Odpowiednie urządzenie garażu pozwala na optymalne wykorzystanie jego przestrzeni. Zanim jednak przystąpimy do jej zagospodarowywania, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób chcemy z niej korzystać i jakie funkcje, poza tradycyjną funkcją parkowania w nim samochodu, może ona spełniać.
Dodatkowe funkcje garażu
Garaż jest dzisiaj bowiem postrzegany nie tylko jako miejsce postoju auta, ale również jako przydomowa narzędziownia i praktyczny, funkcjonalny składzik z odpowiednim dostępem do prądu. Pozwala nam zorganizować mini warsztat, podłączać narzędzia i urządzenia wykorzystywane do diagnostyki i naprawy pojazdu, ale również przechowywać konkretne akcesoria ogrodowe bądź sprzęt do basenu, wykorzystywany do pielęgnacji przydomowego zbiornika.
Biorąc pod uwagę szeroki wachlarz funkcji wypełnianych w jednej przestrzeni garażowej, należy upewnić się, że dysponujemy odpowiednio pojemnym wnętrzem. Jak urządzić garaż? Przede wszystkim funkcjonalnie! Najlepiej jeśli na etapie projektowym możemy zaplanować taki kształt budynku garażowego, który zapewni nam odpowiednią funkcjonalność i wygodę użytkową. Oczywiście parkowany w nim pojazd zajmie stosowną ilość miejsca, co w zasadniczy sposób determinuje niezbędne, minimalne wymiary powierzchni całego garażu. Warto dokładnie przemyśleć jaki projekt garażu wybrać. Prawie na pewno nie wystarczy nam typowy, minimalistyczny obiekt, przewidujący głębokość rzędu 5 m. Średniej klasy samochód jest bowiem dostatecznie długi, aby wypełnić taki garaż niemal do samego końca.
Dlatego decydując się na jego projekt od podstaw, warto przewidzieć dostateczną ilość miejsca na samo auto, przestrzeń potrzebną kierowcy i domownikom na swobodne otwieranie wszystkich drzwi oraz przechodzenie wokół samochodu. Istotne będzie także stworzenie podstawowej infrastruktury technicznej, z instalacją elektryczną i ograniczonym umeblowaniem przestrzeni wzdłuż ściany tylnej i bocznych ścian garażu. Jeżeli myślimy dopiero o budowie garażu, wówczas warto zastanowić się nad jego umiejscowieniem na działce. O warunkach umiejscowienia budynków pisaliśmy szerzej w artykule opisującym temat konieczności oddalenia budynku od granicy działki – Granica działki a budowa domu.
Jak urządzić garaż – przechowywanie w garażu
Urządzając wnętrze uwzględniające projekt szafek narzędziowych i miejsce do przechowywania sprzętów związanych z obsługą basenu i ogrodu, należy na wstępie przymierzyć się do konstrukcji o długości co najmniej 6,5 m i minimalnej szerokości 3,5 m. Jeśli użytkownikiem pojazdu ma być osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku, trzeba przesunąć tę granicę jeszcze mocniej. Przestronne wnętrze pozwoli nam podnieść zarówno ergonomię wymaganą do bezkolizyjnego poruszania się po powierzchni konstrukcji garażowej, ale też umożliwi wstawienie małego, solidnego stołu czy innych mebli, niezbędnych przy niektórych pracach technicznych. W garażu z powodzeniem mogą być przechowywane rowery, hulajnogi czy bagażniki dachowe. Przy czym najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie specjalnych haków ściennych, na których można je wygodnie i bezpiecznie mocować i zawieszać. Biorąc pod uwagę możliwość stworzenia w części garażowej domu niewielkiego warsztatu technicznego, poza instalacją elektryczną powinno się zapewnić jeszcze odpowiednią temperaturę wnętrza.
Ogrzewanie
Myśląc o doprowadzeniu ogrzewania należałoby jednocześnie zadbać o to, aby ciepło nie uciekało przez ściany garażu, a tym bardziej przez jego bramę wjazdową. Dlatego trzeba wybrać taki wariant przegrody, który zapewni dobre właściwości cieplne. Brama ocieplana stanowi większy wydatek inwestycyjny, ale dzięki warstwie termoizolacyjnej zatrzymuje ciepło wewnątrz pomieszczenia i nie naraża właściciela domu na nadmierny ubytek energii grzewczej i podwyższony koszt eksploatacji całego systemu. W warunkach jesienno-zimowych doceni się tak zabezpieczoną konstrukcję zwłaszcza, jeśli nie służy ona jedynie do parkowania pojazdu. Dostępne na rynku ocieplane automatyczne bramy garażowe segmentowe w najtańszych wariantach można kupić już za ok. 2 tys. zł.
Mając do dyspozycji przestrzeń na obrzeżach garażu po obu stronach stanowiska samochodowego oraz na jego tyłach, można zaprojektować funkcjonalny system szafek i regałów montowanych przy samych ścianach. Wybierając stolik do prac technicznych, należy pamiętać o tym, iż przyda się nam strefowy punkt oświetleniowy, uzupełniający górne światło instalowane tradycyjnie w środkowej części budynku garażowego. Dlatego też powinniśmy wcześniej odpowiednio zaplanować przebieg instalacji elektrycznej, aby mieć swobodny dostęp do przełączników i gniazdek oraz w miarę potrzeb, móc wykorzystać kilku lub kilkunastometrowy przedłużacz.
Meble garażowe pomogą urządzić garaż
Meble garażowe powinny być przede wszystkim funkcjonalne, wygodne w użyciu i trwałe. Dlatego powodzeniem cieszą się półki i szafki wykonane z metalu, odporne na zużycie i zapewniające wieloletnie użytkowanie. Są cięższe od szafek i regałów drewnianych, ale ich niebagatelną zaletą jest możliwość przechowywania cięższych sprzętów, co w warunkach garażowych ma istotne znaczenie. Meble drewniane mają dodatkowo tę wadę, że w przypadku garażu pozbawionego odpowiedniej termo- i hydroizolacji, będą bardziej narażone na czynniki atmosferyczne. Mogą ucierpieć pod wpływem wilgoci i większych zmian temperatury. Zdarza się, że właściciele domu chcą skorzystać z mebli, które właśnie wycofali z codziennej eksploatacji. Wówczas „drugie życie” w formie regału narzędziowego może otrzymać stary mebel z pokoju wielofunkcyjnego lub funkcjonalna choć nieco zużyta szafka kuchenna.
Pomocą w odpowiedzi na pytanie jak urządzić garaż jest odpowiednie dobranie mebli garażowych. Można również wykorzystać stare elementy po wymianie regałów w domu. Czasami warto pokusić się o zamówienie mebli tworzonych na konkretny wymiar, z dostosowaniem ich niestandardowej głębokości. W ten sposób będziemy mogli zoptymalizować zużycie wolnej przestrzeni i wygospodarować dodatkowe miejsce, które w każdym innym przypadku zwykle jest marnotrawione. Przy czym meble magazynowe na zamówienie będą nieco droższe od standardowych, choć należy pamiętać, że w tym wariancie chodzi o instalacje drewniane, często sosnowe. Inwestowanie w szafki i półki np. z płyt MDF nie gwarantuje odpowiedniej trwałości i jakości. Są mało praktyczne z uwagi na ograniczoną żywotność tego materiału w warunkach garażowych, o zwiększonym przecież dostępnie powietrza i wilgoci. Nie mówiąc już o niższych parametrach nośności niż w przypadku gatunkowego drewna a tym bardziej odpornych na nacisk konstrukcjach ze stali ocynkowanej.