Budowa klasycznego pieca kaflowego wymaga od inwestora solidnego przygotowania, zarówno jeśli chodzi o zaplanowanie miejsca, w którym stanie piec, jak i w kwestii wyboru parametrów urządzenia, jego najlepszego wyposażenia i przestrzeganiu norm bezpieczeństwa. Warto jednak wiedzieć, że piec kaflowy nie musi spalać wyłącznie węgla lub drewna. Tego typu urządzenia wyposaża się również w odpowiednie wkłady, umożliwiające wykorzystanie oleju opałowego lub gazu, a także energii elektrycznej.
Budowa pieca kaflowego – przygotowania
Przed przystąpieniem do budowy pieca kaflowego, należy wszystko dokładnie zaplanować. Najwłaściwsze będzie takie ulokowanie pieca, by znajdował się w pobliżu komina. W zależności od odległości, trzeba będzie wybrać odpowiednio długą i dużą rurę, co wpłynie również na mniejszą estetykę przestrzeni domu. Poza tym należy pomyśleć o pozostawieniu wolnego miejsca bezpośrednio przed i nad piecem. Zastosowany wkład kominowy będzie wymagał określonej cyrkulacji powietrza. Oprócz tego należy uwzględnić odpowiednią izolację ściany w miejscu, w którym postawimy nasz piec.
W zależności od jego powierzchni można ustalić odpowiednią, wymaganą wysokość samego paleniska. Ostateczna wielkość pieca kaflowego wpływa oczywiście na jego cenę, która w zależności od wariantu sięga kilkunastu tysięcy złotych. Trzeba wziąć pod uwagę, że pokrycie pieca kafelkami nie jest rzeczą łatwą i niekiedy trzeba zwrócić się o pomoc do zduna. Prościej jest wykonać niepełne pokrycie kaflowe, pozostawiając znaczną część pieca pokrytą samym tynkiem.
Najlepsze miejsce na piec kaflowy
Piec można postawić na wydzielonej przestrzeni podłogi lub wykorzystać na ten cel betonową posadzkę, z osadzonymi na jej powierzchni płytkami ceramicznymi lub terakotą. Warto pamiętać, aby nie stawiać pieca w miejscu, w którym położone zostało ogrzewanie podłogowe. Jeśli nie ma innego wyjścia, to powinno się zwracać szczególną uwagę, aby otwory wykonywane pod cokół pieca nie uszkodziły rur systemu grzewczego. Piec nie może również stać bezpośrednio na drewnianej posadzce.
Jeśli mamy drewnianą podłogę, to powinniśmy ułożyć fundament z betonu o grubości co najmniej 5 cm. Wcześniej należy położyć warstwę izolacyjno-ochronną z papy bądź folii PCV. Jednocześnie trzeba sprawdzić jak rozłożone są belki stropowe. Cokół pieca nie może stać pomiędzy belkami. Ogólnie rzecz biorąc, wszelkie podłogi typu pływającego dyskwalifikują możliwość ustawiania na nich pieca, z uwagi na specyfikę tego rodzaju nawierzchni. Z jednej strony sama podłoga ulegałaby szybszemu zniszczeniu, a z drugiej piec mógłby ulec spękaniu.
Cyrkulacja powietrza
Samo położenie pieca to nie wszystko. Nawet najlepiej dopasowana przestrzeń nie będzie odpowiednia, jeśli w tym miejscu pojawiać się będą problemy ze swobodnym przepływem powietrza. Trzeba pamiętać, że piec kaflowy wymaga odpowiedniej ilości powietrza, które jest niezbędne do prawidłowego rozpalenia pieca. Właściwa cyrkulacja powietrza zapobiegnie zasysaniu spalin do wnętrza pomieszczenia i uniemożliwi wystąpienie niebezpieczeństwa zatrucia dymem.
Należy brać pod uwagę, że niedostateczna ilość powietrza przepływającego w pomieszczeniu może spowodować zjawisko podciśnienia i niewłaściwej zmiany kierunku poruszania się spalin. Jak poprawić cyrkulację powietrza? Najlepszym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji ułożenie odpowiedniego szybu wentylacyjnego, który będzie wychodził poza pomieszczenie. Zazwyczaj piec nie wymaga instalowania wentylacji mechanicznej, ponieważ odpowiednio zaprojektowane wnętrze zapewnia dostateczny przepływ powietrza w ramach wentylacji naturalnej.
Czy dam radę zbudować swój piec kaflowy?
Wszystko zależy od tego, czy posiada się jakiekolwiek doświadczenie w pracach tego typu. Czy majsterkowanie nie jest naszą mocną stroną? O ile bowiem zaplanowanie budowy pieca oraz zbudowanie samego urządzenia jest wykonalne we własnym zakresie, to niektóre etapy pracy warto i tak skonsultować z wykwalifikowanym zdunem. Istotna jest dokładność i precyzja, z uwagi na sposób pracy takiego pieca. Faktem jest, że ostateczna konstrukcja pieca i tak podlega procedurze odbioru, która zweryfikuje jakość i bezpieczeństwo urządzenia.
Istotne jest dokładne zaplanowanie pracy i wybranie odpowiednich materiałów. Newralgicznym momentem może być montaż rdzenia naszego pieca, przy którym warto wesprzeć się fachową pomocą specjalistów. Łatwiej będzie nam potem skupić się na zewnętrznych pracach wykończeniowych. Właściwe zestawy przeznaczone do montażu pieca kaflowego oraz odpowiednie kasety i wkłady kominkowe a także radiatory znaleźć można przede wszystkim w placówkach specjalistycznych, oferujących także konkretne usługi zduńskie, począwszy od porad i ograniczonego wsparcia technicznego. Można również zlecić kompleksową usługę stawiania pieca kaflowego od podstaw.