Zarówno sprężarka tłokowa, jak i sprężarka śrubowa służy do generowania sprężonego powietrza. Na rynku znajdziesz liczne modele tego rodzaju urządzeń, ale wybór konkretnego sprzętu musi być podyktowany Twoimi indywidualnymi potrzebami, warunkami w zakładzie pracy czy typem realizowanych zadań. Poznaj różnice pomiędzy sprężarką tłokową a śrubową, aby dokonać trafionego zakupu. Od tego zależeć będzie przecież wydajność i jakość Twojej pracy z wykorzystaniem sprężonego powietrza.
Jak działa sprężarka tłokowa, a jaki jest mechanizm działania sprężarki śrubowej?
Najważniejsza różnica pomiędzy sprężarkami tłokowymi a śrubowymi polega na innym systemie ich pracy ze względu na budowę. Sprężarka tłokowa składa się głównie z:
- cylindra,
- głowicy z zaworami,
- układu korbowego.
Praca sprężarki tłokowej polega na zasysaniu powietrza i sprężaniu go tłokiem o ruchach posuwisto-zwrotnych w górę i w dół. Ten rodzaj sprężarki wykorzystuje się między innymi do pompowania opon czy zasilania narzędzi pneumatycznych.
Sprężarki śrubowe zawierają zaś moduł śrubowy. W tym przypadku powietrze zasysane jest za pomocą tzw. czerpnia, a następnie sprężane modułem śrubowym z wykorzystaniem oleju. Taką sprężarkę można zasilać spalinowo, pasami transmisyjnymi lub elektrycznie. Ponieważ sprężarki śrubowe mogą pracować bez przerwy, wykorzystuje się je głównie w dużych zakładach produkcyjnych czy rozwiniętych gałęziach przemysłu. Swoje zastosowanie znajdują między innymi w lakierniach czy warsztatach wulkanizacyjnych. Co ciekawe, jeśli sprężarka śrubowa jest bezolejowa, może być wykorzystywana również w branży medycznej i spożywczej, ponieważ sprężone powietrze jest wolne od najmniejszych zanieczyszczeń.
Dla kogo sprężarka śrubowa będzie lepszą inwestycją?
Sprężarka śrubowa lepiej sprawdzi się w zakładzie, w którym wymagana jest jednostajna i ciągła praca tego urządzenia bez żadnych przerw. Warto zaznaczyć, że sprężarki tłokowe szybko się nagrzewają i wymagają czasu na regenerację oraz ochłodzenie. Przerwy w pracy, jakie należy realizować przy zastosowaniu sprężarki tłokowej, to od kilku do kilkunastu minut w zależności od wybranego modelu. Jeśli zależy Ci więc na wydajnej i intensywnej pracy, sprężarka śrubowa będzie lepszym wyborem.
Sprężarki śrubowe dedykowane są dużym zakładom pracy, w których sprężone powietrze niezbędne jest stale. Sprężarki tłokowe są lepszym wyborem do pracy cyklicznej albo sporadycznej. Takie urządzenia wybierają również majsterkowicze czy inwestorzy, którzy chcą mieć sprężarkę we własnym gospodarstwie domowym do realizacji amatorskich, mniej profesjonalnych zadań.
Sprężarka tłokowa a sprężarka śrubowa — kiedy cena ma znaczenie
Czy wiesz, że sprężarka tłokowa może być tańsza od sprężarki śrubowej nawet o 50%? Inwestorzy, którym zależy na minimalizacji kosztów w tym zakresie, powinni zwrócić uwagę na sprężarki tłokowe. Warto również dodać, że sprężarki tłokowe generują także znacznie niższe koszty, uwzględniając konieczność ich regularnej konserwacji. Sprężarki śrubowe są w tym zakresie znacznie bardziej zaawansowane technologicznie, większa jest również ich eksploatacja.
Sprężarki tłokowe i sprężarki śrubowe — porównanie zalet i wskazanie wad
Ułatwimy Ci wybór najlepszej sprężarki, podając podsumowanie zalet, ale również wad kompresora tłokowego oraz śrubowego. Dzięki temu wybierzesz urządzenie dopasowane idealnie wedle indywidualnych potrzeb czy warunków pracy:
- Sprężarka tłokowa. Jej zaletą jest niska cena, niewielki koszt eksploatacyjny oraz niskie koszty konserwacji. Ta sprężarka jest idealna do prac cyklicznych, ale nie nadaje się do pracy ciągłej,
- sprężarka śrubowa. Kosztuje więcej, za to jest bardziej zaawansowana technologicznie. Sprawdzi się w dużych zakładach produkcyjnych, ponieważ może sprężać powietrze stale, bez konieczności stosowania przerw na regenerację i ochłodzenie sprzętu. Sprężarka śrubowa działa szybciej, w tym samym czasie generuje więcej sprężonego powietrza, niż sprężarka tłokowa. Do jej wad można zaliczyć większe ryzyko generowania sprężonego powietrza, które może być zanieczyszczone.
Bez względu na wybór konkretnego modelu sprężarki, kup tego rodzaju urządzenie tylko u renomowanego producenta, który oferuje sprężarki najlepszej jakości oraz z niezbędnymi atestami i certyfikatami. Korzystaj z profesjonalnego doradztwa specjalistów, a w trakcie eksploatacji kompresora również z fachowego serwisu. W ten sposób zapewnisz wieloletnią żywotność sprzętu, a sprężarka pozostanie wydajna i bezawaryjna.