Site icon Projekty domów i porady budowlane – Novio.pl

Budowa domu w 2022 roku – co musisz wiedzieć

Budowa domu

Budowa domu często wiąże się z absurdalnie wysokimi kosztami. Jeśli budujesz na działce w centrum miasta, zatrudniasz drogich fachowców i używasz metali szlachetnych do wykańczania wnętrz, koszt z pewnością przyprawi Cię o zawrót głowy. Jednak dzięki nowoczesnej technologii nastawionej na ekonomię można taniej zbudować wymarzoną przestrzeń. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy budowie domu?

Jaki projekt wybrać?

Wybór projektu domu to bardzo trudna decyzja. Przy wyborze projektu uwzględniliśmy nie tylko nasze potrzeby i oczekiwania, ale także warunki zabudowy oraz kształt i wielkość działki. Wąskie działki mogą być najtrudniejszymi projektami do wyboru. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu? Projekty domów z garażami cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów. Dom z garażem to rozwiązanie ułatwiające życie. Jest wygodniejszy i wygodniejszy niż wolnostojący garaż na zewnątrz. Również dzięki temu rozwiązaniu mamy więcej przestrzeni ogrodowej. Lista zalet tego rozwiązania jest naprawdę długa. Zaprojektowanie garażu w domu jest wygodniejsze i ułatwia codzienne czynności domowe niż posiadanie osobnego budynku samochodowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu w naszym domu nie musimy się martwić o wejście do garażu wolnostojącego przez ogród, gdy na dworze jest zła pogoda, np. deszcz czy ciemność.

Domy na zboczu – co musisz wiedzieć?

Domy na zboczu często kojarzą się z baśniowymi krajobrazami w klimatach górskich. W rzeczywistości nierówny teren oraz zapierające dech w piersiach panoramy i krajobrazy pozwalają cieszyć się zupełnie innym widokiem z okien domu. W zależności od tego, jaką powierzchnię wybierzesz do wybudowania, Twój dom będzie przypominał uroczą górską chatę, nowoczesny dom na skarpie, a nawet tradycyjny dom jednorodzinny. Jeśli budujesz dom na zboczu, pamiętaj o prawidłowym ustawieniu bryły budynku zgodnie z orientacją światową. Dzięki temu unikniesz dużych strat ciepła i zapewnisz dużo światła dziennego we wszystkich pomieszczeniach. Dom na skarpie nie powinien mieć okien z jednej strony skarpy – zazwyczaj będą one zacienione. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie elewacji północnej budynku z jednej strony skarpy. Nie wymaga dużego nasłonecznienia, dzięki czemu w zacienionej części budynku można urządzić pomieszczenie gospodarcze, magazyn czy garaż. Od strony oświetlenia powinien znaleźć się front, salon lub kuchnia, gdzie potrzebne jest dużo światła słonecznego.

Plac budowy – prąd budowlany cena

Budowa domu zawsze wymaga podłączenia go do sieci. Niestety rachunki za prąd rosną z roku na rok. Warto również na wstępie zauważyć, że koszt za kilowat energii elektrycznej w budynku jest nieco wyższy niż w przypadku klasycznej energii elektrycznej. Nie ma jednej, dobrze zdefiniowanej definicji prądu budowlanego. Zwykle definiuje się ją jako energię elektryczną dostarczaną na plac budowy tam, gdzie jest potrzebna. Łączy się za pomocą tak zwanego połączenia efemerycznego. Większość domów oddanych do użytku korzysta z taryf G11, które są najbardziej atrakcyjne cenowo dla każdego klienta.

 

Czytaj również: Montaż podbitki dachowej