Jak wykończyć żelbetowe schody

Schody żelbetowe stanowią najpopularniejsze rozwiązanie stosowane w przypadku domów jednorodzinnych. Ich wykończenie stanowi duże pole do popisu dla właścicieli obiektu. Odpowiadając na pytanie jak wykończyć żelbetowe schody trzeba zmierzyć się nie tylko z wymaganiami zachowania bezpieczeństwa, ale również dokonać trudnego wyboru związanego z estetyką wnętrza i dopasowania wykończenia do ogólnego charakteru przestrzeni, w której schody będą funkcjonować na co dzień.

Jakim materiałem wykończyć żelbetowe schody?

Zastosowanie drewna, kamienia, wykładziny, czy płytek ceramicznych zależy już od tego, jaki ostatecznie efekt planujemy uzyskać. Wybór rodzaju okładziny będzie też zależny od charakteru samego projektu domu. W przypadku stopni schodów należy pamiętać, aby materiał użyty do ich wykończenia był trwały. Zwłaszcza w przypadku części pionowej (podstopnic) był odporny na uderzenie obuwia. Odpada więc w tym przypadku zastosowanie delikatnej ceramiki. Ceramika szybko ulega pęknięciom i zniszczeniom mechanicznym.

Z kolei część pozioma stopni schodów, tzn. ta, po której stąpamy, powinna odznaczać się dobrą przyczepnością. Może wykorzystać materiały o właściwościach antypoślizgowych. Do tego dochodzi potrzeba amortyzacji w razie upadku (np. dziecka lub osoby starszej). Oprócz względów bezpieczeństwa, wygody oraz estetyki, jest jeszcze kwestia związana z utrzymaniem czystości. Kwestia ta wymagająca zastosowania takiego materiału, który będzie można w łatwy sposób wyczyścić. Na tym jednak nie koniec.

żelbetowe schody

Ciepły materiał do wykończenia schodów

Kolejną istotną właściwością może okazać się temperatura schodów. Dzieci niekiedy lubią bawić się na schodach, co może mieć fatalne skutki dla ich zdrowia w sytuacji, gdy stopnie schodów wykonane są z zimnego kamienia. By tego uniknąć, powinno się zastosować wykończenie w postaci wykładziny lub drewna. Materiały takie będą stanowić dobrą izolację termiczną. Materiały te mają dodatkową zaletę, ponieważ dosyć dobrze tłumią dźwięk. W ten sposób hałas wytwarzany w trakcie stawiania kroków przez osoby chodzące po schodach zostaje zniwelowany. Rozważając jak wykończyć żelbetowe schody polecamy wziąć pod rozwagę drewno egzotyczne.

Z pewnością najbardziej popularnymi materiałami wykończeniowymi są drewno i kamień. W przypadku pierwszego z nich, wśród głównych zalet należy na pewno wymienić dobrą amortyzację w razie upadku ze schodów, a także przyjemny efekt estetyczny w postaci wrażenia ocieplenia wnętrza domu. Poza tym drewno samo w sobie jest faktycznie dość ciepłym materiałem. Nie sprawia przy tym większego problemu w trakcie nakładania i można je dopasować do każdego kształtu stopni schodowych. Nadaje się tak samo do wykończenia części poziomej i pionowej stopni. Wykończenia drewniane mogą być tworzone zarówno z drzewa litego jak i klejonego. Najlepiej, jeśli użyte przez nas drewno będzie miało jednolitą barwę i pozbawione będzie pęknięć oraz sęków.

Schody a materiał odporny na ścieranie

Poza tym powinno być odporne na ścieranie, stąd najczęściej wybieranymi gatunkami są w takim przypadku twarde i solidne drewno dębowe, bukowe czy wiśniowe. Należy unikać okładziny sosnowej czy świerkowej. Chyba że wykorzystamy ją do obłożenia stopni prowadzących na rzadko odwiedzany strych (z racji ich słabszej odporności i większej zużywalności).

Stawiając na największą solidność i niezawodność surowca warto jest do wykończenia schodów wybrać kamień. Trzeba jednak pamiętać, że schody tego rodzaju lepiej prezentują się w większych posiadłościach i na mniejszej przestrzeni nie będą robić dobrego wrażenia. Kiedy jednak dysponujemy odpowiednim metrażem możemy z całą pewnością skusić się na solidne granitowe lub marmurowe schody. Największą zaletą kamiennych schodów jest ich trwałość i łatwe utrzymanie czystości. Części poziome stopni schodów obkłada się kamieniem twardym i przede wszystkim odpornym na ścieranie. Dobrze sprawdzi się tutaj granit lub twardy marmur. Poza tym są to kamienie, które oferują najszerszą paletę barw i odcieni.

Zobacz również: Kamień – naturalny materiał wykończeniowy w domu

Na tę część stopni można nakładać kamień o polerowanej powierzchni pod warunkiem zastosowania specjalnego impregnatu.  Prawidłowy impregnat sprawi, że kamienne stopnie nie zamienią się w niebezpieczną ślizgawkę. Dla bezpieczeństwa, ale niekiedy także z powodów estetycznych, warto jest oszlifować i zaokrąglić brzegi i kanty kamiennych stopni schodów. Dzięki zaokrągleniu ostre zakończenia nie będą stanowiły potencjalnego zagrożenia.

Podobne tematy

Najnowsze artykuły