Site icon Projekty domów i porady budowlane – Novio.pl

Markizy tarasowe – praktyczna osłona tarasu

Markizy tarasowe

Każdy dom jednorodzinny zyskuje dodatkową funkcjonalność i ładny wygląd, jeśli posiada funkcjonalny i miły dla oka taras i dobrze dobrane markizy tarasowe. Czy jednak markizy tarasowe sprawdzą się jeśli chcemy korzystać z uroków tarasu przy zmiennej pogodzie?

Czy markizy tarasowe sprawdzą się jako osłona tarasu?

Współczesne markizy tarasowe chronią dostatecznie dobrze zarówno przed czynnikami pogodowymi, takimi jak promieniowanie słoneczne czy opady deszczu, jak i pozwalają cieszyć się urokami przydomowego krajobrazu oraz świeżym powietrzem także w porze wiosennej i jesiennej. Wszystko to dzięki wykorzystaniu współczesnych, nowoczesnych technologii i dzięki użyciu odpowiednich akcesoriów. Pochmurne dni nie stanowią naturalnej przeszkody, uniemożliwiającej domownikom pobyt na tarasie, ponieważ stosowane w markizach tarasowych elektryczne źródła ciepła umożliwiają cieszenie się wolnym czasem również przy niesprzyjającej aurze otoczenia oraz w czasie chłodniejszych wieczorów. Dzisiaj markizy tarasowe posiadają często dedykowane źródło światła oraz autonomiczną falbanę, skonstruowaną w taki sposób, aby wygodnie i dowolnie zwijać się i rozwijać na oczekiwaną długość. Zapewnia ona dostateczny poziom prywatności użytkowników tarasu.

Czynniki pogodowe takie jak silnie wiejący wiatr także znalazły się w kręgu zainteresowania konstruktorów markiz tarasowych. Dzięki pomysłowym elementom konstrukcji, podmuchy wiatru przestały być decydującym problemem, a tzw. automatyka pogodowa, w którą wyposaża się te urządzenia sprawia, że użytkowanie markiz nie jest przesadnie ograniczane kaprysami klimatu. Z tego względu warto rozważyć montaż markizy zarówno na tarasie, jak i w okolicy werandy, a nawet balkonu. Dostępne modele i warianty konstrukcji pozwalają dobrać markizy pod kątem ich przydatności w warunkach konkretnego projektu domu.

Markizy tarasowe – Funkcjonalność i budowa

Aby zrozumieć mechanizm działania markiz i odkryć zalety tego typu konstrukcji, warto poznać je nieco bliżej. Okazuje się, że współczesne osłony tego typu osiągają wielkości rzędu kilkunastu metrów szerokości i dochodzą do 6 metrów wysokości. To oczywiście skrajne przypadki, ale doskonale oddają możliwości zastosowania tego rodzaju osłon. Najlepsze produkty wyróżniają się zastosowaniem złączy wykonanych ze stali nierdzewnej. Profile powinny być produkowane ze specjalnego, tłoczonego aluminium. Stosowana w celach ochronnych farba proszkowa dodatkowo wydłuża odporność markizy na zniszczenie i zapewnia większy komfort użytkowania, nie wymagając od użytkowników częstych zabiegów konserwacyjnych.

Czytaj również: Klimatyzacja w domu jednorodzinnym

Pierwszym zasadniczym elementem całej konstrukcji są uchwyty montażowe, których może być nawet 12. Służą one do przytwierdzania markizy do sufitu, ściany bądź krokwi. O liczbie uchwytów decyduje podłoże, do którego mocuje się konstrukcje. Im słabszej jakości podłoże, tym liczba uchwytów powinna być większa. Można też stosować specjalne rodzaje uchwytów, nieco szersze od tradycyjnych.

Istotne znaczenie maja uchwyty boczne, rozmieszczone na skrajach markizy, których zadaniem jest spięcie i ustabilizowanie rury nawojowej. Za pomocą odpowiedniego uchwytu ramienia nie tylko przymocowuje się ramię markizy, ale i ustawia kąt jego pochylenia. Kolejny element w postaci składanych ramion ma utrzymywać i napinać tkaninę. Ramiona przegubowe rozkładane są dzięki wytrzymałym sprężynom, łączy się je linką stalową lub specjalnym łańcuchem, znajdującym się w profilu. Należy zwrócić szczególna uwagę na belkę czołową, której nie wolno obciążać ponad miarę. To do tego profilu zostaje przymocowana tkanina oraz falbana markizy.

Jeśli urządzenie montowane na tarasie posiada konstrukcję kasetową, wówczas belka czołowa ma za zadanie jej zamknięcie. Ponadto profil czołowy można wyposażyć w specjalne wyżłobienie rynnowe. Za pomocą wyżłobienia rynnowego w deszczowe dni woda spływa na boki. Dzięki temu woda nie rozleje się po falbanie i nie będzie powodować zacieków. Współczesne markizy można wyposażyć również w panelowe oświetlenie oraz specjalnie skonstruowaną, wysuwaną i chowaną falbanę, której używa się w zależności od jakości światła słonecznego. Aby zapobiec wgięciom rury nawojowej, w szerszych typach markiz zastosowanie znajduje specjalny mechanizm podtrzymywania nawoju.

Na co zwrócić uwagę przy montażu markizy?

Im szersza markiza tarasowa, tym wymagania odnośnie mechanizmu podtrzymującego staja się większe. Przy największych konstrukcjach istnieje potrzeba zastosowania dwóch takich podtrzymań. Dobra markiza tarasowa nie może obejść się bez dobrej przekładni. Służy ona do zwijania i rozwijania, a coraz częściej do tego celu wykorzystuje się mechanizm automatyczny, w postaci napędu elektrycznego. Zwykły sposób zmiany położenia za pomocą przekładni ręcznej czy korby spotyka się nieco rzadziej. Rzecz jasna ręczne sterowanie jest możliwe. Zastosowanie sterowania ręcznego ma sens przy mniejszych konstrukcjach. Największe, rozłożyste markizy składające się z wielu elementów, wymagają zastosowania silnika elektrycznego. Automatyczny napęd ułatwia napinanie tarasowej osłony bez nadmiernego wysiłku.