Małe dzieci nie będą siedzieć grzecznie w jednym miejscu i czekać na nasze polecenia. Uczyń swój dom bezpieczny dla dzieci. Dla małych odkrywców cały dom jest wielkim placem do zabaw. Niestety nam dorosłym ciężko czasem przewidzieć, na jaki kolejny pomysł wpadnie nasze dziecko. Właśnie dlatego powinniśmy urządzić go w taki sposób, aby zapewnić naszym pociechom maksimum bezpieczeństwa.
Pokoje dzieci to nie wszystko
Aranżacja i urządzanie domu pod kątem dzieci zazwyczaj ogranicza się do zaprojektowania pokoi. Natomiast należy pamiętać o tym, że dzieci wręcz uwielbiają przebywać w całej przestrzeni domu, w której łatwo o jakiegokolwiek uraz np. skaleczenie, poparzenie czy upadek. Nie jesteśmy w stanie cały czas obserwować i pilnować najmłodszych członków rodziny, dlatego należy pomyśleć wcześniej i zminimalizować liczbę niebezpiecznych sytuacji.
Pomyślmy o bezpieczeństwie dzieci już przy kupnie projektu domu. Pierwsze pytanie – dom piętrowy czy parterowy? Odpowiedź jest oczywista – zdecydowanie parterowy, ponieważ dziecko nigdy nie spadnie ze schodów, co bardzo często zdarza się w domach piętrowych. Jeżeli jednak jesteśmy zmuszeni do budowy domu piętrowego powinniśmy pamiętać o bardzo ważnych zasadach odnośnie schodów.
Jak zaprojektować dom bezpieczny dla dzieci
Przy budowie koniecznie należy się trzymać wyznaczonych norm, które w sposób precyzyjny określają szerokość i liczbę stopni oraz wysokość balustrady. Niekiedy względy wizualne mogą być kusić do „naginania” przepisów, ale pomyślmy dwa razy, zanim to zrobimy. W jednym ciągu schodów nie powinno być ich więcej niż siedemnaście. Jeśli wnętrze ma wysokość 2,85 m i większą, schody muszą być minimum dwubiegowe, wyposażone w szerokie podesty. Szerokość stopni także jest ściśle określona i powinna wynosić od 22 do 33 cm, natomiast wysokość od 15 do 19 cm.
Jeśli chodzi o samą konstrukcję schodów to najbezpieczniejsze są schody proste, na których znacznie trudniej o upadek. W przypadku, gdy jesteśmy zmuszeni do zbudowania schodów kręconych, ich bieg powinien mieć co najmniej 90cm szerokości.
Bezpieczne materiały
Materiał, z których będą zbudowane nasze schody, nie powinien byś śliski – najlepiej jeśli będzie to olejowane drewno, surowy beton lub płytki ceramiczne z przeznaczeniem na podłogę. Należy unikać drewna lakierowanego, kamiennej, polerowanej okładziny oraz szkła. Kolejny bardzo ważny element schodów to balustrada. Nie powinno stosować się poziomych słupków – zachęcają one dziecko do wspinaczki, co może być bardzo niebezpieczne.
Najlepszym rozwiązaniem będą słupki pionowe. Rozmieszczone w odpowiednich odległościach uniemożliwią wsadzenie między nie głowy. Balustradę należy zamontować bardzo stabilnie. Musi ona wytrzymywać pchnięcia, uderzenia oraz nie może wyginać się pod ciężarem naszej pociechy. Dzieci z pewnością będą wykorzystywać schody i balustrady w sposób inny niż zakładamy. Jeśli chodzi o poręcz, to zastanówmy się nad materiałem antypoślizgowym, dzięki czemu dzieci nie będą próbowały z niej zjeżdżać.
Bezpieczne okna
Przy budowie domu bezpiecznego dla dzieci warto zwrócić także uwagę na okna. Nowoczesne systemy okienne oferują wiele systemów bezpieczeństwa. System blokady jednoczesnego uchyłu i rozwarcia zapobiega przekręceniu klamki w pozycję uchyłu w momencie, kiedy skrzydło okna jest otwarte. Zabezpiecza też możliwość otworzenia okna, które wcześniej uchylimy. System ten blokuje możliwość wypadnięcia otwartego już okna.
Drugi system, to ograniczniki zamknięcia, które utrzymują w stałej, ustalonej pozycji otwarte już okno. Dzięki temu nie ma możliwości niekontrolowanego zatrzaśnięcia się okna. Chroni to nasze dziecko przed przytrzaśnięciem paluszków. Odnośnie samej tafli szkła w przypadku dużych szybach tarasowych, powinno pamiętać się o tym, że dziecko może wpaść na szybę, często z dużym impetem. Tak duże okna powinno wyposażyć się w jakąkolwiek dekorację, która zaznaczy obecność szkła.
Bezpieczeństwo w kuchni
Kuchnia jest miejscem, w którym dziecko narażone jest na liczne zagrożenia. Przy projekcie kuchni należy pomyśleć, jak połączyć komfort naszej pracy z bezpieczeństwem najmłodszych. Piekarnik powinien znaleźć się powyżej blatu roboczego. Obecnie szyby w nowoczesnych piekarnikach mają dobrą izolacje termiczną. W przypadku, gdy piekarnik znajdzie się na poziomie dolnych szafek, dziecko może poparzyć się w chwili, gdy mamy otwarte drzwiczki.
Płyta grzewcza powinna bezpośrednio przylegać do blatu, na który będzie można przenieść gorące naczynia. Płyta powinna znajdować się nie daleko od zlewozmywaka, do którego odlewa się wrzątek. Dzięki temu unikniemy sytuacji przenoszenia gorących garnków nad głową pojawiającego się w danej chwili dziecka. Przy projektowaniu mebli kuchennych należy zwrócić uwagę projektantowi aby uwzględnił aspekt bezpieczeństwa. Zwykle projektanci mebli kuchennych będą w stanie zaproponować rozwiązania ograniczające ryzyko wystąpienia nieszczęśliwego zdarzenia w kuchni. Więcej praktycznych informacji dotyczących nowoczesnych i praktycznych rozwiązań i wskazówek można znaleźć na serwisie kuchnieportal.pl