Oczyszczalnia przy domu jest bardzo ekologicznym oraz niezwykle przydatnym rozwiązaniem dla domowników. Jej budowa jest stosunkowo prosta, a koszty eksploatacyjne zdecydowanie niższe niż w przypadku standardowego szamba. Wykorzystana przez nas woda kierowana jest do systemu oczyszczającego, a następnie po oczyszczeniu wraca do gleby.
Zasada działania przydomowej oczyszczalni
Oczyszczanie ścieków bytowo-gospodarczych to proces dwuetapowy. Etap pierwszy (wstępny) to oczyszczanie biologiczno-mechaniczne, które odbywa się w osadniku gnilnym. W procesie sedymentacji cząstki, które wpływają do zbiornika oddzielają się. Następnie te, które mają większą gęstość opadają na dół i tworzą osad. Cząstki lżejsze są wynoszone na powierzchnię, gdzie podlegają procesowi klarowania w specjalnym filtrze.
Czytaj również: Recenzja gotowego projektu domu Opałek II N 2G
Dalej następuje etap tlenowy – doczyszczanie ścieków. Ten proces zachodzi w specjalnym drenażu rozsączającym, który zbudowany jest z rur perforowanych (PCV) wkopanych na około 1,5m. Drenaż jest ułożony na warstwie kamienia płukanego, pod którym rozwijają się bakterie rozkładające organiczne związki. Po przejściu tych dwóch procesów ścieki osiągają czystość około 90%.
Oczyszczalnia przy domu – łatwa eksploatacja
Głównym obowiązkiem przy korzystaniu z przydomowej oczyszczalni jest dostarczanie substancji, która zapewni rozwój beztlenowym bakteriom w osadniku. W tym celu raz w miesiącu należy nasypać do każdej toalety oraz zlewu specjalny środek. Raz do roku należy zamówić pojazd asenizacyjny, który zabierze zawartość osadnika. Należy tutaj też wspomnieć o małym prawdopodobieństwie wystąpienia jakiejkolwiek awarii oczyszczalni przy domu. Trwałość polietylenowego zbiornika wynosi kilkaset lat.
Opłacalność
Budowa oczyszczalni nie wymaga pozwolenia na budowę, należy jedynie zgłosić do urzędu gminy. Koszt budowy oczyszczalni to około 20 000 złotych, natomiast koszt budowy szamba to około 8 000 złotych. Jednak eksploatacja szamba rocznie to około 4000 zł, a oczyszczalni jedynie 400zł. Łatwo więc obliczyć, że kosz budowy oczyszczalni zwróci się po około 4 latach. Za oczyszczalnią przemawia także znacznie łatwiejsza i mniej uciążliwa eksploatacja.