Dobrze zagospodarowane poddasze jest chlubą każdego domu. Nie należy zapominać o tym, że schody na poddasze prowadzące na najwyższą kondygnację powinny być wykonane z najwyższą starannością, spełniać normy bezpieczeństwa oraz odznaczać się wygodą użytkowania. Należy zwrócić uwagę na odpowiedni bieg schodów tak, aby komunikacja między piętrami nie była nadmiernie wydłużona.
Jaki typ schodów na poddasze wybrać?
Najprostszym wariantem, który możemy wybrać w przypadku planowania konstrukcji schodów prowadzących na poddasze, jest układ dwubiegowy. Kształt schodów zależy przede wszystkim od tego, w jakim miejscu będą przebiegać. Kiedy konstrukcja schodów będzie umieszczona przy ścianie, wtedy stosuje się najczęściej schody dwubiegowe lub zabiegowe w kształcie litery L lub U.
Jeżeli umieszczone będą na środku, wtedy mają zwykle kształt spiralny. Ewentualnie można też w takim wariancie zastosować schody zabiegowe. Ciekawą alternatywę stanowią schody modułowe, których łatwy montaż pozwala uzyskać dość szybko dobry efekt. Dla lepszej wygody poruszania się po naszych schodach, warto umieścić je w klatce schodowej. Klatka stanowić będzie przestrzeń otwartą i dostępną, dzięki czemu zapewnimy sobie możliwość zwiększenia komfortu użytkowania poddasza. Jednocześnie takie rozwiązanie ułatwi nam swobodniejsze wnoszenie mebli lub innych ciężkich przedmiotów na górną kondygnację.
Schody na poddasze a projekt domu
Jeżeli stoimy przed wyborem projektu budowy naszego domu, dobrze jest ująć w nim również schody na poddasze. Taki wariant przyniesie nam największy pożytek. Z racji dopasowania najbardziej właściwego kształtu i typu schodów oraz odpowiedniego ulokowania ich konstrukcji w powstającym budynku. W innym przypadku, kiedy planujemy zaadaptować poddasze na użytek mieszkalny i dopiero w następnym kroku dostosowujemy projekt prowadzących na nie schodów, musimy uważać, by wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, także estetykę architektury całego domu.
Czytaj również: Budowa pieca kaflowego
Nie zawsze bowiem rozlokowanie konstrukcji klatki schodowej ingerującej w przestrzeń pierwszej kondygnacji (często salonu) okaże się dobrym pomysłem. Stąd najczęściej ich ostateczny kształt i konstrukcja zależą najbardziej od wielkości miejsca, którym dysponujemy. Nierzadko pozostaje jedyne możliwe rozwiązanie w postaci zainstalowania schodów o lekkiej budowie. Schody takie wykonuje się z drewna, albo z metalu, tym razem z pominięciem budowy konstrukcji z cięższego żelbetonu.
Materiał na schody na poddasze
Pamiętajmy jednocześnie, że stopnie wykonuje się z bezpiecznego materiału. Pokrywa się je materiałem antypoślizgowym. Co istotne, schody powinny posiadać odpowiednią szerokość i głębokość. Warto przestrzegać norm bezpieczeństwa, bowiem wygoda użytkowania zależy najbardziej od konstrukcji stopni. W tym od odporności stopni na potencjalny nacisk. Poza tym zbyt ostry układ pionowy schodów prowadzących na poddasze, powodowany zwykle niewielką przestrzenią podstawy ich konstrukcji powoduje, że ich użytkowanie staje się mniej wygodne. Odczuwalna stromizna utrudnia poruszanie i nie zapewnia optymalnego bezpieczeństwa dla wszystkich osób z nich korzystających.
Koszty schodów na poddasze
Jeśli chodzi o koszty, to tradycyjnie wszystko zależy tu od materiału oraz długości wykonanych schodów. Najtańsze rozwiązania sprowadzają się do ażurowych schodów wykonanych przeważnie z drewna lub metalu, a więc konstrukcji lekkich. Jednak w tym przypadku musimy liczyć się z mniejszym komfortem użytkowym. Postawienie na budowę schodów o tradycyjnych parametrach wymaga wprawdzie zaangażowania większych środków. W efekcie otrzymamy konstrukcję spełniającą nasze oczekiwania i najlepiej dopasowaną do architektury wnętrza domu. Pamiętajmy, że dobra komunikacja między poszczególnymi kondygnacjami budynku to istotny warunek właściwego ich funkcjonowania w przestrzeni domowej.