Site icon Projekty domów i porady budowlane – Novio.pl

Konstrukcja dachu dwuspadowego

Konstrukcja dachu dwuspadowego

Konstrukcja dachu dwuspadowego stanowi najbardziej popularny wariant zabudowy domu, umożliwiający mało skomplikowane i relatywnie tanie wykonanie zadaszenia o średnim bądź dużym kącie nachylenia. Tradycja dachów dwuspadowych sięga odległej przeszłości i wywodzi się z okresu, kiedy nieznane były jeszcze współczesne techniki budowlane.

Konstrukcja dachu dwuspadowego – projekt i budowa

Dzisiejsza praktyka budowlana obejmuje realizacje konstrukcji dachów dwuspadowych w wariancie dwuwarstwowym. W wariancie tym stosuje się odpowiednio układaną folię przeciwwilgociową (chroniącą przed czynnikami atmosferycznymi w postaci deszczu i śniegu) oraz spełniającą inne ważne zadanie szczelinę powietrzną. Taka szczelina powietrzna wpływa na lepszą cyrkulację i niweluje ewentualną wilgoć zbierającą się nad warstwą ocieplenia.

Najbardziej rozpoznawalnym wyróżnikiem dachu o konstrukcji dwuspadowej są trójkątne ściany boczne, tzw. szczyty. Typowy, symetryczny układ połaci może być również przełamany poprzez docelową zmianę długości jednej z nich. Decyzja o budowie domu przykrytego dachem dwuspadowym nie musi oznaczać rezygnacji z konstrukcji bardziej złożonej. Konstrukcji wychodzącej poza prosty schemat architektoniczny, w którym tradycyjna bryła budynku na planie prostokąta zostaje zwieńczona klasycznie opadającym dachem.

Inwestorzy mogą bowiem pokusić się o wybór projektu domu w bardziej złożonym kształcie. Dom taki w dalszym ciągu może zostać zakryty zadaszeniem o układzie dwuspadowym. Przy czym, z racji zmiany kierunku zabudowy i przełamania prostej linii w formie prostokąta lub kwadratu, na pozostałej części domu stosuje się kolejne połacie dachu o takiej samej charakterystyce. A więc kształcie, kącie nachylenia i rodzaju pokrycia, co tworzy spójny i jednolity wygląd obiektu mieszkalnego.

Zalety dachu dwuspadowego

Z racji swojej konstrukcji, zadaszenie typu dwuspadowego pozwala na lepsze doświetlenie strefy poddaszowej. Okna można wygodnie zamontowane w ścianach bocznych – szczytowych. Typowym elementem powstającym w wyniku wykonania konstrukcji dwuspadowej są charakterystyczne skosy. Ograniczają one dość mocno swobodę w aranżacji przestrzeni mieszkalnej w tej części domu. Problem ten odnosi się zwłaszcza do budynków z poddaszem użytkowym. Wówczas najczęściej górna część mieszkalna staje się naturalną strefą nocną, z zaplanowanymi w niej pokojami sypialnymi.

Projekt domu AKWARELA

Jednocześnie stworzenie wygodnej strefy mieszkalnej zależy od konkretnych parametrów dachu, w tym kształtu spadku połaci dachowych. Przekłada się to na geometrię przestrzenną poddasza i ewentualne możliwości adaptacyjne tej strefy domu. Z punktu widzenia praktyki użytkowej, ewidentną zaletą zadaszenia dwuspadowego jest z kolei łatwość, z jaką odprowadzane są z niego opady atmosferyczne. Zarówno opady ciekłe jak i stałe (zwłaszcza w postaci uciążliwego śniegu).

Czytaj również: Pokrycia dachowe – jakie wybrać?

Pokrycie dachu dwuspadowego

Jeśli chodzi o wybór konkretnego typu pokrycia dachowego, to zadaszenie dwuspadowe roztacza przed inwestorem szeroki wachlarz możliwości. Od najtańszych blach stalowych czy trapezowych, poprzez gonty bitumiczne i dachówki betonowe. Popularne są też eleganckie i droższe dachówki ceramiczne kładzione jedno- lub dwuwarstwowo (tzw. karpiówki). Warto zwrócić w tym miejscu uwagę, że zakładana norma pochylenia połaci dachowej pokrytej klasyczną dachówką ceramiczną nie powinna spadać poniżej 70%. W przypadku dachówki cementowej wartość tę określa się na co najmniej 60%.

Faktycznym ograniczeniem dotyczącym wyboru pokrycia dachu dwuspadowego, wydaje się niemal wyłącznie ostateczna decyzja właściciela. Decyzja ta może być warunkowana zarówno względami estetycznymi, jak i finansowymi. Stworzenie typowego dachu dwuspadowego dla domu o powierzchni nieprzekraczającej 120 m2 nie powinno przekroczyć sumy 40 tys. zł. Jednak kwota ta zakłada stworzenie dachu w wariancie oszczędnościowym, a mniej rozbudowanym kosztorysie.

Dlatego też wskazana cena może wyraźnie wzrosnąć w zależności od ostatecznej decyzji co do rodzaju pokrycia dachowego. Na koszt wpłynie również wybór poszczególnych elementów konstrukcyjno-wykończeniowych. Robocizna obejmuje tu czynności związane z wykonaniem konstrukcji. Będą to: więźby, deskowania, foliowania, łączenia i ułożenia materiału pokryciowego oraz zamontowania okien, przygotowania komina i systemu rynnowego, a także położenia ocieplenia.