Jak dobrać grzejniki do pomieszczenia

Od tego gdzie umiejscowimy i jakie dobierzemy grzejniki do pomieszczenia zależy efektywność ogrzewania pomieszczeń. Grzejniki powinny mieć wymagana dla pomieszczenia moc przekazywania ciepła. Moc grzewcza zależy od temperatury wody zasilającej i powrotnej.

Gdzie umieścić grzejniki?

Najlepszym miejscem montażu grzejników są ściany podokienne , gdyż zapewnia to równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu i nie przeszkadza w urządzaniu pomieszczeń. Czasami jak okna sięgają podłogi to grzejnik warto umieścić w kanale podokiennym przykrytym ozdobna kratką. Wymaga to jednak wykonania wgłębienia na etapie wykonywania podłogi.

Ponadto przy zakupie grzejników warto zwrócić uwagę na ich estetykę i o to żeby łatwo można było je utrzymać w czystości.

Jak dobrać grzejniki?

Dobór grzejników najlepiej powierzyć projektantowi instalacji. Projekt, mimo że oznacza dodatkowy koszt, pozwoli dokładnie dobrać moc z uwzględnieniem wszystkich parametrów. Koszt projektu, jeśli wykonane są prawidłowe obliczenia, szybko się zwraca!

Można też dobrać ich moc orientacyjnie. Wówczas przemnaża się jednostkowe zapotrzebowanie budynku przez powierzchnię pomieszczeń. Zapotrzebowanie w dobrze zaizolowanych domach wynosi 70-85 W/m2, łazienkach 120 W/m2, 90-200 W/m2 w starszych domach.

Czytaj również: Rozszerzenie zabudowy domu – jakie są uwarunkowania? 

Przy doborze grzejników należy zwrócić na kilka szczegółów:

  1. Moc ciepła – producenci podają moc grzejników dla parametrów instalacji 75/65/20 °C. W przypadku gdy w grzejniku będzie płynęła chłodniejsza woda (ogrzewana kotłem kondensacyjnym lub pompą ciepła) trzeba te parametry zweryfikować,
  2. Rodzaj powłoki grzejnika
    • Grzejniki chromowane mają od kilkunastu do kilkudziesięciu mniej procent ciepła niż takie same lakierowane
    • Grzejniki z osłoną (np. maskownicą, firanką lub zasłoną) oddaje kilkadziesiąt procent mniej ciepła niż nieosłonięty.

Jak dobrać grzejniki

Rodzaje grzejników

Grzejniki podzielić można na:

  • Żeberkowe żeliwne – są odporne na korozję i trwałe. Dlatego polecane dla instalacji typu otwartego. Można je montować w instalacjach wykonanych z dowolnego materiału. Są jednak ciężkie, więc trzeba je mocować na solidnej ścianie lub na stojaku,
  • Żeberkowe aluminiowe – ich zalety są podobne ale są znacznie lżejsze.
  • Płytowe ze stali – to najpopularniejsze dziś grzejniki stosowane w domkach jednorodzinnych. Składają się z wyprofilowanych płyt, w których krąży woda. Mają mała bezwładność cieplną i małą pojemność wodną. Znakomicie nadają się tam, gdzie są instalacje sterowane automatyką.
  • Grzejniki konwektorowe – wykonane z różnych metali. Odpowiedź na pytanie jak dobrać grzejniki konwektorowe jest prosta. Są bardzo efektywne, szybko reagują na zmiany temperatury i szybko ogrzewają pomieszczenie powietrzem przepływającym przez grzejnik. Mają mała pojemność wodną i dużą moc w stosunku do wymiarów. Dlatego szczególnie polecane są w pomieszczeniach gdzie nie ma miejsca na grzejniki, czyli m.in. z nisko osadzonymi przeszkleniami.
  • Grzejniki rurkowe – instaluje się je głównie łazienkach. Wykonane najczęściej z rurek stalowych lub miedzianych. Bardzo często ozdobne, mogą mieć różne dodatki, np. lustra, półki. Oraz grzałki elektryczne ułatwiające korzystanie poza sezonem grzewczym.

Czy warto samemu podjąć się doboru grzejników?

Dobór grzejników do pomieszczeń jest sprawą bardziej złożoną niż się to może wydawać. Z drugiej strony jednak po zapoznaniu się z fachową wiedzą i dostępnymi parametrami można samemu podjąć się odpowiedniego doboru grzejników.

________________________
Poprzedni artykułProjekt domu Dymsza – Recenzja
Następny artykułJak dbać o ogród?

Podobne tematy

Najnowsze artykuły