Pomieszczenie gospodarcze – zaplecze domu

Zorganizowanie przestrzeni na pomieszczenie gospodarcze nie jest trudne. Wszystko zależy jednak od tego, do jakich celów będzie ono służyć. Czy ma łączyć funkcje magazynowo-warsztatowe, czy może skupiać się na roli zaplecza ogrodniczego działki. Jeśli dysponuje się odpowiednim miejscem, wówczas warto postawić niezależny domek na narzędzia i akcesoria. Warto umiejscowić go przy jednej ze ścian domu, urządzić w garażu lub wkomponować w przestrzeń ogrodu.

Pomieszczenie gospodarcze – osobny budynek

Można go zbudować samemu albo kupić do własnoręcznego montażu. Budynki gospodarcze –  przypadku budowy takiego składu trzeba pamiętać, że każda taka konstrukcja poniżej 25 m2 nie będzie wymagała pozwolenia na budowę. Wystarczające jest w takim przypadku samo zgłoszenie w odpowiednim urzędzie w ciągu dziesięciu dni przed rozpoczęciem prac. Ponadto jeśli taka budowla nie będzie posiadała trwałych fundamentów, wówczas nie trzeba za nią płacić podatku.

Lokalizacja w dostępnych przestrzeniach

Inną dobrą lokalizacją dla przestrzeni gospodarczej jest miejsce pod schodami domu lub pod wysuniętym tarasem. Oczywiście ograniczymy w ten sposób możliwość jego użytkowania do funkcji składu najważniejszych narzędzi i akcesoriów i to tych mniejszych rozmiarów. Trzeba brać też pod uwagę wpływ czynników atmosferycznych, które w takim przypadku dodatkowo utrudniają przechowywanie sprzętu (ryzyko zawilgocenia i korozji jest o wiele większe niż w przypadku zamkniętych konstrukcji wolnostojących). Dlatego powinno się zadbać o właściwe zabezpieczenie podłoża w takim miejscu (wyłożenie go materiałem nieprzepuszczającym wilgoci) oraz skonstruowanie osłony, chroniącej przed porywistym wiatrem, zacinającym deszczem i śniegiem. Alternatywą jest wydzielenie przestrzeni w garażu. Jeśli dysponujemy odpowiednią przestrzenią, to będzie to miejsce, które dobrze spełni swoją funkcję.

Funkcja pomieszczeń gospodarczych

Odpowiednio wykorzystane pomieszczenie gospodarcze może łączyć w sobie funkcję składu narzędzi oraz warsztatu czy spiżarni. Wszystko zależy od ilości miejsca, formy i wielkości pomieszczenia oraz koncepcji właściciela domu. Warto zwrócić uwagę na odpowiednie zaplanowanie przeznaczenia tego miejsca. Tak aby nie przerodziło się w jeden wielki magazyn rzeczy niepotrzebnych w domu. Najczęściej pomieszczenie gospodarcze pełni rolę składu narzędzi ogrodniczych oraz innych, wykorzystywanych przy wykonywaniu rozmaitych remontów i drobnych napraw. Jeżeli do pomieszczeni doprowadzony zostanie prąd, wtedy w jego części można zorganizować mały warsztat. W którym w sposób praktyczny i wygodny będziemy mogli wykonywać potrzebne prace. W przypadku, gdy pomieszczenie takie jest zespolone z domem, wówczas warto zadbać o osobne wejście. Może ono wychodzić wprost na przydomowy ogród. Wówczas, pracując na jego terenie, będzie można bardzo szybko sięgać po najpotrzebniejsze akcesoria ogrodnicze i odpadnie problem ciągłego przechodzenia przez część mieszkalną.

Projekt G-10A
Projekt G-10A

Pewną alternatywą może być, w przypadku wystarczającej ilości miejsca blisko ogrodu, postawienie osobnej, lekkiej konstrukcji, służącej za typowy skład narzędzi ogrodniczych. Warto pamiętać, że funkcja magazynowa nie wyklucza i innych możliwości, dlatego też najlepiej wyposażyć to pomieszczenie w odpowiednie okno. Właściwy dostęp światła to nie tylko kwestia wygody użytkowania pomieszczenia. Dzięki naturalnemu oświetleniu będzie można trzymać w nim doniczki i skrzynki z roślinami, które wymagają właściwego nasłonecznienia. Skład ogrodniczy lub domek na narzędzia, niezależnie jak się go nazwie, pełni określoną funkcję. Zapewnia miejsce na sprzęt ogrodniczy i akcesoria potrzebne do prac remontowo-budowlanych i polowych oraz tych dotyczących bieżącej pielęgnacji otoczenia domu.

Rozplanowanie przestrzeni pomieszczenia gospodarczego

Rzecz jasna, ilość miejsca zawsze będzie w taki pomieszczeniu ograniczona. Stąd też należy właściwie rozplanować jej wykorzystanie. W tym celu można dokonać podziału powierzchni pod względem zgromadzonych materiałów i sprzętu oraz częstotliwości jego wykorzystywania. Na przykład w innym miejscu umieścić należy kosiarkę do trawy, z której skorzystamy wiele razy, a w innym taczkę, przydatną jedynie od czasu do czasu. Sadzonki roślin również powinny znajdować się w dostępnym miejscu, ponieważ wymagają stałego doglądania. Pewną przestrzeń zajmie także ziemia ogrodowa i materiały do pielęgnacji i ochrony roślin (mieszanki mineralne, nawozy, kołki, paliki itp.).

W osobnym kącie należy przechowywać wielkogabarytowe narzędzia ręczne, takie jak łopaty, motyki, widły czy grabie. Innym sprzętem wymagającym konkretnego miejsca jest chociażby wąż ogrodowy i wiadra stosowane do podlewania roślin oraz transportowania ziemi, piasku czy kamieni. Z uwagi na ilość różnorakiego sprzętu przechowywanego w przydomowym lub ogrodowym składzie, powinno się odpowiednio rozplanować ustawienie. Regały i półki o odpowiedniej wytrzymałości i wysokości mają mieć swoje miejsce – dopasowane do przestrzeni. W innym przypadku takie miejsce bardzo łatwo przeistoczy się w rupieciarnię, w której bałagan weźmie górę porządkiem.

Podobne tematy

Najnowsze artykuły