Lekkie schody wspornikowe – budowa

Schody wspornikowe to rozwiązanie, które warto zastosować w przypadku, kiedy dysponujemy niewielką powierzchnią zabudowy i walczymy o każdy metr wnętrza projektowanego domu. Jeżeli potrzebujemy dodatkowej przestrzeni lub po prostu chcemy powiększyć optycznie wnętrze domu, warto pokusić się o wybranie wariantu z lekką konstrukcją wspornikową. Najlepiej, by budowa schodów była ujęta jeszcze w planach projektowych budynku, co umożliwi nam lepsze wykorzystanie zaplanowanej przestrzeni. Na czym polega fenomen schodów, które dla postronnego obserwatora zdają się lewitować w powietrzu?

Schody wspornikowe – konstrukcja

Konstrukcja prostych schodów wspornikowych polega na tym, że każdy ich stopień jest przymocowany do specjalnej żelbetowej lub stalowej belki umieszczonej w ścianie. Z tego powodu sama konstrukcja ściany powinna być do tego odpowiednio dostosowana. Z kolei w przypadku montażu schodów kręconych, schody mocuje się do słupa umieszczonego w samym centrum spirali schodów.

Na rynku istnieje dość duży wybór tego typu rozwiązań. Schody kręcone mogą mieć kierunek zarówno prawo jak i lewoskrętny. Poza klasycznym systemem wspornikowym istnieje również metoda polegająca na budowie schodów dwuwspornikowych. W takim przypadku stopnie mają dodatkowy punkt, który łączy je z całością konstrukcji. Funkcję taką spełni połączenie z listwą znajdującą się na końcu stopni schodów.

Lekkie schody – zalecane ograniczenia w budowie

Wszystkie pojedyncze stopnie muszą być zaprojektowane w taki sposób, aby nie ulegały naciskowi chodzących po nich osób. Również istotną i newralgiczną kwestią jest możliwość pękania tynku na skutek niewielkich drgań w miejscach, w których stopnie schodów przylegają do ściany. Można temu zaradzić, wypełniając tę przestrzeń materiałem elastycznym, na przykład korkiem.

Lekkie schody wspornikowe

Z uwagi na sposób ich mocowania, stopnie nie powinny sięgać dalej jak na odległość 1 metra i 20 cm, licząc od miejsca mocowania ich do ściany. Solidność kolejnych stopni zapewni nam dobrze wykonana podbudowa. Podbudowę wykonuje się ze stali uzupełnionej okładziną lub z żelbetowych prefabrykatów. Nie warto na siłę oszczędzać na materiale, z którego wykonane będą nasze schody, ponieważ bezpieczeństwo jest tutaj rzeczą podstawową. Czytaj również: Konstrukcja schodów – żelbetowe, stalowe czy drewniane

Lekkie schody wspornikowe – wykończenie

Warto przy budowie schodów wspornikowych skorzystać ze specjalnej drewnianej okładziny na stopnie schodów. Okładzina daje ciekawszy efekt estetyczny, a dodatkowo zapewnia lepsze wyciszenie w czasie chodzenia po schodach. Ponadto użycie drewna spowoduje, że stopnie będą nieco cieplejsze.

Ciekawy wygląd zapewni z kolei wykończenie stopni schodów wspornikowych wykonane ze szklanych płyt. Jest to rozwiązanie eleganckie a przy tym bezpieczne dla użytkowników.

Z pozoru delikatny i lekki wygląd stopni schodów nie powinien zmylić użytkowników wątpiących w ich wytrzymałość i siłę nośną. Typowe schody wspornikowe potrafią wytrzymać nacisk wynoszący nawet 400 kg.  Wynika to z nośności konstrukcji – ciężar pojedynczego stopnia równomiernie rozkłada się na całą konstrukcję. Zapewnia to nie tylko właściwą odporność na nacisk, ale również niezachwianą stabilność. Niebagatelną rolę odgrywa umieszczona w ścianie belka, na której trzyma się cała konstrukcja „wiszących” stopni.

Balustrady do schodów wspornikowych

Kiedy mamy już wykonaną pełną konstrukcję schodów, możemy przystąpić do zamontowania odpowiedniej balustrady. Balustradę możemy praktycznie przymocować wprost do samych stopni schodów. Należy pamiętać o dodatkowym przytwierdzeniu balustrady w górnej części, tuż przy poręczy stanowiącej zabezpieczenie otworu na schody. W ten sposób zapewnimy jej odpowiednie, stabilne oparcie i bezpieczeństwo użytkowania. Można też mocować ją podwójnie, do schodków i wyższego stropu.

Wśród współcześnie preferowanych modeli najczęściej wykonuje się balustrady ze szkła laminowanego. Ma to korzystny wpływ na efekt wizualny całości konstrukcji. Przezroczyste szkło nie ingeruje zbyt mocno w architekturę schodów. Dzięki temu nie zmienia się właściwie ich wygląd, który niezmiennie wydaje się bardzo lekki i delikatny. Ta transparentność nadaje całym postawionym schodom wyjątkowy charakter. Ażurowa konstrukcja stopni schodów potęguje pozytywne wrażenie wzrokowe.

Poprzedni artykułMontaż podbitki dachowej
Następny artykułOczyszczalnia przy domu

Podobne tematy

Najnowsze artykuły