Zastanawiając się nad kosztami budowy domu jednorodzinnego, warto rozważyć kilka konkretnych technologii, które różnią się między sobą nie tylko pod względem wykorzystanych materiałów, ale też kosztami budowy późniejszej eksploatacji. Najważniejsze różnice jakie niesie technologia budowy domu dotyczą budowy samej konstrukcji nośnej oraz zewnętrznych ścian domu. Statystycznie niezmienną popularnością cieszą się konstrukcje murowane. W takim wariancie użyte przy wznoszeniu ściany jednowarstwowej cegły lub pustaki stanowią zarówno element nośny jak i materiał termoizolacyjny budynku.
Technologia budowy domu – co obecnie jest popularne?
Najbardziej popularne są ściany wznoszone z ceramicznych pustaków, które charakteryzują się tym, że latem potrafią dłużej utrzymywać chłód, a w okresie zimowym skutecznie zatrzymują ciepło w środku domu. Dość ciekawym rozwiązaniem, zapewniającym jednocześnie dużą obniżkę kosztów budowy stanowi technologia styropianowa. Stosując to rozwiązanie należy pamiętać o gruntownym wykonaniu fundamentów oraz precyzyjnym wypoziomowaniu. Pustaki ze styropianu układa się przy tej technice niczym klocki. Poszczególne części wpasowują się wzajemnie na zasadzie zazębiania, dzięki czemu są bardzo szczelne. W ten sposób można wybudować dom na wysokość 25 metrów, przy czym nie ma tu narzuconego modelu konstrukcji stropu.
Mało popularna, ale tania i bardzo wytrzymała jest z kolei budowa drewnianego domu w technologii szkieletowej. Producenci często dają gwarancję wynoszącą w takim przypadku nawet kilkadziesiąt lat. Współczesna technologia wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i dostępne są specjalne prefabrykaty wytwarzane na zamówienie, dzięki czemu wykonanie i montaż elementów jest nieco łatwiejszy. Sposób łączenia nie wymaga użycia wody, co oznacza, że postawienie domu w tej technologii możliwe jest praktycznie przez okrągły rok. Budowa trwa maksymalnie 8 miesięcy, a gwarantowana trwałość domu oznacza, że ten rodzaj wykonania powinien być poważnie wzięty pod uwagę przez wszystkich, którzy chcieliby wybudować solidny dom w rozsądnej cenie.
Dom z bali jako alternatywa?
Jeżeli nie zadowala nas oferta budowy domu z cegły lub z drewna metodą szkieletową, to może wybierzemy dom z bali? Jeżeli zdecydujemy się na takie rozwiązanie musimy dopilnować, aby użyte w czasie wznoszenia budynku drewno zostało prawidłowo osuszone i zaimpregnowane. W przeciwnym razie przykry zapach psującego się drewna może kosztować nas dużo więcej, niż pieniądze wydane na jego wzniesienie.
Dom z elementów prefabrykowanych
Innym rozwiązaniem, które szybko przyniesie dobre rezultaty jest technologia wznoszenia domu z elementów prefabrykowanych. Taki dom w stanie surowym można postawić nawet w trzy tygodnie! Biorąc pod uwagę, że chodzi tutaj o najszybszy sposób wykonania najmniejszej z możliwych powierzchni budynku w stanie surowym trzeba założyć, że faktyczny czas przygotowania w pełni wyposażonego i dostosowanego do potrzeb użytkowników obiektu wyniesie około 2 do 3 miesięcy. To i tak wydaje się szaleńczym tempem, ale wynika wprost ze specyfiki użytej technologii.
Cały sekret polega na dobrym i dokładnym przygotowaniu większości elementów domu w fabryce. W ten sposób nie tylko zyskujemy na czasie, ale również mamy pewność, że wszystkie części prefabrykowane są idealnie dopasowane. Najstarsza technologia stawiania domów z gotowych elementów pochodzi z Kanady. Konstrukcja budynku składa się w takim przypadku ze specjalnych słupków drewnianych, z których następnie składa się ściany domu. Istotna zaletą technologii prefabrykatów jest bardzo dobra izolacja cieplna. W przypadku konstrukcji szkieletowych można osiągnąć lepsze parametry izolacyjności niż w niejednym domu murowanym o podobnej szerokości ściany.
Wybór technologii nie jest prosty
Z pewnością decyzja o wyborze technologii budowy domu wymaga dłuższego namysłu i rozeznania w specyfice zastosowanych rozwiązań. Można natomiast stwierdzić, że rynek oferuje całą paletę rozwiązań, a rozpiętość cenowa jest dość spora. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko sam koszt elementów, z których zbudowany będzie nasz dom. Przede wszystkim zapoznać się z przyszłymi kosztami eksploatacyjnymi, które zwykle są dość wysokie. Dlatego przed dokonaniem wyboru najlepiej jest dokładnie przyjrzeć się kwestii potencjalnych oszczędności. Wiele korzyści eksploatacyjnych może późniejszym czasie przynieść odpowiedni dobór izolacji a także poszczególnych instalacji. W tym instalacji grzewczej i sposobu oświetlenia budynku.