Właściwy montaż podbitki dachowej wymaga od montującego sporej precyzji i dokładności. Warto jednak przyłożyć się do pracy, by cieszyć się trwałym efektem wykończeniowym, ładnie wpasowującym się w ogólny wygląd naszego domu, z szczególnie dopasowanym do koloru pokrycia dachowego.
Prawidłowy montaż podbitki dachowej – od czego zacząć?
Podbitka dachowa przykrywa wystające końcówki krokwi dachu. Powinna być wykonana profesjonalnie i estetycznie. Jej zamontowanie nie jest zbyt skomplikowane zwłaszcza, jeśli użyjemy do tego materiału takiego jak podbitka z paneli PCV. Można ją przytwierdzić wzdłuż jak i w poprzek okapu, jednak dominuje pierwszy z wymienionych sposób montażu. Przystępując do zakładania podbitki trzeba pamiętać, by zachować właściwe odległości tak, aby w razie dużych zmian warunków atmosferycznych panele mogły reagować rozszerzając się lub zwężając do krawędzi ściany, w zależności od potrzeby.
Oferta paneli na podbitkę jest dosyć szeroka i obejmuje materiał jednowarstwowy, który kładzie się w miarę gęsto oraz bardziej sztywny, panel komorowy, który montuje się mniej gęsto. Materiał – podbitka z PCV występuje zarówno w wersji gładkiej jak i bardziej porowatej, jest też dostępny w kilku różnych kolorach. Natomiast nieco bardziej wymagającym materiałem jest drewno.
Podbitka drewniana – zazwyczaj montuje się podbitkę z desek sosnowych lub świerkowych, następnie malowanych na dowolny, wybrany przez nas kolor. W przypadku podbitki drewnianej, zaraz po zamontowaniu możemy dodatkowo pokryć ją specjalną warstwą lakieru ochronnego. Montaż podbitki drewnianej jest również stosunkowo prosty o ile wcześniej przygotuje się odpowiedni materiał.
Jak zrobić podbitkę dachową? – Przygotowanie materiału
Przystępując do pracy polegającej na montażu podbitki dachowej, powinniśmy wcześniej zmierzyć dokładnie odległość dzielącą okap od elewacji, dzięki czemu określimy ile tak naprawdę musimy kupić materiału, który zużyjemy w przypadku naszego dachu. Właściwą pracę rozpoczynamy od przytwierdzenia deski czołowej do zakończeń krokwi dachu. Będzie ona później wykorzystana przy mocowaniu uchwytów rynnowych.
W przypadku montażu podbitki dachowej wykonanej z PCV, wystarczy nam użycie kilku ręcznych narzędzi. Wynika to ze specyfiki materiału, ponieważ panele łatwo poddają się obróbce i nie mają dużego ciężaru. Da się je swobodnie przecinać i nawiercać, dzięki czemu w prosty sposób uzyskujemy zadowalający nas efekt końcowy. Do przybicia paneli PCV używa się zwykle gwoździ z aluminium lub ocynkowanych. Przed właściwym montażem paneli należy przy użyciu gwoździ przytwierdzić listwy brzegowe do łat montażowych.
Montaż i wykończenie podbitki dachowej
Następnym krokiem jest już montaż odpowiednio dociętych i wyrównanych paneli, które kładzie się po kolei w miejscu wycięcia każdej listwy brzegowej. Kolejnym krokiem jest ich przybicie do łat montażowych. Pozostanie już wtedy jedynie zadbanie o dokładne wykończenie krawędzi. W celu poprawienia estetyki należy przybić tam listwy kątowe, które dopełnią końcowy efekt. Powinno się też pamiętać o potrzebie zamontowania odpowiedniej kratki wentylacyjnej. Obecnie na rynku są dostępne specjalne kratki, które produkuje się właśnie pod kątem podbitki dachowej z paneli PCV. Dostępne rozwiązania zapewniają idealne dopasowanie wentylacji do wykonanej podbitki również pod kątem doboru właściwego koloru podbitki dachowej.
Montaż podbitki – błędy
Dość częstym błędem popełnianym przy montażu podbitki jest złe rozstawienie drewnianego rusztu, do którego potem przytwierdza się profile. Trzeba na to bardzo uważać, bo łatwo możemy utracić cały efekt naszej pracy, gdy montowana podbitka zacznie odpadać od dachu. Stąd potrzeba dokładnego wymierzenia rozstawu rusztu, który dobrze rozstawiony zapewnia o trwałej i solidnej konstrukcji montowanej podbitki.
W trakcie montażu należy zwrócić baczną uwagę na sposób w jaki panele będą łączone. Trzeba poza tym pamiętać o pozostawieniu małej, kilkumilimetrowej szczeliny montażowej. Wiąże się to ze wspomnianą wcześniej zmianą warunków pogodowych i rozpychaniem materiału podbitki w czasie występowania wysokich temperatur.
Brak dbałości o szczegóły może odbić się na solidności podbitki i przyczynić do jej wypaczenia, a co za tym idzie szybkiego zniszczenia. Należy jeszcze dodać, że podbitki nie powinno się montować przy temperaturze wynoszącej na zewnątrz mniej niż 5 stopni Celsjusza. Najlepiej więc wybrać do tego celu każdą porę roku oprócz zimy.