Jaki garaż wybrać

Garaż jest pomieszczeniem, które powinno być maksymalnie użyteczne i praktyczne. Zastanawiając się jaki garaż wybrać, należy skupić się na aspektach praktycznego wykorzystania tego pomieszczenia.  Główną funkcją garażu jest przechowywanie samochodu, choć tych funkcji możemy mieć zdecydowanie więcej. Niezależnie od tego, czy garaż budowany w tym samym czasie co dom, czy później. Warto przemyśleć tą budowę – poniżej przedstawiamy różne typy garaży. 

Jaki garaż wybrać? – dostosowany do indywidualnych potrzeb!

W większości przypadków garaż, poza funkcją przechowywania samochodu, służy także do przechowywania narzędzi i przedmiotów, które nie są nam potrzebne w życiu codziennym. Najczęściej (jeśli nie posiadamy wiaty ogrodowej) garaż pełni funkcję schowka na rowery, kosiarkę czy grilla. W zależności od tego, jakie mamy oczekiwania garaż może pełnić różne funkcje przedstawiamy kilka spośród nich.

Garaż BG 01
Garaż BG 01

Garaż wolnostojący

Garaże tego typu są samodzielnymi konstrukcjami budowlanymi, w pełni odseparowanymi od budynków mieszkalnych. Powinny być wyposażone w oświetlenie, ogrzewanie czy wentylację.

Rodzaje garaży wolnostojących

Budynek w technologii murowanej lub  drewnianej – tego typu garaż wymaga posiadania odpowiedniej przestrzeni na działce. Ponieważ jest niezależną konstrukcją budowlaną, przy wznoszeniu wymagany jest projekt garażu i konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. By garaż dobrze prezentował się w otoczeniu domu, warto wybrać projekt garażu w podobnym stylu do tego, który ma nasz dom – mamy tu na myśli dach, elewacje i inne elementy zewnętrzne. Zastanawiając się jaki garaż wybrać, należy uwzględnić jego przyszłe funkcje.  Zaletą opcji garażu wolnostojącego jest to, że możemy wybrać projekt który będzie mieć również przewidzianą część gospodarczą.

Wiata garazowa G45aS
Wiata garażowa G45aS

Garaż blaszany gotowy – bardziej oszczędna wersją garażu wolnostojącego jest garaż typu „blaszak”. Tego typu garaże występują w różnych konfiguracjach: różnią się metrażem, rodzajem bramy, rodzajem dachu czy rodzajem materiału do konstrukcji. Możemy więc zdecydować się na klasyczny blaszak, który jest opcją ekonomiczną lecz niezbyt trwałą. Możemy też wybrać sztywniejszy i mocniejszy garaż z grubszej blachy ocynkowanej obustronnie, która dzięki lepszym właściwościom antykorozyjnym jest w stanie przetrwać nawet 10 lat. Gruba ocynkowana blacha nie będzie wymagać w pierwszym okresie użytkowania żadnej ingerencji z naszej strony. Po kilku latach dobrze jest jednak zabezpieczyć blachę przed korozją, dzięki czemu przedłużymy żywotność konstrukcji blaszanego garażu.

Garaż w bryle budynku

Garaż stanowiący integralny element budynku zwykle jest pomieszczeniem zamkniętym i zadaszonym: posiada ściany zewnętrzne i posiada bramę lub wrota. Zasadniczym plusem garażu w bryle budynku, szczególnie przy niesprzyjającej pogodzie, jest możliwość przejścia bezpośrednio z garażu do części mieszkalnej budynku. Zwykle jedna lub dwie ściany garażu są wspólne ze ścianami domu. Decydując się na projekt domu z garażem w bryle budynku zaoszczędzamy miejsce na działce. Garaż w bryle budynku może być na jedno lub dwa samochody

Warto przemyśleć wybór wielości garażu uwzględniając przyszłą sytuacje np. dokupienie drugiego samochodu. Niezależnie czy decydujemy się na garaż wolnostojący, czy w bryle budynku decyzja o tym czy ma być jedno czy dwustanowiskowy powinna być przemyślana.

Wiata

Wiata garażowa

Jedną z dostępnych opcji zastąpienia klasycznego garażu jest wiata garażowa. Rozwiązanie to jest opcją najkorzystniejszą finansowo. Wybór wiaty garażowej na przechowywanie samochodu ma swoje zalety i wady z którymi warto się zapoznać i dobrze przemyśleć właściwy wybór. Temat wiat garażowych opisaliśmy w szczegółach w artykule: Wiata garażowa – alternatywa dla garażu. 

Podobne tematy

Najnowsze artykuły