Altana ogrodowa – element architektury ogrodu

Altana ogrodowa stanowi idealne miejsce odpoczynku po trudach pracy w ogrodzie, ale może też zostać znakomicie wykorzystana przy organizacji grilla lub innego przyjęcia. Niezależnie od tego w jaki sposób zostanie przez nas zagospodarowana, z całą pewnością altana stanowi ważny punkt przestrzeni ogrodu. Już od dawna dużym powodzeniem cieszą się drewniane, lekkie altany, których konstrukcje najlepiej odpowiadają charakterowi miejsca, w którym zostały umiejscowione. Altany z tego surowca wytwarza się przede wszystkim przy użyciu drewna sosnowego i świerkowego. Niezwykle ważna jest jego odpowiednio przeprowadzona impregnacja, która zapewni dobre zabezpieczenie przed zgubnym wpływem pleśni i grzybów.

 

Jak umiejscowić altanę ogrodową

Istotna sprawą jest kwestia odpowiedniego przymocowania naszej altany do podłoża. Jednym ze sprawdzonych rozwiązań jest zastosowanie betonowej wylewki, która zapewni odpowiednią stabilizację i mocno przytwierdzi nasz mały domek do podłoża. Nie jest to jedyny sposób. Można jeszcze pokusić się o przymocowanie altany do ziemi przy pomocy kotew i kątowników. Jest to również uzależnione od tego jaki projekt altany ogrodowej wybierzemy.

Oczywiście wiele zależy od podłoża, na którym stawiamy altanę. Kiedy mamy już wybrane odpowiednie miejsce i zdecydowaliśmy się na konkretny typ materiału, z którego wykonana będzie nasza altana. Ustaliliśmy sposób przymocowania całej konstrukcji do ziemi, wówczas pozostaje nam zdecydować, jak chcemy rozwiązań problem podłogi w stojącej altance. Niektórzy wybierają tu najprostszy wariant, to znaczy decydują się na wykorzystanie istniejącego podłoża. Najwygodniej, jeśli stawiamy altanę na kostce brukowej. Taki wariant wchodzi w grę jedynie wtedy, gdy ścieżki naszego ogrodu już wcześniej były nią wykładane. Jeżeli nie dysponujemy takim podłożem, najlepiej zdecydować się na drewniane deski.

Altana ogrodowa

Altana ogrodowa – jakich materiałów użyć do budowy?

Mają one tę dodatkową zaletę, że w razie upału nie nagrzewają się tak jak kostka, dzięki czemu w altance panuje przyjemniejsza temperatura. Konstrukcja altanki w tym podłoga to zasadnicza sprawa. Jakie miałoby to jednak znaczenie, gdyby nie właściwa konstrukcja równie istotnej, a może najistotniejszej części budynku, tzn. dachu. W przypadku pokrycia dachowego altany najczęstszym rozwiązaniem jest zwykle papa. Duże znaczenie ma w tym przypadku łatwy montaż i niska cena tego materiału. Jeżeli dysponujemy nieco większym budżetem, to warto zastosować bitumiczny gont, który zapewni nam trwałe i bezpieczne pokrycie dachu prze wiele lat.

Dobrze wykonana altana ogrodowa zapewni nam dobre warunki odpoczynku, jak też ochroni w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych i gwałtownego załamania pogody. Nie każdy podejmie się jednak własnoręcznej budowy letniej altany. Dla tych, którzy wolą prostsze rozwiązania, z pomocą przychodzą producenci gotowych zestawów. Zestawy takie można w łatwy sposób złożyć i postawić w wybranym punkcie ogrodu czy działki. Na rynku nie brakuje ciekawych konstrukcji, które z powodzeniem spełnią oczekiwania użytkowników. Dla tych, którzy nie odkryli w sobie budowlanej czy konstrukcyjnej żyłki pozostaje skorzystanie z pomocy wykwalifikowanych ekip montujących altany na życzenie klientów.

Czym osłonić altanę

Wiele altanek ogrodowych posiada ażurowe ściany, które zapewniają wpuszczenie do środka domku świeżego powietrza. Z drugiej strony uniemożliwiają zachowanie pewnej prywatności właściciela obiektu. Co jeśli decydujemy się na montaż takiej właśnie altanki ogrodowej, ale jednocześnie chcemy zmniejszyć widoczność jej wnętrza? Wtedy możemy pomyśleć o typowo ogrodowym rozwiązaniu, jakim jest puszczenie po ścianach budynku roślin pnących. Zakryją on znakomicie wolną przestrzeń i przesłonią widok z zewnątrz. Na efekt przyjdzie nam oczywiście trochę poczekać, z racji czasochłonnego wzrostu roślin. Rezultat może okazać się wyjątkowo atrakcyjny dla oka i wart czasu poświęconego na rozrośnięcie się pnączy.

Alternatywne rozwiązania stanowią altany z pełnymi ściankami, przypominające domki letniskowe. W dodatku niektóre konstrukcje mogą zostać rozbudowane w ogrodowy składzik na podstawowe przybory. Można wygospodarować przestrzeń na narzędzia, wykorzystywane przy pielęgnacji roślin lub przy pracach sezonowych.

Podobne tematy

Najnowsze artykuły