Śmietnik, czy nam się to podoba czy nie, jest obowiązkową częścią posesji, która powinna jednocześnie spełniać określone warunki zabudowy i funkcjonowania. Gdzie umiejscowić śmietnik tak, aby nie stał się zagrożeniem dla środowiska i jednocześnie ułatwiał gromadzenie i transport odpadów na wysypisko śmieci? Przepisy dotyczące umiejscowienia przydomowego śmietnika jasno precyzują podstawowe kwestie z tym związane.
Gdzie umiejscowić śmietnik na działce?
Przede wszystkim powinien on zostać postawiony nie bliżej niż w odległości 10 metrów od najbliższych okien i drzwi budynków, jednocześnie powinien też zostać oddzielony od sąsiedniej działki na całe 3 m w linii prostej. Co istotne, wszelkie zadaszone śmietniki zalicza się do tzw. małej architektury i w stosunku do takich rozwiązań nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Należy jedynie w terminie 30 dni przed rozpoczęciem jego budowy zgłosić ten fakt do odpowiedniego urzędu.
Poza kwestiami prawnymi ważne pozostają sprawy związane ze zwykłą estetyką tego miejsca. Jeżeli urządzony ogród i przestrzeń domu nabrały określonego stylu, wówczas tym bardziej powinno się wziąć pod uwagę usytuowanie śmietnika. Umiejscowienie śmietnika powinno zapewnić niezachwianą harmonię architektoniczną i nie oszpecić reszty posesji. Nie może łamać ustalonego kształtu i stylu. Nie wchodzi jednak tutaj w grę umiejscowienie go w zupełnie niedostępnym miejscu i całkowite schowanie przed widokiem ludzi. Śmietnik wówczas nie będzie spełniał swojej podstawowej roli. Co zatem zrobić, by zaprojektować go w sposób oszczędny, praktyczny, estetyczny a przy tym bezpieczny?
Umiejscowienie śmietnika a otoczenie i roślinność
Z pomocą przyjdzie nam na pewno nasz ogród. Przydomowe rośliny, w tym rośliny pnące idealnie przysłonią śmietnik, a jednocześnie nie będą stanowić bariery, która uniemożliwiałaby jego swobodne opróżnienie. Pamiętać bowiem trzeba, że służby oczyszczające muszą mieć dobry dostęp do naszego zbiornika gromadzącego odpady. Dlatego też o usytuowaniu tego miejsca powinno być łatwo dostępne. O wtopieniu w przydomowy ogród najlepiej jest pomyśleć jeszcze na etapie planowania projektu domu i naszej działki. Inna koncepcja, którą warto rozważyć zakłada umiejscowienie śmietnika w linii całego ogrodzenia.
To z jednej strony uwolni część przestrzeni wewnątrz ogrodu, a z drugiej umożliwi bezproblemowy i swobodny dostęp firmie zajmującej się wywożeniem odpadów. Nie powinno się tworzyć przydomowego śmietnika blisko furtki wejściowej. Mimo że w pierwszej wydaje się to dobrym pomysłem, zważywszy na prosty dostęp do niego od zewnątrz. Materiały, z których wykonamy nasze składowisko odpadów powinny korespondować z pozostałymi elementami architektury. Należy projektować tak by jak najlepiej wtopić śmietnik w krajobraz otoczenia.
Kształt śmietnika
Również sama bryła śmietnika może zostać wykonana w stylu, który zapewni jej dyskretny wygląd. Każde składowisko przydomowych odpadów może przybrać mniej lub bardziej rozbudowaną formę architektoniczną. Począwszy od sektora wydzielonego na ustawienie pojemników, a skończywszy na wiacie lub zamykanej altance. Jeśli dysponujemy większą ilością miejsca, wtedy możemy zdecydować się na bardziej rozbudowaną formę śmietnika.
Można nawet specjalnie wyodrębnić śmietnik z otoczenia, malując go przykładowo w innym kolorze niż pozostałe w jego otoczeniu elementy posesji. Niezależnie od wariantu, który ostatecznie wybierzemy, powinniśmy przestrzegać podstawowej zasady praktycznej. Miejsce przeznaczone na śmietnik powinno być utwardzone i właściwie wyrównane. Wówczas unikniemy przykrej sytuacji wysypujących się odpadów czy leżących, cieknących pojemników. Odpady gromadzi się zwykle w dużych i szczelnych, najlepiej przykrywanych pojemnikach.
Wielkość śmietnika
W tym przypadku wielkość śmietnika zależy zarówno od ilości osób zamieszkujących gospodarstwo domowe, jak też od ilości odpadów przez nich generowanych. Oczywiście im więcej odpadów, tym potrzeba użycia większych pojemników lub po prostu większej ilości kubłów na śmieci. Warto jeszcze zastanowić się nad segregacją gromadzonych odpadów. Osobne, kolorowe pojemniki na szkło, plastik, metal i papier mogą okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem, a segregacja odpadów przyczyni się do ich bardziej racjonalnego zużywania.