Trejaż, pergola, krata – urozmaicenie ogrodu

Każdy ogród potrzebuje elementów, które wpłyną na jego architekturę i wyróżnią go spośród innych. Co zrobić, aby nasz przydomowy teren podniósł swą wizualną atrakcyjność? Możemy wydzielić przestrzeń, która nie dość, że stanowić będzie specyficznie wyznaczoną i zadaszoną ścieżkę, ale przede wszystkim pozwoli wykorzystać do tego celu piękne pnące rośliny. Z pomocą przychodzą nam tutaj zapewne elementy dekoracyjne a zarazem funkcjonalne, takie jak pergola, trejaż i kratka.

Pergola

Potrafią one znakomicie zbudować klimat ogrodu, eksponując efektowne rośliny pnące i jednocześnie kształtując w niepowtarzalny sposób ogrodowy krajobraz. Pergola to pierwszy z trzech rodzajów elementów, których zadaniem jest poprawa wizerunku przestrzeni ogrodu. Pergola to konstrukcja wykonana z ozdobnych słupów, wspierających lekkie, zazwyczaj ażurowe zadaszenie. Przy wzniesieniu całości musimy jednak pamiętać o uwzględnieniu siły nacisku i ciężaru konstrukcji oraz rozpiętych na niej roślin. Takie obciążenie wzrasta w czasie i po opadach deszczu lub śniegu.

Altana ogrodowa z pergolą
Projekt altany ogrodowej z pergolą LK&A3

Należy mieć to na względzie i pamiętać o bezpieczeństwie osób przechodzących przez pergolę. W tym przypadku zasadniczy i newralgiczny element stanowią słupy podtrzymujące całą konstrukcję. Można je wykonane z różnych materiałów. Najbardziej uzasadnione jest wznoszenie słupów podtrzymujących z drewna (np. tzw. krawędziaków). Popularne są także słupy wznoszone z betonu, metalu (np. rurowe) oraz słupy murowane, wykonywane z tradycyjnych cegieł lub kamienia.

Każdy materiał ma rzecz jasna określone zalety. Jeżeli wybór padnie na drewno, wówczas musimy odpowiednio je zabezpieczyć przed wpływem czynników atmosferycznych (zastosujemy w tym przypadku wypróbowaną impregnację, która ochroni drewno przed atakiem wilgoci i uniemożliwi zbutwienie konstrukcji). Z kolei konstrukcje metalowe powinny zostać wykonane z elementów nierdzewnych. Jeżeli jest inaczej, wtedy trzeba zastosować odpowiednie pokrycie z warstwy antykorozyjnej.

Wznosząc pergolę powinno się pamiętać o takim układzie kierunkowym, który zapewni odpowiednią ilość cienia wewnątrz osłoniętej pergolą przestrzeni. Proporcje części nasłonecznionej i pokrytej cieniem mają dość istotne znaczenie dla wygody przebywania pod roślinnym dachem pergoli, jak też przyczyniają się do właściwej wegetacji roślin.

Trejaż

Jeśli chcemy skorzystać z alternatywnego wariantu konstrukcji zmieniającej kształt naszego ogrodu, powinniśmy sięgnąć po nieco inaczej zbudowane elementy architektury. Konstrukcją ozdobną nieco podobną w swoim kształcie do pergoli jest trejaż.

Trejaż tworzy pojedynczy szereg słupków, na których zostają poziomo zamocowane krótkie poprzeczne elementy. Trejaż znakomicie nadaje się do stworzenia wyodrębnionych przestrzeni ogrodu. Przy stawianiu samych słupów trejażu trzeba pamiętać o właściwym ich przymocowaniu do podłoża. Jedynie stabilny grunt i osadzenie ich np. w betonowym fundamencie zapewni maksimum solidności i przełoży się na bezpieczeństwo konstrukcji.

Trejaż

Proporcje części nasłonecznionej i pokrytej cieniem mają dość istotne znaczenie dla wygody przebywania pod roślinną osłoną jaką daje nam trejaż. Osłona od słońca przez trejaż pozytywnie przyczynia się do właściwej wegetacji roślin.

Krata ogrodowa

Najmniej zaawansowanym konstrukcyjnie elementem, jaki możemy wykorzystać na naszej działce jest krata. To najtańsza, najprostsza w wykonaniu, ale też najmniej efektowna konstrukcja spośród wszystkich propozycji dekoracyjnych i ozdobnych.

Krata ogrodowa
Źródło: Jagram

Krata ogrodowa składa się z ramy i kratownicy. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że odpowiednio wykorzystana może stanowić atrakcyjne uzupełnienie wystroju ogrodu. Dobrze dobrana podpora pod roślinne pnącza zapewni im bowiem nieskrępowany rozrost. Poza tym zaletą takiej kraty jest możliwość jej dowolnego umocowania. Można przymocować ją zarówno do ściany domu, jak też wykorzystać jako niezależną konstrukcję posadzoną na odpowiednim fundamencie.

Wiele zależy przede wszystkim od gabarytów przestrzeni. Jeśli dysponujemy małym ogrodem, wówczas nasz wybór powinien paść na dość uniwersalną kratę. Przy większych ogrodach możemy pokusić się o wykorzystanie pergoli lub trejażu. Niezależnie od tego jaką konstrukcję zdecydujemy się postawić, na pewno musimy dokładnie zaplanować zagospodarowanie przestrzeni wokół niej. Mają one bowiem stanowić punkt odniesienia dla całości ogrodu, ale nie mogą jednocześnie wyodrębniać jedynie własnej przestrzeni.

Dekoracja ogrodu

Umiejętne połączenie konstrukcji ozdobnej z pozostałymi elementami architektury powinno przejawiać się w dobraniu właściwych proporcji dla wyznaczonych w planie ogrodu jego poszczególnych części. Zasada postawienia kilku różnych akcentów, ale nie dopuszczenie do zachwiania równowagi krajobrazu to najwłaściwsze podejście w przypadku organizowania przydomowego ogrodu.

Podobne tematy

Najnowsze artykuły