Rolety zewnętrzne – praktyczne zastosowanie

Rolety zewnętrzne znajdują zastosowanie zarówno w domach jak i przydomowych garażach. Typową osłonę zewnętrzną montuje się zazwyczaj na elewacji danego obiektu. W skład takiej rolety wchodzą trzy główne elementy. Pierwszym jest skrzynka mieszcząca rurę nawojową, drugim jest specjalny pancerz wykonany z zespolonych profili, na których końcu znajduje się dolna listwa a trzeci element stanowią prowadnice pionowe.

 

Działanie zewnętrznych systemów osłonowych w formie rolet opiera się na wykorzystaniu znanego w większości tego typu rozwiązań wałka nawojowego. Na wałek nawojowy nawijane są poszczególne, ruchome elementy. Głównym powodem, dla którego warto wybrać ten rodzaj osłony zewnętrznej jest jej szerokie zastosowanie. Rolety stosuje się w celu ochrony termicznej wnętrza domu. Dodatkowo służą do osłonięcia przestrzeni mieszkalnej przed nadmiarem światła słonecznego, jak i przed wszelkimi hałasami. Poza właściwościami wyciszającymi i dobrą osłoną akustyczną, rolety zewnętrzne w niektórych wersjach bardzo dobrze sprawdzają się jako jedna z form zabezpieczenia antywłamaniowego.

Dodatkowe korzyści z posiadania rolet zewnętrznych

Warto dodać, że na efekt właściwej izolacji termicznej można liczyć w momencie pełnego opuszczenia rolety. Dzięki efektowi zatrzymanego powietrza, które zostaje niejako uwięzione pomiędzy osłoną a szybą, w warunkach zimowych ciepło nie ucieka na zewnątrz pomieszczenia. Ten sam efekt, ale działający w odwrotną stronę, pojawia się w latem, kiedy chcemy zatrzymać rozgrzane powietrze, napływające do wnętrza domu. Jeśli chodzi o właściwości antywłamaniowe, to niektóre modele rolet posiadają specjalnie wzmacniane profile, wykonane ze stali lub aluminium. Poza tym znaczenie ma sposób ich montowania, który powinien maksymalnie utrudnić życie złodziejowi i opóźnić możliwość przedostania się przez nie intruza.

Rolety zewnętrzne taras

Wiele osób podchodzi z rezerwą do rolet zewnętrznych. Nie każdemu podobna się ten rodzaj przesłony, a niektórzy traktują go jedynie w kategoriach zabezpieczenia antywłamaniowego. A przecież rolety montowane na zewnątrz budynku stanowią bardzo skuteczny system osłonowy przed czynnikami atmosferycznymi. Grad czy gęsty, zacinający deszcz nie jest problemem. Poza tym ich właściwości osłonowe skutecznie regulują określony poziom światła słonecznego. Zapewniają również kontrolowany ruch powietrza z zewnątrz i do wewnątrz, przez co stanowią w pewnym stopniu konkurencję dla drogich systemów klimatyzacyjnych. Zwolenników energii odnawialnej z pewnością ucieszy wiadomość, że na rynku dostępne są rolety sterowane elektrycznie. Rolety te napędzane są prądem wytwarzanym z energii słonecznej.

Istnieje kilka odmian rolet zewnętrznych, wśród których najbardziej popularne są rolety fasadowe, naokienne, odmiany nadprożowe oraz rolety w formach zintegrowanych.

Rolety zewnętrzne fasadowe

W przypadku rolet fasadowych istnieje inny rodzaj ich montażu. Mocuje się je do elewacji domu, do futryny okna lub drzwi. W tego typu roletach skrzynka jest zazwyczaj albo prostokątna, albo owalna. Są wytwarzane z różnego rodzajów materiału. Spotyka się najczęściej skrzynki aluminiowe, stalowe, wykonane z PVC a nawet drewniane. Profile również zbudowane są najczęściej z tych samych rodzajów tworzywa. Kupujący ma do wyboru listwy wykonane z metalu, polichlorku winylu bądź drewna. Jeśli chodzi o sposób sterowania, to roletę fasadową można obsługiwać ręcznie lub elektrycznie.

Projekt domu Marcel
Projekt domu Marcel

Najprostsze rozwiązania opierają się na wykorzystaniu odpowiedniej taśmy, linki lub korby. Jeśli pokusimy się o zakup droższej rolety, możemy skusić się na sterowanie przy użyciu silniczka elektrycznego. Systemy rolet fasadowych oferują również obsługę specjalnych czujników, reagujących na porę dnia (zmierzch). Można również konfigurować czas czy działanie czynników pogodowych (wiatr wiejący w kierunku okna czy drzwi). Wielkość zastosowanej w rolecie fasadowej skrzynki zależy od tego, na jakiej wysokości znajduje się okno oraz jaka jest wysokość profilu pancerza. Skrzynki mają przekrój kwadratowy a rozpiętość ich rozmiarów jest spora. Sięga od 12,5×12,5 cm do 20,5 x 20,5 cm.

Roleta naokienna

Roleta zewnętrzna typu naokiennego różni się zasadniczo od rolety fasadowej. To co je od siebie odróżnia jest zarówno inna konstrukcja skrzynki, prowadnic jak i sposób, w jaki zostaje ona zamontowana. W roletach naokiennych stosuje się skrzynki z polichlorku winylu, zaizolowane termicznie za pomocą wkładek styropianowych. Są one stosowane po to, aby osłonić nadproża, narażone zwykle na przemarznięcie. Skrzynki są nieco większe i mają rozmiar od 25,5×16,5 cm do 25,5 x 24,5 cm. Sterowanie roleta naokienną odbywa się również na dwa sposoby, tzn. w sposób ręczny lub przy wykorzystaniu silniczka elektrycznego. Co istotne, w przypadku tego typu przesłon planowanych w projekcie domu. Należy zadbać o zwiększenie wysokości otworów okiennych i drzwiowych, ponieważ trzeba przewidzieć miejsce na skrzynki rolet. Roleta montowana na futrynie okna będzie znajdowała się razem z nim w jednym otworze. Po zatynkowaniu, oprócz pancerza i prowadnic widać będzie jedynie klapę rewizyjną rolety.

Rolety zewnętrzne podtynkowe

Na koniec warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden typ przesłon zewnętrznych. Rolety podtynkowe, bo o nich mowa, cieszą się dość wysokim uznaniem. Wśród wszystkich rodzajów rolet zewnętrznych to właśnie one oceniane są najlepiej, jako najbardziej dogodne w użytkowaniu. Jeśli chodzi o rozpiętość dostępnych modeli, to zwykle dostępne są w trzech głównych wariantach skrzynek, o wielkości od 16,5 x 16,5 cm do 20,5 x 20,5 cm. Co ważne, sposób ich montażu powoduje, że można je elegancko „wtopić” w izolację zewnętrzną budynku.

Grubość standardowych warstw izolacji ścian domu sprawia, że da się w nich skutecznie schować skrzynki montowanych rolet. W ten sposób konkretna skrzynka nie narazi nadproża na przemarznięcie, ponieważ zostanie zamocowana od jego zewnętrznej strony. Na takim rozwiązaniu korzysta fasada budynku, która nie traci nic ze swojej estetyki. W razie potrzeby łatwo jest dostać się do skrzynki przez klapę rewizyjną, którą można zamontować tak, iż nie będzie widoczna. Dzięki temu nie zawęzi pola widzenia z otworu okiennego.

Podobne tematy

Najnowsze artykuły