Rodzaj działki budowlanej a projekt domu

Przystępując do projektowania wymarzonego domu, musimy zawsze wziąć też pod uwagę rodzaj działki budowlanej, którą mamy do dyspozycji. Teren, na którym postawimy nasz dom w dużym stopniu wpływa na wszelkie możliwości projektowe. Przyjmuje się z reguły, że na działce wielkości ok. 500 m postawić możemy dom stumetrowy. Nierzadko właściciele terenu przeznaczonego pod zabudowę decydują się na poświęcenie kilku metrów działki dla powiększenia części użytkowej nowo budowanego domu. Trzeba tu mieć jednak na uwadze określone przepisy, ustanawiające dopuszczalne odległości od granicy działki do pasa ulicy oraz przestrzeni oddzielającej naszą działkę od sąsiedniej. 

Rodzaj działki budowlanej – jakie kryteria przyjąć?

Z reguły wielkość projektu domu zależy właśnie od powierzchni działki wykorzystanej pod budowę. Ta zasada powinna wyznaczać proporcje konstrukcji domu ujętego w wybranym projekcie. Większość architektów pracujących w biurach projektowych tworzy specjalne bazy projektów, dzięki czemu klienci mogą szybko dotrzeć do interesujących ich wariantów. Takie wzorcowe projekty określają typowe wymiary domu dla określonej wielkości działki. W ten sposób można poznać warunki zabudowy i możliwości projektowe dla terenu, którym dysponujemy. W przypadku niewielkiej przestrzeni terenu najbardziej rozsądnym wyjściem sytuacji będzie budowa dość wąskich, ale wysokich budynków mieszkalnych. Takie rozwiązanie z pewnością zrekompensuje nam nieuniknione ograniczenie szerokości planowanego domu. Atrakcyjne projekty domów z poddaszem użytkowym stanowią często najlepsze rozwiązanie. Wąski rodzaj działki budowlanej nie zawsze stanowi przeszkodę w wyborze ciekawego projektu domu.

Projekt domu Abakus
Projekt domu Abakus

Dzięki nim można w łatwy sposób zaplanować podział nowo wybudowanego domu na część. Dzienną i nocną, ze strefą kuchenno-salonową na parterze oraz sypialniami umiejscowionymi na górze. Na szczęście rynek wychodzi naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych klientów. Wiele propozycji zabudowy jest skierowanych właśnie w stronę osób dysponujących najmniejszymi działkami budowlanymi. Zanim jednak przystąpimy do realizacji projektu domu wielokondygnacyjnego, musimy sprawdzić plan zagospodarowania. Czy ewentualny miejscowy plan zagospodarowania dopuszcza wybrany przez nas na początku wariant zabudowy terenu.

Układ działki a projekt domu

Rodzaj działki budowlanej – oczywiście układ działki determinuje też sposób zaprojektowania poszczególnych elementów, zaczynając od najważniejszego i podstawowego, czyli głównego wejścia do domu. Przyjmuje się, że powinno ono być usytuowane od strony północnej. Powód wydaje się prozaiczny, chodzi tu bowiem o właściwy poziom nasłonecznienia tej części terenu. Rzadziej natomiast spotyka się domy zorientowane w kierunku południowym. Jednak oferty biur projektowych obejmują coraz częściej i takie projekty. Im mniejsza jest działka budowlana, tym bardziej ograniczone jest pole manewru, jeśli chodzi o kompozycję przestrzenną wymarzonej zabudowy. Niektóre rodzaje terenu zupełnie wykluczają możliwość stworzenia własnego ogrodu, a nawet powodują uszczuplenie gotowych projektów o elementy, których położenie mogłoby spowodować konflikt natury prawnej. Tak więc budowanie na styk nie jest najlepszym pomysłem, zwłaszcza w przypadku domów, których skrajne elementy zbliżają się do przepisowych wartości granicznych.

Czytaj podobny artykuł: Granica działki a budowa domu

Potencjalne problemy z działką

Tymczasem są sytuację, w których największą trudność przysparza właścicielowi terenu nie tyle mały obszar nadający się do zabudowy, lecz niewygodne ukształtowanie i konstrukcja ziemna terenu. W pewnych okolicznościach płaska działka pozostaje jedynie w sferze marzeń. Wszystkim osobom zmagającym się z nierówną, pofałdowana lub naszpikowaną niewielkimi stromiznami powierzchnią działki z pomocą przychodzą utalentowani projektanci, oferujący ciekawe konstrukcje domów podpiwniczonych. Dzięki pracom związanym z wykonaniem podpiwniczenia można jednocześnie pozbyć się jakże niewygodnej różnicy wysokości panującej w danym miejscu naszej działki. Przy okazji upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, zapewniając sobie w ten sposób praktyczną piwnicę. Możemy ją później wykorzystać w najbardziej odpowiedni dla nas sposób. Oczywiście wcześniej należy dokonać dokładnej analizy terenu i sprawdzić, czy przypadkiem poziom wód gruntowych nie storpeduje naszych ambitnych planów. Niestety woda gruntowa może zostać zlokalizowana w niebezpiecznej bliskości naszej piwnicy i wręcz uniemożliwić nam jej budowę.

 

 

Podobne tematy

Najnowsze artykuły