Jak dbać o klimatyzację w domu?

Odpowiednia dbałość o system klimatyzacji powinna zapewnić zarówno je sprawne działanie jak i bezpieczeństwo domowników, nie wystawiając ich zdrowia na próbę, w zderzeniu z bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami. Należy więc wystrzegać się zbyt częstej i radykalnej, nagłej zmiany temperatury oraz stosować się do zaleceń producenta odnośnie sterowania elektronicznego.

Użytkowanie klimatyzatora

Zazwyczaj ustawienie konkretnej temperatury i poziomu nawiewu wymaga odczekania chwili czasu, a konkretne modele mogą potrzebować go więcej lub mniej. Przestawienie się do zmienionego trybu pracy powoduje często konieczność dostosowania systemu chłodząco-grzejącego, dlatego nie należy zbyt pochopnie zmieniać go z powrotem na poprzednią pozycję, lecz odczekać aż klimatyzator przetworzy już pobrane powietrze. Czasami trzeba uważać na żaluzje, których długotrwałe przechylenie przy ustawieniu funkcji z chłodzeniem bądź osuszaniem powietrza może prowadzić do wyciekania skraplającej się wody.

Okres wymiany filtrów klimatyzacji

Newralgicznym elementem systemów klimatyzacyjnych, zapewniającym odpowiednią jakość powietrza jest filtr klimatyzacyjny. To za jego przyczyną rozmaite pyłki i kurze są odseparowywane od klimatyzowanego pomieszczenia. W tej sytuacji regularne czyszczenie klimatyzacji jest absolutną koniecznością. Zasadniczo producenci poszczególnych klimatyzatorów podają swoje zalecenia odnośnie czyszczenia urządzeń, dlatego warto sprawdzić własną instrukcję obsługi. Przyjmuje się jednak, że tę czynność powinno się przeprowadzać minimum raz na trzy tygodnie. Im częściej urządzenie będzie czyszczone, tym lepszej jakości powietrze otrzymamy i tym dłużej będzie służyć nam dotychczasowy filtr. Oczywiście i ten element podlega stałemu zużyciu i nie da się czyścić go w nieskończoność. Wówczas należy dokonać wymiany filtra na nowy.

Okres wymiany filtrów klimatyzacji

Warto także na bieżąco sprawdzać elektroniczną sygnalizację poziomu zabrudzenia, którą stosuje się w wielu typach urządzeń chłodząco-ogrzewających. W zależności od jakości powietrza, informacja o konieczności usunięcia nadmiaru kurzu może pojawić się już po upływie dwóch tygodni. Z biegiem czasu przerwy pomiędzy kolejnymi czynnościami konserwującymi mogą się skrócić, co będzie związane z koniecznością wymiany filtra na nowy. Cykliczne oczyszczanie klimatyzacji jest ważne nie tylko ze względów zdrowotnych. Czyszczenie urządzenia pozwala na zachowanie prawidłowych parametrów systemu i poprawne użytkowanie klimatyzatora. Pozbywanie się brudu zapobiega wzrostom poboru mocy urządzenia, które zdarza się wówczas, gdy w wyniku osadzania się cząsteczek pyłu i kurzu przestrzeń przepływu powietrza i strumień nawiewu zostają zawężone a klimatyzator i tak musi dostarczyć do wnętrza danej przestrzeni powietrze wymaganej jakości i w takiej samej ilości. Poza tym właściwa konserwacja systemu umożliwia zachowanie odpowiedniej wydajności urządzenia.

Środki czyszczące do klimatyzacji

Jeżeli chcemy zabrać się do oczyszczania klimatyzatora to trzeba pamiętać, aby stosować odpowiednie środki, dostosowane do tego rodzaju urządzenia. Świeże zabrudzenia, zlokalizowane przy wlocie i wylocie powietrza, można dość łatwo usuwać przy użyciu miękkiej ściereczki tkaninowej. Powinno się wybrać tkaninę, która się nie mechaci i zachowuje właściwą strukturę materiałową, co gwarantuje, że nie zostawia po sobie żadnych drobinek i śladów na klimatyzatorze. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy gromadzący się brud przykleił się na tyle mocno, że sucha ściereczka nie jest w stanie go usunąć? Wtedy można zanurzyć ją w lekko ciepłej wodzie. Przy czym w żadnym wypadku nie wolno spryskiwać przedniego panelu klimatyzatora wodą. Możliwe jest wytarcie go odpowiednio wyżętą ściereczką. W ostateczności, jeśli sama woda nie radzi sobie z klejącym zabrudzeniem, możemy dodać do wody odrobinę delikatnego środka myjącego.

Dlaczego należy wystrzegać się mocniejszych płynów i proszków oraz substancji lotnych? Przede wszystkim jest to związane z miejscem czyszczenia, z którego później będzie wydostawało się powietrze. A zatem nie wolno używać ostrych detergentów, które mogłyby dostać się do dróg oddechowych domowników. Detergenty mogę spowodować uszkodzenie sprzętu (w przypadku substancji lotnych). Mylą się jednak ci, którzy uważają, że zwykła wymiana filtra i wytarcie wlotu powietrza oraz panelu przedniego jest jedyną czynnością, zapewniającą optymalną pracę systemu chłodzącego.

Przewody klimatyzacyjne

Nie mniej ważny jest profesjonalny przegląd przewodów klimatyzacyjnych. Jednak tę czynność należy pozostawić specjalizującym się w tym firmom. Po zweryfikowaniu stanu urządzenia, dokonują one odpowiedniego czyszczenia suchego – mechanicznego, za pomocą specjalnej szczotki. Usuwają w ten sposób zalegające w przewodach klimatyzacyjnych rozmaite cząsteczki tłuszczu oraz sklejone w jedną masę pyłki i kurze. System czyszczący posiada specjalny mechanizm obrotowy. Po oderwaniu nieczystości, zebrany brud czyści do specjalnego filtra, stanowiącego część systemu czyszczącego. Niekiedy w klimatyzatorach zbiera się duża ilość tłuszczu. Wtedy można go wyczyścić poprzez rozpylenie suchego lodu.

Czytaj również: Klimatyzacja w domu jednorodzinnym – co warto wiedzieć?

Czasami nieodzowna może okazać się również dezynfekcja klimatyzatora. Ma ona na celu unieszkodliwienie rozwijających się w niektórych sytuacjach drobnoustrojów i grzybów. Przy czym należy pamiętać, że substancje chemiczne wykorzystywane do dezynfekowania klimatyzatorów muszą zostać z nich usunięte. Zanim uruchomimy klimatyzator trzeba wyczyścić urządzenie przed podjęciem normalnego cyklu pracy. Chodzi o całkowite pozbycie się konkretnego stężenia środków odkażających, które w wielu przypadkach są szkodliwe również dla człowieka.

Podobne tematy

Najnowsze artykuły