Akcesoria malarskie przydają nam się przy okazji odświeżania ścian, czyli zwykle co kilka lat. Sprawność, z jaką wykonamy malowanie w naszym mieszkaniu lub domu, zależy zarówno od wprawy i umiejętności, jak też od wykorzystanych narzędzi i przyborów malarskich. Właściwe posługiwanie się wybranymi akcesoriami pozwala przede wszystkim racjonalniej wykorzystać właściwości farb i podkładów oraz zaoszczędzić nieco czasu, potrzebnego na przeprowadzenie wszystkich niezbędnych prac.
Dobrze dobrane akcesoria malarskie zwiększają efektywność pracy
Cały proces malowania pomieszczenia składa się najczęściej z dwóch najważniejszych faz. Pierwszą z nich stanowi przygotowanie powierzchni, która będzie malowana lub przemalowywana. Druga faza to właściwe nakładanie wybranej farby. Oba te etapy wymagają zastosowania różnych narzędzi malarskich.
Przygotowywanie powierzchni ściany do malowania
W zależności od rodzaju ściany, różny będzie także proces przygotowywania ich powierzchni do malowania. Ściany z otynkowaniem oraz ściany działowe wykonane z płyt gipsowo-kartonowych nie wymagają wielu pracochłonnych zabiegów. Zazwyczaj prace przy nich obejmują zwyczajne mycie i oczyszczenie powierzchni. Dlatego też rozpoczynając przygotowywanie powierzchni trzeba pamiętać o założeniu gumowych rękawic, przygotowaniu wiadra, środków czyszczących, gąbek i czystej ściereczki. Warto zaopatrzyć się w szare, zwykłe mydło, papier ścierny, szpachlę i pacę, masę szpachlową (jeśli występują nierówności) czy nawet wypełniacz poliuretanowy (w przypadku głębokich ubytków).
W myśl zasady, że najprostsze rozwiązania przynoszą zwykle najlepszy efekt, w zderzeniu z otynkowaną ścianą najlepiej jest wykorzystać siłę czyszczącą zwykłego, szarego mydła. Przy zmywaniu ściany z połyskiem lub szorstkiej i nierównej powierzchni, powinno się użyć papieru ściernego lub innego materiału szlifierskiego do wyrównywania nierówności. Warto skorzystać z papieru wodoodpornego, który pozwoli zeszlifować na mokro wszystkie wcześniejsze farby, które pozostały na ścianie.
Akcesoria malarskie do różnych powierzchni.
W przypadku powierzchni drewnianej w stanie surowym, powinno się zastosować papier drobnoziarnisty, co pozwoli uzyskać właściwy szlif.
Gdy napotykamy problemy na ścianie
Jeżeli na ścianie przeznaczonej do malowania napotkamy inne niespodzianki, w postaci głębszych bruzd i nierówności, wówczas trzeba będzie skorzystać z wypełniacza w postaci masy szpachlowej. W niektórych przypadkach nie obejdzie się bez zaaplikowania wypełnienia z poliuretanu. W tym momencie przyda się odpowiednia szpachla lub metalowa paca. Kiedy już pozbędziemy się nierówności, cała powierzchnię należy wyrównać papierem ściernym tak, aby nie było zauważalnych i wyczuwalnych różnic. Wszelkie uskoki na powierzchni ściany uniemożliwiłyby później poprawne naniesienie farby, a w dalszej kolejności skutkowałyby marszczeniem, pękaniem i w konsekwencji odpadaniem nowo położonej warstwy.
Jeżeli mamy problem z pozbyciem się starej farby olejnej, można wykorzystać w tym celu specjalną opalarkę. Jest ona o wiele wygodniejsza niż stosowane w takich przypadkach lampy lutownicze bądź wszelkiej maści chemikalia. Opalarka pozwala na lepszą kontrolę i regulację temperatury, dzięki czemu szybciej osiągniemy zamierzony efekt. Kiedy mamy już rozmiękczoną warstwę do usunięcia, możemy pozbyć się jej przy pomocy odpowiedniego skrobaka i szpachli. Jeżeli na ścianie, którą chcemy pokryć nową warstwą farby, znajduje się stara tapeta, to najłatwiej pozbyć się jej przy wykorzystaniu nagrzewnicy parowej lub odpowiednich, dedykowanych substancji chemicznych.
Niezbędne akcesoria – Pędzle
Do najważniejszych akcesoriów malarskich, wykorzystywanych w drugim etapie prac należą narzędzia do malowania w postaci pędzli, wałków czy poduszek malarskich, względnie farb w aerozolu oraz przybory w postaci wiaderka, tacy na farbę, taśmy maskującej, folii malarskiej i rękawic (przyda się także nakrycie głowy). Faktem jest, że pędzel wciąż stanowi podstawowy element wyposażenia malarskiego. Wykorzystuje się go do malowania ścian, sufitów, wszelkich elementów drewnianych czy metalowych.
Prawdziwy, dobry pędzel wytwarzany jest z włosia naturalnego, które zostaje spięte przy pomocy metalowej skuwki, połączonej z różnej długości rączką. Taka rączka najczęściej jest wykonana z drewna albo plastiku. Warto zauważyć, że od wielu lat na rynku istnieją też pędzle ze sztucznym włosiem. Pędzle te przeznaczone są do rozprowadzania farb emulsyjnych.
