Impregnacja gresu polerowanego – co daje ta metoda.

Czy impregnacja gresu polerowanego jest możliwa? Gres polerowany to bardzo ekskluzywny materiał wykończeniowy o wyjątkowej strukturze. Jest on używany zarówno w łazienkach, jak i kuchniach, oraz innych pomieszczeniach w domu. Gres tego typu nadaje się na podłogę i ściany.

Charakterystyka gresu jako surowca

Gres polerowany jest bardzo dekoracyjny i trwały, ale niestety również stosunkowo porowaty, co powoduje, że jego powierzchnia jest wrażliwa na powstawanie różnego rodzaju zabrudzeń. Dotyczy to zwłaszcza zabrudzeń płynami w intensywnych kolorach jak na przykład sok z bruków, kawa, czy czerwone wino.
Niestety ciemne plamy na gresie polerowanym bywają trudne do usunięcia, dlatego warto zabezpieczyć jego powierzchnię przed zabrudzeniem. Możemy zaimpregnować płytki gresowe, dzięki czemu będą się one mniej brudzić i łatwiej będzie je czyścić. Nie jest to trudne zadanie, bez problemu wykonamy je samodzielnie. Sprawdź, dlaczego warto zaimpregnować gres polerowany i jak to zrobić.

Impregnacja gresu polerowanego – co daje ta metoda?

Choć gres polerowany to niezwykle trwały i odporny na uszkodzenia materiał, to jego idealnie gładka powierzchnia jest mikroporowata.  Sprawia to, że dosyć łatwo ulega on zabrudzeniu. Z tego powodu płytki gresowe polerowane trzeba szczególnie dbać.
Pierwszej impregnacji płytek zarówno na podłodze, jak i na ścianach powinniśmy dokonać już bezpośrednio po ich położeniu. Do pracy możemy przystąpić, gdy jest już położona fuga.
Impregnacja gresu sprawia, że mikropory w płytkach są zablokowane, dzięki czemu nie wnikają w nie żadne płynne ani półpłynne substancje, które mogłyby je zabrudzić.
Do zalet impregnacji gresu polerowanego zaliczamy również:
– zabezpieczenie przed matowieniem,
-ograniczenie możliwości powstawania zarysowań, oraz zmniejszenie widoczności tych już istniejących,
– łatwiejsze utrzymanie płytek w czystości,
– jeśli będziemy impregnować płytki regularnie, zapewnimy im dłuższą żywotność i idealny wygląd na lata.
Gres polerowany

Jak zimpregnować gres polerowany?

Impregnacja to prosta czynności, która nie zajmie nam wiele czasu. Pracę wykonamy w trzech prostych krokach:
1. Przygotowanie płytek do impregnacji.
Zanim przystąpimy do impregnacji, należy dokładnie umyć powierzchnię płytek i poczekać aż wyschnie. Nie powinien znajdować się na niej żaden tłuszcz, pył, kurza, ani inne zabrudzenia. Najlepiej użyć specjalnego delikatnego płynu myjącego przeznaczonego do mycia płytek gresowych.
Umyjmy podłogę mopem- najlepiej użyć takiego z mikrofibry, który dobrze zbiera zabrudzenia i jest delikatny dla czyszczonych powierzchni. Płytki na ścianach również myjemy, używając ściereczki. Pamiętajmy, aby nie moczyć zanadto materiału, ponieważ jeśli mikropory w jego powierzchni wypełnią się wodą, będzie dłużej schnąć.
2. Wybór impregnatu.
Czym impregnować gres? W sprzedaży dostępne są różne preparaty impregnujące do gresu. Najlepiej sprawdzić, który z nich rekomenduje producent naszych płytek. Jeśli nie ma takiej rekomendacji, wówczas poprośmy o radę specjalistę ze sklepu z materiałami budowlanymi, który wskaże nam najlepszy preparat.
3. Impregnacja płytek.
Jeśli do impregnacji używamy środka innego niż zalecany przez producenta płytek lub nie ma odnośnie do niego żadnych zaleceń, to zanim przystąpimy do pracy, warto najpierw sprawdzić działanie preparatu na niewielkiej powierzchni. Najlepiej zrobić to na kawałku płytki, który został na po układaniu podłogi, czy ścian. Jeśli takowego nie mamy, to wybierzmy jakieś mało widoczne miejsce na przykład w rogu pomieszczenia za meblem, czy wanną. Nałóżmy preparat impregnujący i zaczekajmy zalecany przez jego producenta czas, aż całkowicie wyschnie. Następnie sprawdźmy, czy nie spowodował on powstania na powierzchni płytki jakichś plam, zacieków, przebarwień lub ich zmatowienia.
Jeśli po teście środka do impregnacji, wszystko jest w porządku, to możemy przystąpić do impregnacji wybranej powierzchni. Nakładamy preparat delikatnie na płytki za pomocą pędzla lub wałka z gąbki. Jeśli ich nie mamy, można także użyć mopa lub zmywaka do okien, a na niewielkiej powierzchni sprawdzi się również zwykła szmatka.
Aby efekt impregnacji się utrzymał, należy raz na jakiś czas ją powtarzać. Informację o zalecanej częstotliwości wykonywania tego zabiegu znajdziemy na opakowaniu środka impregnującego.
Gres polerowany to wysokiej jakości bardzo dobry materiał, dlatego wykonane z niego płytki często bywają kosztowne. Tym bardziej warto je solidnie zabezpieczyć, aby uniknąć trwałego zabrudzenia powierzchni.
________________________

Podobne tematy

Najnowsze artykuły