Rodzaje kosztorysów budowy domu

Kosztorys budowy domu pozwoli oszacować koszty inwestycji. Taka analiza jest niezbędna przy planowaniu wydatków związanych z jego powstawaniem. Aby uniknąć niespodzianek w postaci nieprzewidzianych kosztów należy się do niego solidnie przygotować, czyli oszacować co i ile będzie nas kosztowało. Aby to zrobić, należy sporządzić kosztorys. Jakie są dostępne rodzaje kosztorysów budowy domu? 

 

Dokładność kosztorysu budowy

Możliwie jak najdokładniejsza ocena nakładów finansowych potrzebnych do wybudowania domu uświadomi nam na jakie rzeczy nas stać, a o jakich raczej powinniśmy zapomnieć. Pozwoli również zadecydować czy budowa będzie finansowana ze środków własnych czy pochodzących z kredytu. Znając koszty będziemy mogli również określić czas budowy poszczególnych etapów oraz wybrać projekt, który w pełni spełni nasze oczekiwania. Kosztorys budowy domu to także wygodne narzędzie pozwalające na kontrolowanie i rozliczenie wykonawcy z pracy i zużytych materiałów. Dokładnie widać co zostało zrobione, w jakim czasie, jakie materiały zostały zużyte i za ile.

Rodzaje kosztorysów budowy

Wiemy już, że kosztorys warto mieć. Nie wiemy jeszcze kto kosztorys wykona. Wstępną ocenę możemy przeprowadzić we własnym zakresie. Ale pamiętajmy, że taki amatorski kosztorys można w zasadzie potraktować jako szkic do głównego kosztorysu.

Kosztorys ślepy. Sporządzają go architekci tworzący gotowe projekty domów. Dokument zawiera opis wszystkich prac budowlanych, ale nie podaje kosztów.

Kosztorys prosty. Kosztorys ten podaje koszty budowy poszczególnych etapów, ale nie uwzględnia aktualnych cen.

Kosztorys inwestorski zawiera koszty wszystkich prac wykonywanych na poszczególnych etapach inwestycji. Dokument ten umożliwia przygotowanie wyceny materiałów budowlanych według szacowanych cen materiałów. Kosztorys  inwestorki możemy zamówić wraz z wybranym przez nas projektem domu, lub też powierzyć jego wykonanie fachowcowi, czyli kosztorysantowi.

Kosztorys pełny zawiera wszystkie dane, niezbędne do oszacowania budowy domu. W dokumencie uwzględnia się nie tylko nakłady finansowe, ale także roboczogodziny czy ilość materiałów. Kosztorys pełny jest sporządzany wg. aktualnych cen (KRN) i  można go wykorzystać przy składaniu wniosku o udzielenie kredytu.

Zważywszy na dostępne rodzaje kosztorysów budowy domu warto wybrać kosztorys pełny. Daje on całkowity pogląd na czekające nas koszty inwestycji. Nie warto oszczędzać na kosztorysie. Przygotowanie kosztorysu jest wydatkiem rzędu od kilkuset do kilku tysięcy złotych – w zależności od wielkości i poziomu złożoności inwestycji. Posiadanie kosztorysu pozwala optymalizować koszty budowy domu.

Przedmiar i obmiar

Zanim zostanie sporządzony kosztorys budowy domu, potrzebne jest wykonanie tzw. przedmiaru. Szacuje się w nim zapotrzebowanie na poszczególne materiały na podstawie projektu technicznego. Następnie, na podstawie tzw. Katalogów Nakładów Rzeczowych (tzw. KNR), czyli obmiaru, sporządza się kosztorys.

Co to jest KNR?

To katalog zawierający szczegółowe dane na temat norm zużycia materiałów, sprzętu, nakładów pracy na poszczególne prace budowlane.

Procentowy rozdział kosztów udowy domu

W przypadku budowy domu w technologii tradycyjnej, przy sporządzaniu kosztorysu uwzględnia się procentowy podział kosztów poszczególnych etapów budowy. Oczywiście podane dane należy traktować w przybliżeniu!

12% kosztów budowy domu to stan zerowy czyli: roboty ziemne, fundamenty, ściany podziemia, stropy nad podziemiem i schody, izolacje przeciwwilgociowe

1/3 całej inwestycji pochłonie stan surowy otwarty. Na tym etapie nasz dom ma już posadowione ściany, stropy, schody, podesty, ścianki działowe. Wykonana jest również konstrukcja dachu wraz z podłożem,  pokryciem i izolacją.

Ok. 20-23% wydamy na zamknięcie stan surowego.

Ponad 30% nakładów obejmie „wykończeniówka”.

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, podane dane nie są stałe, mogą i zazwyczaj ulegają zmianie. Trudno przecież precyzyjnie określić koszt zakupu cegieł, czy też cenę ich transportu. Warto też przy sporządzaniu kosztorysu uwzględnić nieprzewidziane wydatki.

Rodzaje kosztorysów budowy

Pozorne oszczędności

„Nie stać mnie na rzeczy tanie” – o tym powiedzeniu powinniśmy pamiętać wybierając materiały do budowy domu. Paradoksalnie zakup najtańszych materiałów wcale nie oznacza, że koszt budowy domu również będzie niski. Wykorzystując do budowy materiał z niskiej półki często musimy się więcej napracować.

Czytaj również: Szare meble do kuchni

Wybór technologii

Przy szacowaniu kosztów budowy uwzględnić należy technologię w jakiej powstanie nasz dom. Rynek oferuje wiele metod budowania, począwszy od technologii Ytong, ścian dwuwarstwowych czy technologii trójwarstwowej, a skończywszy na ścianach prefabrykowanych czy z bala. Istotny jest również czas budowy. Najkrócej trwa postawienie domu z prefabrykatów, najdłużej trwa budowa domu w technologii ścian 2- i 3-warstwowych.

Harmonogram budowy domu

Oprócz kosztorysu budowy domu warto również sporządzić harmonogram – kalendarz budowy. Po co jest harmonogram? Z kosztorysu wynika ile, a z kalendarza budowy kiedy.  Czyli kiedy trzeba zapłacić za poszczególne prace, kiedy na budowie ma pojawić się inspektor nadzoru inwestorskiego i kiedy kierownik budowy będzie akceptować poszczególne etapy budowy. W razie czego, dzięki kalendarzowi budowy będziemy mogli żądać od niesumiennych wykonawców, gdy przekroczą terminy,  kar umownych.

Poprzedni artykułCo to jest dom energooszczędny?
Następny artykułMateriały podłogowe

Podobne tematy

Najnowsze artykuły