Ocieplenie domu

Większość ociepleń w trakcie eksploatacji traci swoje właściwości izolacyjne, zatrzymując po kilku latach mniej ciepła niż w chwili montażu. Skalna wełna mineralna, jest jedną z opcji, która dzięki swoim unikalnym właściwościom, nie tylko zabezpiecza budynek przed stratami ciepła, ale także zapewnia komfort akustyczny i trwałość na długie lata.

Im lepsze ocieplenie domu, tym mniej płacisz

Wybierając ocieplenie na lata warto kalkulować nie tylko koszt jego zakupu, ale też wszystkie korzyści i zyski, jakie przyniesie ono przez kilkadziesiąt lat eksploatacji budynku.

Dom energooszczędny – to określenie coraz bardziej przemawia do świadomości inwestorów. Energooszczędność staje się pożądaną cechą budynku i istotnym kryterium dobrego projektu i jakości wykonawstwa. Wszystko dlatego, że właścicielowi i użytkownikowi przynosi wymierne korzyści w postaci niskich kosztów ogrzewania pomieszczeń.

O energooszczędności domu powinno się zacząć myśleć już na etapie projektu domu. Sama bryła budynku i jej orientacja względem stron świata ma duże znaczenie dla przyszłej energooszczędności. Każdy z nas chciałby mieszkać w energooszczędnym domu. Dlaczego? To proste! Budynki energooszczędne zapewniają mieszkańcom komfortowe warunki przy minimalnym zużyciu energii. Kupując urządzenia elektryczne większość z nas zwraca uwagę na ich klasę energetyczną, z reguły inwestując w produkty oznaczone najwyższą klasą A. Ciągle jednak niewielu z nas inwestuje w największe rezerwy oszczędności, jakie tkwią w kosztach ogrzewania. To się jednak szybko zmienia – nadchodzi moda na energooszczędność!

Recepta na energooszczędność – grubość

Aby ogrzewać budynki efektywnie i tanio, należy przede wszystkim ograniczyć straty ciepła przez przegrody zewnętrzne: dachy, ściany i podłogi. Ocieplenie domu – jak to osiągnąć? Należy zastosować energooszczędną grubość ocieplenia oraz zamontować dobre okna. W ten sposób obniżymy ilość energii potrzebnej do ogrzewania budynku. Dopiero w następnej kolejności warto zadbać o efektywny system grzewczy. Dobre ocieplenie to podstawowy warunek energooszczędności budynków. Należy także zadbać o staranność i dokładność montażu ocieplenia, które zagwarantują wysoką jakość energetyczną budynku.

Ocieplenie domu straty
Przybliżone wartości utraty energii cieplnej z budynku. Wartości uzależnione są od wielkości, usytuowania, technologii budowy i innych czynników.

Energooszczędne rozwiązania na lata

Ocieplenie domu odpowiedniej grubości styropianem lub wełną mineralną jest alternatywą.  Niezależnie od producenta izolacji i wyboru produktu należy pamiętać o parametrach i grubościach dobranych tak , aby nie tylko spełniły wymagania ochrony cieplnej. Warto uwzględnić zmieniającą się z czasem przepustowość cieplną! Nie każdy produkt utrzymuje swoje właściwości przez lata – producenci o tym milczą. Jest to niewygodny temat dla sprzedających ale temat konieczny do zbadania dla inwestora! W porównaniu dostępnych na rynku produktów, jeśli chodzi o trwałość w naszej opinii najlepiej wypada wełna mineralna. Natomiast nie wskazujemy konkretnych producentów. Temat porównania parametrów i kosztów zostawiamy czytelnikom. Jesteśmy przekonani, że inwestor najlepiej sam wybierze odpowiedni produkt. Wystarczy że będzie się trzymać wymienionych w artykule wskazówek.

Warto wybrać rozwiązanie, które nie zrujnuję naszego budżetu ale także by zminimalizować straty ciepła przy racjonalnych kosztach budowy. A co istotne – rozwiązanie – ocieplenie domu, które zapewni energooszczędność budynku przez długie lata jego użytkowania.

 

Podobne tematy

Najnowsze artykuły