Osłona domu przed słońcem to jedno z wyzwań, jakie stoi przed domownikami w porze upalnego lata. Z uwagi na szkodliwe promieniowanie UV, w porze największego nasłonecznienia odradza się dłuższy kontakt ze słońcem, dlatego warto pamiętać o kilku sposobach radzenia sobie z tym sezonowym problemem.
Osłona domu przed słońcem – dostępne opcje
Jednym z najpopularniejszych i najbardziej efektywnych rozwiązań stosowanych w domach jednorodzinnych są zewnętrzne rolety okienne. Dużą zaletą rolety jest funkcjonalność, ponieważ można wykorzystać ją nie tylko jako osłonę przed słońcem, ale również jako ochronę przeciwdeszczową lub przeciwwiatrową. Dzięki temu rolety znajdują zastosowanie przez okrągły rok, a nie tylko w okresie największego nasłonecznienia.
Podstawowym wariantem osłony w formie rolety jest aluminiowa roleta elewacyjna (natynkowa). Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ taką roletę można zainstalować zarówno na etapie budowy domu, jak i już w trakcie jego eksploatacji. W zależności od typu, roleta natynkowa może być obsługiwana ręcznie, bądź wyposażona w odpowiedni napęd elektryczny. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka wariantów skrzynek rolet elewacyjnych, w formie prostokątnej lub zaokrąglonej.
Czytaj również: Rolety zewnętrzne – praktyczne zastosowanie
Istnieją jeszcze inne rodzaje systemów osłonowych w formie rolety. Typ podtynkowy oraz nakładany stanowią skuteczny i efektywny rodzaj przesłony. Pamiętajmy, że w obu tych wariantach inwestor musi zaplanować ich instalację już na etapie projektu domu. Wiąże się to ze sposobem ich montażu, ponieważ rolety podtynkowe montowane są do wnęki nadproża, a rolety nakładane umieszcza się we wnęce okiennej razem z danym oknem.
Jak osłonić piętro przed słońcem
Użytkownicy domów z poddaszem użytkowym z pewnością zastanowią się nad zastosowaniem rolet do okien połaciowych. Są to aluminiowe rolety zewnętrzne, których profile posiadają izolację termiczną z pianki poliuretanowej. Dzięki swoim właściwościom pozwalają na skuteczną osłonę wrażliwej strefy mieszkalnej, jaką jest przestrzeń poddasza. Dzięki temu w pomieszczeniach zlokalizowanych na poddaszu można łatwiej u utrzymać bezpieczną temperaturę wnętrza i nie narażać go na przegrzanie.
Ciekawym rozwiązaniem w przypadku elektrycznego mechanizmu zaciągania i odsłaniania rolety na oknie połaciowym jest możliwość wykorzystania naturalnej energii słonecznej. Taką możliwość uzyskujemy dzięki systemowi ładowania akumulatorowego zasilanego bateriami solarnymi. Tańszym rozwiązaniem są rolety, które zakładamy po wewnętrznej stronie okna.
Najczęściej wykonuje się je z tkaniny o odpowiednich parametrach fizyczno-chemicznych. Dzięki czemu materiał ten jest odporny na odkształcenia i przebarwienia słoneczne. W zależności od oczekiwań domowników, można wybierać pomiędzy roletami o konkretnej grubości, barwie i fakturze materiału. Tak jak w przypadku rolet zewnętrznych, ich odpowiedniki wewnątrz pomieszczenia mogą być zasuwane ręcznie, bądź za pomocą mechanizmu elektrycznego.
Żaluzje dalej w modzie
Osobny typ osłony przeciwsłonecznej stanowią żaluzje. W odróżnieniu od rolety, system regulacji polega tu na wykorzystaniu możliwości zmiany kąta nachylenia listewek. Ich ułożenie wpływa na ostateczny poziom światła słonecznego, przedostającego się do wnętrza pomieszczenia. Żaluzje występują w wariancie metalowym lub drewnianym. Co ważne, można je zamontować również w oknach połaciowych.
Markizy jako alternatywa
Ostatnim typem osłony przeciwsłonecznej, wykorzystywanym zwykle na balkonie lub tarasie wypoczynkowym, jest markiza. Ten rodzaj osłony wykonywany jest ze specjalnie impregnowanych tkanin, rozwiniętych na konstrukcji metalowej (aluminiowej). Markizy są odporne na działanie czynników atmosferycznych, dzięki czemu potrafią zatrzymać nie tylko promienie słońca, ale i opady deszczu. Z uwagi na swoje właściwości stanowią skuteczną barierę dla zbyt intensywnego nasłonecznienia, przepuszczając jednak niezbędną dawkę światła, konieczną dla normalnego funkcjonowania domowników w osłoniętej przestrzeni domu.