Szare wnętrze potrafi zbudować ciekawy klimat pomieszczenia. Ich specyficzna barwa wcale nie musi oznaczać, że przestrzeń stanie się od razu zimna i smutna. Wszystkich wątpiących można zapewnić, że umiejętny dobór koloru ścian i wystroju wnętrza może zdecydować o tym, że umiejętnie wykorzystana gama szarości okaże się zarówno praktyczna jak i elegancka. Jedną z największych zalet tego koloru jest właśnie jego barwa, która bardzo dobrze pasuje do wielu innych kolorów i odcieni. W ten sposób nie kłóci się z nimi i stanowi doskonałą podstawę kolorystyczną dla innych barwnych rozwiązań. Przy wyborze odcienia, jaki ostatecznie zastosujemy warto sugerować się przeznaczeniem danego wnętrza. Jeżeli przestrzeń temu sprzyja, to można pokusić się o nałożenie ciemniejszych szarości.
Szare wnętrze nie jest nudne!
Jeżeli wolimy bardziej jasne ściany, to wybierzemy odcienie mocniej rozświetlające. Ciekawym pomysłem będzie również jednoczesne wykorzystanie kilku odcieni szarości na jednej przestrzeni. W ten sposób zyskamy optyczne wrażenie głębi. Najbardziej stonowany i spokojny efekt da nam użycie odcieni szarości połączonych z dominującym kolorem białym. Taki wariant sprawdzi się bardzo dobrze we wnętrzach o klasycznej architekturze i mniej nowoczesnym stylu. Jednak to właśnie nowoczesne wnętrza najczęściej okazują się być tymi przestrzeniami, w których najchętniej korzysta się z szarych farb. Bardzo dobrze pasują one do metalicznego wystroju wnętrz. Już na etapie projektu domu można zwizualizować wnętrza, tak by obejrzeć potencjalny efekt.
Kolor ścian to nie wszystko
Jednak sam kolor ścian to nie wszystko. By lepiej zsynchronizować kolorystykę wnętrza należy właściwie dobrać kolor mebli, a także użyć odpowiednich zasłon i firan. Alternatywą dla nich mogą też okazać się dopasowane kolorystycznie rolety. Jeśli stosujemy tradycyjne ogrzewanie powinniśmy pamiętać, aby pomalować je na odpowiedni kolor tak, aby nie psuły ogólnego wrażenia i nie przełamywały określonego stylu panującego w danym wnętrzu.
Z pewnością dobrze będą komponować się różne odcienie szarości. A kombinacja barw może być utrzymana albo w szerokiej ich palecie, albo w zbliżonej do siebie tonacji. Te dwa różne pomysły mają oczywiście swoich zwolenników. Wiele zależy od naszych preferencji w tym zakresie. Pokój jasny i dobrze oświetlony może zostać utrzymany w równie jasnej kolorystyce wystroju. Dobranie podobnych do siebie zasłon, mebli czy koloru ścian oznacza, że na danej przestrzeni osiągniemy jednolitą harmonię światła. Z jednej strony działa to uspokajająco na osoby przebywające w takim wnętrzu. Zwłaszcza jeśli chcą złapać oddech po trudach ciężkiego dnia.
Jak dobierać kolory do szarości
Z drugiej natomiast, niektórzy wola o wiele mocniejsze zaznaczenie różnic kolorystycznych. Zatem jeśli planujemy zastosować szare wnętrze w o wiele bardziej dynamicznej tonacji, możemy pokusić się o zastosowanie kontrastu dzięki wykorzystaniu bieli i czerni. Stanowić będą ciekawy kontrapunkt wobec palety szarości. Otaczającej szarości widocznej np. w postaci umeblowania wnętrza oraz zastosowania drobnych, wiszących czy stojących ozdób. Nie bez znaczenia będą tez właściwe ramy obrazów, czy kolor obudowy sprzętów elektronicznych. Inna strona medalu to kwestia praktyczności tego typu odcieni. Zapewne wnętrze zdominowane przez szarą kolorystykę ścian i mebli jest wygodne w utrzymaniu. Aspekt praktyczny – osadzający się na nich kurz jest mniej widoczny dla oczu gości. Nie należy jednak zapomnieć o aspekcie zdrowotnym.
Otóż rozległe szare wnętrze może źle działać na psychikę niektórych osób i wpływać na pogłębienie stanów depresyjnych. Stąd zaleca się, aby koncepcja zagospodarowania przestrzeni obejmowała kilka różnych scenariuszy. Jeżeli zdecydujemy się na odcienie szarości, to wydzielmy takie strefy w naszym domu, których wystrój będzie nieco bardziej ożywiony i utrzymany w odmiennej stylistyce. Ładnie prezentuje się na przykład połączenie szarości z odcieniami zieleni. Kombinacja taka buduje specyficzną głębie przestrzeni i łagodzi efekt „wychłodzenia” wnętrza. Nieco bardziej radykalnym rozwiązaniem byłoby definitywne podzielenie stref na miejsca bazujące na odrębnej od siebie stylistyce i co za tym idzie, kolorystyce. Taki podział może okazać się właściwym rozwiązaniem ewentualnego dylematu, który pojawia się w momencie podejmowania ostatecznej decyzji o urządzeniu wnętrza naszego domu.