Podłoga korkowa, czyli alternatywna wykładzina w domu

W niektórych sytuacjach podłoga korkowa może z powodzeniem zastąpić parkiet lub panele drewniane. Właściwości fizyczne korka sprawiają, że może on stanowić konkurencyjny materiał zwłaszcza, że jest surowcem o istotnych walorach termicznych. Zaletą jest z pewnością to, iż korek to materiał naturalny, a przy tym nie musi być układany grubymi warstwami. Dlatego tego rodzaju nawierzchnię w pomieszczeniach można traktować jak wykładzinę dywanową bądź alternatywę dla zwykłego PCV. Podłogę z korka można położyć w miejsce starej nawierzchni z PCV lub zerwanego parkietu podłogowego.

Układanie płyt korkowych

Podłoga korkowa układa się w dość prosty sposób, rzędami. Najważniejszy jest równy poziom układanej nawierzchni i dopasowanie odległości miedzy płytami tak, aby w efekcie uniknąć nierówności i osiągnąć najlepszą stabilność podłoża. Korek może sprawdzić się w całym domu. Korkowe płyty należy przykleić na całej ich powierzchni wykorzystując specjalny klej kontaktowy. Klej nakładamy na samą płytę jak też na podłoże, do którego będzie klejony korek. Kolejne płyty z korka należy precyzyjnie ustawić i delikatnie przyklepać. Dociskać poprzez przyklepanie do podłoża, co należy robić z wyczuciem. Najlepiej przy pomocy narzędzi z gładkim i amortyzowanym brzegiem – np. z gumowymi nakładkami).

Czytaj również – artykuł o drewnianych podłogach w domu.

 

Korek na podłodze

Precyzja i dokładność wskazana

W miejscach styku płyty powinny ze sobą sąsiadować luźno, bez docisku, ale jednocześnie przylegać dość precyzyjnie. Nie trzeba obawiać się niewielkich szczelin, ponieważ wypełni je później położony na płytkach lakier. Oczywiście można nabyć płyty polakierowane, ale układanie surowych płyt korkowych zapewni doskonalszy efekt. Lakierowanie wymaga oczywiście dodatkowej uwagi, ponieważ podłoga wymaga trzykrotnego kładzenia lakieru. Po nałożeniu dwóch pierwszych warstw najlepiej delikatnie oszlifować go papierem ściernym. Dzięki temu lakier w kolejnych warstwach będzie się lepiej utrzymywał na lakierowanej nawierzchni. Zwiększy się odporność korka na zdzieranie i ścieranie. Korek, który dobrze polakierujemy będzie służył przez długie lata. Po przygotowaniu powierzchni korkowej warto wstrzymać się z jej mocniejszą eksploatacją nawet dwa tygodnie (a przynajmniej 10 dni).

Podłoga korkowa – zalety i wady

Zalety podłogi korkowej mogą przekonać wielu spośród zainteresowanych wymianą nawierzchni. Przede wszystkim tego typu podłoga ma właściwości wyciszające, pochłaniając dźwięki stawianych na niej kroków. Jest przy tym podatna na nacisk, a od spodu chroni przed przenikaniem zimna, dzięki czemu na jej powierzchni nie odczuwa się chłodu. Właściwości termiczne to jedna z najatrakcyjniejszych cech tej nawierzchni.

Wady – podłoga korkowa jest podatna na punktowy nacisk ze strony różnych rolkowanych mebli. Nie polecamy użytkowania foteli na kółkach, czy innych elementów wyposażenia wzbogacanych o elementy ruchome. Przesuwne kredensy czy pianina nie są w tym wypadku bezpieczne dla podłoża. Jeśli już trzeba taki mebel wstawić, to powinno się zastosować materiały osłaniające (sprawdzą się tu maty chroniące przed naciskiem punktowym rolek).

Podobne tematy

Najnowsze artykuły