Site icon Projekty domów i porady budowlane – Novio.pl

Dom tani w budowie – jak wybrać

Dom tani w budowie

Zastanawiając się jak wybrać dom tani w budowie, trzeba wziąć pod uwagę co najmniej trzy alternatywy. Pierwsza zakłada wznoszenie budynku przy użyciu tradycyjnej technologii, z wykorzystaniem materiałów takich jak cegła. Tu musimy się liczyć ze stałą, wysoką ceną wzniesienia konstrukcji, z uwagi na dość wysoki poziom kosztów materiałów budowlanych.

Różne możliwości wyboru technologii

Drugim wariant zakłada wybór domu prefabrykowanego. Ten sposób budowy obejmuje tak naprawdę złożenie konstrukcji domu oraz postawienie w docelowym miejscu i wykończenie go od środka. Coraz więcej firm zajmuje się tego rodzaju „produkcją” budowlaną, która ma niewątpliwie kilka zalet. Przede wszystkim na korzyść prefabrykowanych budynków przemawia szybkość ich stawiania. Niejednokrotnie cena jest tu taka sama bądź niższa od tradycyjnych konstrukcji. Okazuje się również, że domy prefabrykowane odznaczają się zupełnie dobrymi parametrami izolacyjnymi.

Projekt domu Marcel

Z kolei drewniane domy szkieletowe mogą stanowić kolejną alternatywę dla domu murowanego. Jednak trzeba brać pod uwagę, że same oszczędności związane z jego budową wyniosą nie więcej niż 5-6% w stosunku do tradycyjnego domu z cegły. Bierze się to z tego, iż dom drewniany wymaga często kosztownego doboru dobrej jakości surowca. Surowiec ten dodatkowo musi zostać odpowiednio zaimpregnowany, aby cała konstrukcja służyła właścicielowi przez długie dekady. O różnych technologiach budowy domów pisaliśmy również w artykule: Technologia budowy domu, a koszty budowy.

Dom tani w budowie, czy jest na czym oszczędzać?

Największe oszczędności, jakie można w takim wypadku poczynić obejmują „cięcie” kosztów kolejnych elementów zewnętrznych i wewnętrznych wznoszonego domu. Począwszy od decyzji o jego wysokości (parterowy będzie oczywiście tańszy), poprzez decyzję o budowie bądź rezygnacji z wykonania piwnicy czy poddasza użytkowego. Uwzględnić należy również elementy potencjalnie kosztochłonne jak konstrukcja schodów i elementów takich jak kominek. Z niektórych rzeczy można od razu zrezygnować, inne wymagają dodatkowych obliczeń. Tak będzie chociażby w przypadku wyboru technologii ogrzewania domu.

W przypadku dachu kluczowy będzie wybór konstrukcji, a następnie rodzaj pokrycia (różnice w cenach pomiędzy najtańszymi i najdroższymi pokryciami dachowymi mogą być nawet kilkunastokrotne). Podobnie rzecz ma się w kontekście organizowania otoczenia domu, zaplanowanego ogrodzenia, ogródka czy bramy garażowej. Na wszystkich tych elementach można zaoszczędzić łącznie kilkanaście procent kosztów budowy domu.

Na co należy zwrócić uwagę na etapie projektowym

Wybór dobrego projektu domu bardzo często decyduje o wielu sprawach związanych zarówno z kosztami jego budowy jak i późniejszą, codzienną eksploatacją i kosztami utrzymania, obejmującymi dostęp i wykorzystanie z podstawowych nośników energii. Stąd też istotne jest, aby podczas wyboru projektu domu odnaleźć taki, który będzie dobrze skrojony pod kątem działki na której ma stanąć. Projekt którego koszt budowy nie spowoduje kompletnego drenażu kieszeni właściciela posesji.

Projekt domu Aryria

Prosty projekt, który nie przysporzy zbyt wielu trudności i tym samym nie dopuści do błędów na etapie budowy (często wpływających na zwiększenie wydatków budowlanych). Projekt domu powinien przewidywać odpowiednią energooszczędność budynku, a metraż i kubatura powinny zostać dostosowane do potrzeb przyszłych użytkowników. Pamiętajmy, że mała rodzina nie potrzebuje przecież domu 300-metrowego. Projekt powinien umożliwiać również wprowadzenie późniejszych ewentualnych poprawek oraz wydzielać konkretne strefy w planie domu.

O konstrukcji i powierzchni

Biorąc pod uwagę wciąż rosnące koszty budowy domu, warto zdecydować się na wybór projektu, którego zrealizowanie okaże się najmniej kosztochłonne. Zatem projektu mało skomplikowanego, gwarantującego w miarę krótki czas realizacji inwestycji oraz umiarkowaną bądź relatywnie niska cenę jej wykonania. Tak postawionym wymaganiom wychodzi naprzeciw projekt domu o zwartej bryle, zawierającej jedynie niezbędną ilość detali architektonicznych. Taki dom powinien być przykryty dachem o prostej konstrukcji. Im bardziej uprości się założenia konstrukcyjne na etapie projektu, tym szybciej i taniej wzniesiony zostanie dom. Przy czym powierzchnia budynku nie powinna być w takim przypadku większa niż 150 m kw. Chyba, że rodzina, która w nim zamieszka liczyć będzie więcej niż cztery osoby.

Jednak zawsze należy brać pod uwagę, że wraz ze wzrostem powierzchni budowanego domu rosną nie tylko koszty samej budowy. Ważne są późniejsze koszty eksploatacji budynku, w tym energii elektrycznej, ogrzewania itp. Przy zwartej bryle budynku i uproszczonej konstrukcji dachu, można z powodzeniem ograniczyć koszt jego budowy. Co więcej przyniesie on większe korzyści w przyszłości, prezentując mniejsze, niż mogłoby się wydawać, zapotrzebowanie na energię.