Mały salon – jak zaaranżować?

Mały salon wymaga odpowiedniej aranżacji tak, aby wszystkie elementy jego wyposażenia nie przytłaczały wnętrza i tworzyły spójną, atrakcyjną całość. W salonie liczy się efekt wizualny. Dlatego jeśli zależy nam na tym, aby nieco zamaskować niewielkie rozmiary pomieszczenia, warto zastosować kilka prostych zasad. Przede wszystkim musimy zdecydować o odpowiednim kolorze ścian, sufitu, właściwym doborze zasłon i firanek lub rolet oraz dobrym rozmieszczeniu konkretnych mebli.

 

Jak optycznie powiększyć mały salon

Jeżeli wybraliśmy projekt domu z małym salonem, musimy zadbać aby optymalnie zaaranżować przestrzeń salonu. Wizualne powiększenie salonu uzyskamy dzięki zastosowaniu jasnych, chłodnych kolorów ścian, które dodatkowo wpłyną korzystnie na postrzeganie przestrzeni jako otwartej i czystej. Najlepiej wykorzystać w tym celu biel oraz odcienie koloru błękitnego, a także jasne szarości. Kiedy już dobierzemy odpowiedni kolor wnętrza naszego salonu, wtedy możemy zabrać się za wystrój wnętrza. Odpowiedni charakter salonu stanowią ozdoby okienne, które również w dużym stopniu kształtują odbiór pomieszczenia przez osoby w nim przebywające.

Dobrze dobrane mogą optycznie powiększyć przestrzeń. Decydują tez w dużym stopniu o tym ile światła słonecznego dotrze do salonu. Zasada jest tu podobna jak w przypadku wyboru farby do ścian. Jeżeli na zasłony i firany wybierzemy tkaniny jasne, w kolorze beżowym lub białym, wówczas całe wnętrze sprawi wrażenie większego i bardziej przestronnego. Biały kolor daje złudzenie pogłębiania się przestrzeni i swoistego cofania się ściany.

Salon mały

Mały salon – potrzebne dużo światła

Nie możemy jednak skupić się jedynie na odpowiednim dobraniu kolorystyki. Równie ważne będzie wybranie odpowiedniej jakości materiału. Nie od dzisiaj wiadomo, że ciężkie, marszczone zasłony przytłaczają mniejsze wnętrza i zmniejszają optycznie ich wielkość. Zatem kolor musi iść w parze z rodzajem użytego materiału. Najlepszym rozwiązaniem są w takim wypadku lekkie firanki i zasłony z woalu, tiulu. Spotęgują one efekt głębi wywołały użyciem jasnych barw. Nie będą one bowiem hamowały światła słonecznego wpadającego do wnętrza pomieszczenia, które zapewni mu dodatkowe rozjaśnienie.

W przypadku zasłon ciekawym trikiem może okazać się zawieszenie materiału z wzorem w postaci poziomych pasów. Dają optyczne poszerzenie wnętrza salonu. Analogicznie zastosowanie zasłon z pasami w układzie pionowym przyniesie efekt wzrokowego podwyższenia salonu. Pewną alternatywę wobec wieszania zasłon i firanek stanowi możliwość wykorzystania rolet wykonanych z różnego rodzaju materiałów tekstylnych. W ich przypadku warto pamiętać o niezmiennej zasadzie działania światła i efektu optycznego powiększenia pomieszczenia, w którym są zainstalowane. Im jaśniejszy będzie kolor rolety, tym efekt będzie silniejszy.

Zagospodarowanie ścian

Dodatkowym argumentem, który może przemawiać na korzyść powieszenia rolety w małym salonie jest jej niewielki rozmiar, który odblokowuje dodatkową przestrzeń na ścianie. Można ją oczywiście pozostawić wolną, ale można też zawiesić na niej np. niewielkich rozmiarów ozdoby, choćby obrazy. Inną zaletą rolety jest to, że w przypadku jej użycia ogrzewanie w postaci grzejnika zostaje zupełnie odsłonięte. Całe skumulowane ciepło bez przeszkód przekazuje się do środka pomieszczenia. Przystępując do umeblowania naszego małego salonu trzeba przestrzegać podstawowej zasady jaką jest dostosowanie ilości mebli do powierzchni pomieszczenia.

Mały salon, czyli mało mebli. Jeśli dysponujemy relatywnie małą przestrzenią, to nie ma sensu upychać w niej na siłę wielu różnych mebli. Poza tym zarówno sofa jak i fotele powinny zostać wybrane w taki sam sposób, jak miało to miejsce w przypadku ozdób okiennych czy koloru ścian. Jasne meble wydają się mało praktyczne, ale wbrew pozorom są dwie podstawowe zalety takiego a nie innego rozwiązania. Po pierwsze, pranie jasnych pokrowców nie nastręcza większych trudności. A po drugie, wzmacniamy w ten sposób efekt większej przestrzeni w naszym salonie. Podobny efekt uzyskamy stosując niskie regały czy szafki.

Urozmaicenie przestrzeni

Dla tych, którzy gustują we wnętrzach nieco bardziej urozmaiconych i których nuży jednolitość wystroju takiego salonu, można zastosować pewien kontrast, wykorzystując miejsce na jednej ze ścian, która posłuży w takim wypadku do zawieszenia tam jakiegoś wyrazistego obrazu. Można też ewentualnie zastosować odpowiednie wstawki w postaci drewna lub tapety. Całość salonu powinna być odpowiednio doświetlona za pomocą wybranego systemu oświetlenia. Ciekawy efekt może też przynieść wykorzystanie oświetlenia strefowego. Oznaczać to będzie pewien podział przestrzeni. Wszystko to już jednak zależy od gustu i preferencji właścicieli lokalu.

Podobne tematy

Najnowsze artykuły