Odpowiednio rozmieszczone oświetlenie w domu wpływa na wizerunek poszczególnych pomieszczeń i potrafi nadać im specyficzny, indywidualny klimat. Trzeba wziąć pod uwagę, że niektóre miejsca wymagają intensywnego, punktowego światła, a inne zadowolą się bardziej ogólnym, stonowanym światłem zawieszonym na dużej wysokości.
Od czego zacząć?
Właściwe oświetlenie w domu konkretnej przestrzeni nie zależy oczywiście wyłącznie od natężenia światła, ale w dużej mierze również od wielkości poszczególnych izb, ich liczby, a także wielkości i usytuowania okien. Pewną rolę odgrywa też kolorystyka ścian, podłóg i sufitów, a także mebli rozmieszczonych w całym domu. Nad zagadnieniem oświetlenia warto zastanowić się już na etapie wyboru projektu domu. Poza tym istotny okazuje się dobór właściwych opraw oświetleniowych. Niektóre z nich potrafią zablokować i skutecznie zmniejszyć wiązkę światła padającą na określoną przestrzeń pokoju czy salonu, inne z kolei potęgują wrażenie rozbłysku i przenoszenia jasnej barwy światła. W salonie najlepiej jest stosować uniwersalne rozwiązania. Takim najbardziej rozpowszechnionym typem oświetlenia w domu różnych wnętrz jest żyrandol, zwykle umieszczony w środkowej części pokoju.
Alternatywnie można użyć stojących lamp oświetlających sufit, co da na m efekt odbicia tego światła w całym pomieszczeniu. Wreszcie spore grono zwolenników mają kinkiety ścienne. Bardzo istotną kwestią jest wielkość okien w poszczególnych pomieszczeniach. Od wielkości okien i usytuowania domu zależy kiedy będziemy zmuszeni korzystać z oświetlenia sztucznego.
Co jednak mamy zrobić w sytuacji, kiedy potrzebujemy w danym miejscu mocniejszego źródła światła, które zapewni nam odpowiednią jasność? W taki przypadku wystarczy sięgnąć po lampy stołowe albo podłogowe, ewentualne zdecydować się na kolejny kinkiet. Może on być wykorzystany jako światło punktowe używane na przykład do czytania. Osobną kategorię stanowi oświetlenie dekoracyjne. Charakteryzuje się zwykle strumieniem o niższym natężeniu, a jego zadaniem jest podkreślenie walorów danego obiektu lub konkretnego miejsca, jak chociażby obrazu na ścianie lub wnęki. Odpowiedni dobór oświetlenia w domu będzie rzutował na właściwym wykorzystaniu danej przestrzeni domu. Na przykład kuchnia, jako miejsce przygotowywania posiłków wymaga zainstalowania minimum dwóch rodzajów oświetlenia, tzn. ogólnego i punktowego. Estetycznie dobrane oprawy oświetlenia mogą pełnić funkcję dekoracyjną.
Rodzaje oświetlenia do różnych pomieszczeń
W ogólnym oświetleniu kuchni znakomicie sprawdzi się światło miękkie i rozproszone, które swobodnie wypełni całe wnętrze. Łatwiej będzie nam osiągnąć ten efekt, jeśli zdecydujemy się na montaż lamp, których światło będzie zwrócone w stronę sufitu rozpraszając się następnie na całą kuchnię. Inna skuteczną metodą będzie w tej sytuacji montaż oświetlenia halogenowego. Jak wiadomo, poszczególne czynności kuchenne wymagają dużej precyzji i cierpliwości oraz staranności wykonania. Pracę ułatwi dobrze usytuowane oświetlenie punktowe. Można zastosować tu wygodne lampy, oświetlające wybrane rejony kuchni, takie jak zlewozmywak czy kuchenka.
Oświetlenie w domu a rodzaj lamp
W przypadku jadali można zastosować lampy wiszące, które dobrze oświetlą powierzchnię stołu. By uniknąć zbyt dużego natężenia światła lampy powinny sięgać na odległość około 70 cm licząc od powierzchni oświetlanego stołu. Gdy jadalnia mieści się w odrębnej przestrzeni lub po prostu w wydzielonym do tego wyraźnie miejscu ważne jest, aby użyte w takim przypadku oświetlenie ogólne zapewniało równomierne rozproszenie światła i jego właściwe stonowanie. Warto pokusić się o wykorzystanie do oświetlenia w domu stojących na podłodze lamp. Jasne światło lampy stojącej skierowane ku górze i odbijające się od sufitu zapewni właściwą jasność pomieszczenia i stołu w jadalni. Pozostaje jeszcze sprawa łazienki. W przypadku oświetlenia ogólnego najwłaściwsze będzie zastosowanie systemu rozprowadzającego światło równomiernie i rozpraszającego je po całym pomieszczeniu.
Osobna sprawa to dobrze dobrane oświetlenia newralgicznych miejsc w łazience. Miejsc takich jak lustro czy umywalka oraz światło zapewniające dobre oświetlenie kabiny prysznicowej lub wanny. Co ważne, w przypadku wnętrza narażonego na częsty kontakt z wodą i wilgocią. Dlatego też należy zachować dużą ostrożność przy instalacji oraz korzystaniu z różnego rodzaju zamontowanego tam oświetlenia.
Oświetlenie lustra
Dom bez lustra nie byłby prawdziwym domem. Kiedy już jednak możemy się poszczycić ładnym lustrem, warto zadbać o jego właściwe oświetlenie. W tym przypadku specyficzna rola lustra wymaga, aby zastosowany system oświetlenia zapewniał optymalną jasność, bez padającego niespodziewanie cienia. Z niechcianymi cieniami możemy się spotkać montując górne światło w okolicy lustra. W tym przypadku idealnie sprawdzi się światło montowane z boku zwierciadła lub panele oświetleniowe zamocowane nad górną krawędzią lustra.