Łuk wejściowy

Łuk wejściowy bramy czy kratki przeznaczone do rozrastających się pnączy, a także większe typy pergoli ogrodowych, które ozdabiają przydomową przestrzeń wypoczynkową, stanowią ciekawy element małej architektury, doskonale współgrający z elementami otoczenia domu. Dobór odpowiednich materiałów do budowy łuku pozwoli później zaoszczędzić wielu kłopotów związanych z jego konserwacją.

Z jakiego materiału wykonać łuk wejściowy

Łuki najlepiej jest wykonywać z wygiętych łukowato belek siodłowych. Zazwyczaj belki tego typu buduje się ze sklejanych desek. Ich wykonanie nie jest zbyt pracochłonne i nie wymaga wielkich nakładów pracy, ale też zawsze istnieje możliwość zakupu gotowych elementów. W takim przypadku trzeba jedynie dobrać właściwie wygięty profil. Najbardziej odpowiednie będą deski grube na 2,7 cm oraz wysokie na 11,5 cm. Ich długość wynosi zwykle 2 m lub 114 cm. Wszystko zależy jak szerokie jest wejście, które pokrywa się zielenią.

Jakiej szerokości łuk wejściowy do ogrodu?

W przypadku wariantów wejścia szerszych niż standardowe, łuki sklejkowe będą miały grubość 7 cm oraz długość wynoszącą całe 5 m. Ich dobre właściwości zapewnia głęboka, próżniowa impregnacja. Są one odpowiednio gruntowane i pokryte lakierem. Deski siodłowe należy przymocowywać do słupków przy pomocy ocynkowanych śrub, których wymiary wynoszą 0,6 cm na 8 cm. W przypadku łuków wąskich, zrobionych ze sklejki, pośrodku osadzona zostaje jedna poprzeczka.

Jeśli natomiast instalowany będzie szeroki łuk, to w równej odległości należy osadzić cztery takie poprzeczki. Dzięki temu powstanie efektowny, roślinny łuk bramowy lub drzwiowy. Jeśli posiadamy garaż, to również nad jego wjazdem można wykonać efektowny, podwójny łuk. Taki łuk robi się za pomocą dwóch desek o dużej szerokości, dla których oparciem będą cztery słupy. Całości konstrukcji dopełni jedenaście poprzeczek, długich na 1,20 m. Oczywiście powinny być one rozmieszczone względem siebie równomiernie. Przestrzeń przeznaczona na kratki służące do rozmieszczenia pnączy, znajduje się po obu stronach wejścia pomiędzy belkami, zlokalizowanymi w odległości 60 cm.

Łuk wejściowy do ogrodu

Łuk bramy ogrodowej

Bramę prowadzącą do ogrodu integruje się np. z różanym łukiem. Wspaniały efekt będzie można osiągnąć w dość prosty sposób. Wystarczy, że w miejsce słupków sięgających wysokością do otaczającego murku czy płotu, wstawi się dwie belki. Końce tych belek przyozdabia się dekoracyjną konstrukcją łuku. Podstawą tego rodzaju konstrukcji, zarówno z prawej jak i lewej strony stanowić mają łaty (wielkości rzędu 18 na 24 cm), przy wymiarach oczek 1,8 m na 0,6 m. Wystarczającym elementem połączeniowym są w tym wypadku są zwykłe gwoździe. Natomiast do słupów mocowanie wykonuje się śrubami, wykorzystując dodatkowo metalowe okucia.

Czytaj również: Trejaż, pergola, krata – urozmaicenie ogrodu

Co zrobić aby tworzoną pergolę ustawić w żądanym położeniu (pod właściwym kątem)? Konstruowany łuk powinno się wykonać z dwóch desek siodłowych z jedno metrowym promilem łuku. Bardzo ważna jest dostateczna długość tych desek. Z uwagi na to, iż poprzeczki, które układa się na ich zakończeniach, powinny leżeć pod kątem 90° względem podstawy. Poprzeczkę lokalizuje się w środkowej części, zamocowuje się ją z nachyleniem 45°. Warto pamiętać o tym, aby wygięty w kształcie łuku narożnik umieścić pomiędzy elementami płotu, wykonanego na bazie pergoli. Wtedy wygląd łuku zyskuje na atrakcyjności.

Wolne miejsce pod elementami półkolistego łuku wypełnia się łatami, układanymi w tym przypadku w orientacji pionowej. Zbliżony efekt dadzą kratowe łuki, przymocowywane poniżej poziomych belek siodłowych. Wykonane z wodoszczelnej sklejki, są one tym miejscu odseparowane od łuku. Kratka przekątna pod pnącza, znajdująca się pośrodku (między dołem a górą ramy)również jest zestawiana z takich właśnie listew klejonych.

 

Podobne tematy

Najnowsze artykuły