Typowy pędzel ma szerokość nie większą niż 15 cm. Najmniejsze, powyżej 1 cm szerokości, wykorzystuje się przy malowaniu bardzo wąskich powierzchni i trudnodostępnych miejsc. Najszersze pędzle służą do malowania sufitu i płaskich ścian. Jednak nawet dobrze wprawiony malarz przyzna, że praca z szerokim pędzlem bywa bardzo męcząca. Zwłaszcza przy układaniu farb olejnych na dużych powierzchniach malarskich. W zależności od przeznaczenia, można spotkać pędzle posiadające różną długość rączki i odmienny kąt ułożenia włosia. Odpowiedni dobór pozwala na lepsze rozprowadzanie farby na nieregularnych bądź nietypowych powierzchniach. To jakie akcesoria malarskie wybierzemy ma niebagatelne znaczenie.
Tak jest w przypadku pędzli do malowania kaloryferów oraz powierzchni ściany schowanej za nimi. Podobnie wygląda sprawa z malowaniem wąskich części okien. Należy pamiętać, że pędzle po skończonej pracy powinno się dokładnie wyczyścić. Nie można pozwolić sobie na niedbalstwo, ponieważ wykorzystane przybory szybko staną się bezużyteczne. Zaschnięte i podniszczone pędzle będzie trzeba wyrzucić do śmieci.
Duża powierzchnia – Wałki
O ile pędzle są nieodzownym elementem wyposażenia wśród zestawu narzędzi malarskich, o tyle wałki stanowią dobre ich uzupełnienie. A zdaniem wielu, wygodną dla nich alternatywę. Wałki postrzegane są jako narzędzie wygodne i szybkie w użyciu. Nie wdając się w dyskusję na temat wyższości pędzli nad wałkami i odwrotnie warto zwrócić uwagę na podstawowe parametry tego typu akcesoriów malarskich.
Otóż wałki wykorzystuje się przede wszystkim wtedy, gdy maluje się powierzchni duże i płaskie. Akcesoria malarskie tego typu przydadzą się więc przede wszystkim do pokrywania farbami wodnymi ścian i sufitów. Typowy wałek posiada metalowy uchwyt. To na nim zostaje osadzony sam wałek, na którego powierzchni znajduje się konkretny materiał. Jego rodzaj i struktura zależą już od typu wybranej farby oraz od tego, jaki efekt chcemy ostatecznie uzyskać. Może to być materiał formie tkaniny lub rodzaj gąbki o różnym poziomie chłonności.
W przypadku tkanin stosowane są zarówno włókna naturalne jak i syntetyczne. W zależności od przeznaczenia i rodzaju powierzchni malarskiej, należy wybrać odpowiedni rodzaj włosia. Jeśli malujemy ściany płaskie i gładkie, wówczas najlepiej wybrać wałki z krótkim włosiem. Gdy ściana ma widoczną, drobną strukturę, najlp0eszy będzie wałek z włosiem średnim. Natomiast przy ścianach o grubszych wzorach lub na powierzchniach z widocznymi tłoczeniami, najwłaściwsze będzie wykorzystanie wałka z włosiem o największej długości.
Czas i wygoda pracy
W celu zwiększenia wygody użytkownika, oferuje się praktyczne tyczki, na których osadza się wałki. W ten sposób łatwiej jest malować powierzchnie sufitów, bez konieczności wspinania się na drabiny czy taborety. Podobnie jak w przypadku pędzli, również wałki malarskie mogą mieć różną szerokość. Najczęściej spotyka się akcesoria o szerokości 18 cm. Trzeba pamiętać, że im szerszy jest wałek, tym staje się mniej poręczny. Jego wykorzystanie staje się tak samo uciążliwe jak malowanie przy pomocy najszerszych i najgrubszych pędzli. Zasada różnic w wielkościach dotyczy też najmniejszych wałków. Produkuje się więc akcesoria o nietypowych, niewielkich szerokościach, pozwalających na precyzyjne i wygodne nanoszenie farby w trudnodostępnych i mniej wygodnych miejscach.
Wałki wymagają używania specjalnych tac, dzięki którym nabiera się odpowiednią ilość farby do jednorazowego rozprowadzenia. Pozwala to na uniknięcie nieprzyjemnych skutków zbyt obfitego pokrywania wałków farbą, czyli widoku kapiących, przesiąkniętych nadmiarem farby narzędzi.
Poduszki malarskie
Ostatnim narzędziem malarskim jest poduszka malarska, służąca do nanoszenia farby na wybraną powierzchnię. Posiada specjalną gąbkę oraz włosie, co pozwala na wygodne rozprowadzanie farby. Poduszki dostępne są w różnych kształtach, dzięki czemu docierają do mało wygodnych przestrzeni . Oferowane poduszki malarskie posiadają możliwość ustawiania kąta malowania oraz zamontowania wygodnego, teleskopowego przedłużacza, który wydłuża uchwyt. Umożliwia on wygodne malowanie różnych oddalonych i trudniej dostępnych miejsc.