Jak odróżnić ścianę działową od nośnej

Jak odróżnić ścianę działową od nośnej – ma to fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa wszelkich prac modernizacyjnych i remontowych, związanych z mniejszą lub większą przebudową mieszkania i domu. Najważniejsze, aby zrozumieć podstawową różnicę pomiędzy oboma typami ścian.

Jak odróżnić ścianę działową od nośnej – na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim ściana działowa stanowi wewnętrzną przegrodę rozdzielającą konkretne przestrzenie w pomieszczeniach. Poza tym nie dźwiga konstrukcji budynku, a jedynie ma za zadanie przenosić ciężar własny oraz wytrzymywać napór przedmiotów, które są na niej zamocowane. Ze względu na ich strukturę należy je budować już po wzniesieniu ścian nośnych budynku, ponieważ jednoczesne ich stawianie mogłoby doprowadzić do uszkodzenia ścian działowych.

Odróżnienie ściany działowej od nośnej – aspekty techniczne

Z punktu widzenia technologicznego lekkie ściany działowe mogą być wykonane z kilku rodzajów materiału. Najpopularniejsze zrobione są z płyt gipsowo-kartonowych albo z gipsu. Na tym tle ściany nośne stanowią o wiele poważniejszy element konstrukcyjny całego budynku. Ich głównym zadaniem jest bowiem przenoszenie obciążeń i to nie byle jakich. To z jakiego materiału wykonane są zależy już tylko od tego w jaki sposób skonstruowany jest cały budynek. W każdym razie muszą one poradzić sobie z siłą i naciskiem dachu i stropu domu. Muszą wytrzymać też nacisk pozostałych ścian rozlokowanych na dalszych kondygnacjach. Z tego powodu ściany nośne muszą spełniać wszelkie normy techniczne. Normy tak pod względem nośności, jak i odporności izolacyjnej oraz cieplnej, ogniowej i dźwiękowej.

Mając ogólny obraz tego jak wygląda rola poszczególnych rodzajów ścian, można zadać pytanie jak odróżnić, kiedy są już wybudowane. Wbrew pozorom czasami trudno na pierwszy rzut oka rozpoznać ścianę działową. Zwłaszcza, jeśli jest ona od dawna wykorzystywana i w pewien sposób zakamuflowana w domowym otoczeniu. Również wtedy gdy wykorzystujemy ścianę jako miejsce dla wiszącej półki czy ozdób w postaci chociażby obrazów.

Ściany

Cechy ścian

Aby mieć całkowitą pewność, należy sprawdzić daną ścianę pod kątem kilku charakterystycznych cech, jakie przypisuje się określonemu typowi ścian. Po pierwsze, w przypadku domów wielokondygnacyjnych i mieszkań dwupoziomowych powinno się sprawdzić, które ściany na najniższych kondygnacjach nie stanowią oparcia dla ścian na wyższych piętrach. Jeżeli uda nam się to ustalić, wówczas z dużym prawdopodobieństwem możemy wytypować je jako ściany działowe. Po drugie, w celu dalszej weryfikacji naszych podejrzeń trzeba będzie odsłonić mały fragment tynku w miejscu łączenia ściany ze stropem. Dzięki temu sprawdzimy, czy zaprawa pokrywa ostatnią warstwę cegieł.

Grubość ścian

Spojenie murowanej ściany działowej pomiędzy końcem ściany a stropem pokrywa zaprawa. Ponieważ charakterystycznym elementem tej ściany jest jej dylatacja, zapobiegająca wpływom ewentualnych pęknięć. To będzie świadczyć niemal w 100%, że mamy do czynienia ze ścianą działową. Jeśli jednak wolimy upewnić się jeszcze bardziej, wtedy należy zwrócić na grubość danej ściany. Mając plan budynku można spróbować odczytać informacje o grubości danej ściany z rysunku technicznego. Zwykle ściany nośne będą zaznaczone jako grubsze i masywniejsze.

Czytaj też: Ocieplanie ścian zewnętrznych

Przyjmuje się, że ściany działowe to te o grubości około 6,5 cm. Natomiast ściany o grubości 12 cm czy 25 cm będą raczej ścianami konstrukcyjnymi. Jeśli musimy zmierzyć grubość własnoręcznie, to dużym ułatwieniem w takiej sytuacji byłaby ściana z gotowym otworem. Jeżeli jednak w ścianie nie ma na przykład drzwi, dzięki którym można by określić parametry rozpatrywanej ściany? Wtedy musimy poradzić sobie w inny sposób. W tym celu przewiercamy ścianę do końca i mierzymy na jaką głębokość przeszło użyte wiertło. Jeśli stwierdzimy, że wiertło przeszło dość płytko, to znaczy, że jest to rzeczywiście ściana działowa.

Aby jednak wykluczyć pomyłkę w przeprowadzonej ocenie, powinniśmy się dowiedzieć więcej na temat konstrukcji danej ściany. Jak odróżnić ścianę działową od nośnej? Tak się składa, że akurat w przypadku ścian nośnych wykonanych z żelbetonu ich grubość wcale nie będzie znacznie większa od typowych ścian działowych. Jak zatem widać, z pozoru prosta czynność, jaką jest określenie rodzaju ściany ostatecznie wymaga dużej precyzji i rzetelności. Pomyłka w tej może stworzyć zagrożenie dla konstrukcji budynku oraz dla bezpieczeństwa wszystkich domowników.

 

Podobne tematy

Najnowsze artykuły