Dom szkieletowy w technologii drewnianej

Budynki o konstrukcji szkieletowej mają swoje wady i zalety. Poza tym ich mniejsza popularność w naszym kraju oznacza potrzebę dokładniejszego zwrócenia uwagi na wszelkie kwestie związane z zabezpieczaniem drewna, wykorzystywanego do robienia konstrukcji typu dom szkieletowy. Okazuje się bowiem, że nie wszyscy fachowcy jednakowo dobrze znają się na tej technice wykonywania domu. Dlatego warto przyjrzeć się tym konstrukcjom bliżej, aby móc w łatwiejszy sposób dokonać ostatecznego wyboru i zdecydować o technologii wznoszenia wymarzonego domu.

Zalety domów szkieletowych

Z pewnością wielu ucieszy fakt, że domy drewniane-szkieletowe można budować nawet zimą. Oczywiście nie dotyczy to prac związanych z tymi czynnościami, które wymagają użycia materiałów mokrych (tzn. wylewania fundamentów). Odpadają w tym wypadku jednak problemy związane przeważnie z murowaniem i betonowaniem poszczególnych części konstrukcyjnych. Poza tym dom szkieletowy buduje się szybciej, bo najczęściej zamyka się w czasie trzech miesięcy. I nie jest to wcale tempo rekordowe w przypadku konstrukcji szkieletowych. Tak krótki czas jest związany z formą prac budowlanych, które raczej należy nazwać pracami monterskimi. Dom taki wymaga zmontowania kolejnych elementów, które łączy się za pomocą specjalnych metalowych łączników i gwoździ.

Projekt domu szkieletowego Świdnica dws7
Projekt domu szkieletowego Świdnica dws7

Tak więc w przypadku drewnianych konstrukcji szkieletowych nie ma przerw technologicznych, co wpływa na odczuwalne przyspieszenie prac na placu budowy. Ponadto istotną zaletą wznoszenia domów szkieletowych jest niższy koszt wykonania fundamentów i transportu materiałów budowlanych. Wszystko to wynika z mniejszego ciężaru konstrukcji budynku.

Na listę zalet domu szkieletowego należy bezsprzecznie wciągnąć mniejszą niż w przypadku ścian murowanych, grubość ścian zewnętrznych. Wpływa to na zwiększenie powierzchni użytkowej, która w tradycyjnie murowanych budynkach zostaje dość wyraźnie uszczuplona. Nie zmieniają się parametry zewnętrzne domu i w obu porównywalnych przypadkach dwie odmienne konstrukcje różnią się dostępnością powierzchni wewnątrz domu. Przy 100 m domostwie różnica sięga nawet ponad 10 m, co w istotny sposób poszerza możliwości adaptacji wnętrza, nie mówiąc już o wartości odzyskanej „za darmo” powierzchni. Inną cechą domów szkieletowych jest ich znakomita izolacyjność termiczna.

Dom szkieletowy Gładyszów 36 dws
Dom szkieletowy Gładyszów 36 dws

Dom szkieletowy, a modernizacja

Z uwagi na właściwości drewna, z których wykonane są ściany i dach, stanowi ono grubą warstwę izolacji. Wreszcie dodatkową zaletą domów drewnianych jest ułatwiona możliwość ich przebudowy. Można sobie wyobrazić bezpieczne i łatwe zmodernizowanie niewielkiego domu i przeistoczenie go w okazałą drewnianą willę. Podobnie rzecz się ma odnośnie wszelkich instalacji biegnących przez konstrukcję takiego budynku. Nie ma problemu z jej wymianą na nowszy technologicznie rodzaj. Projekty domów szkieletowych powoli stają się popularne wśród inwestorów.

Wady domów szkieletowych

Aby jednak nie popadać w przesadny optymizm, trzeba odkryć i drugą stronę medalu, zwracając uwagę na pewne wady konstrukcji szkieletowych. Do najważniejszych wad zaliczamy niezbyt dużą rozpiętość stropów. W przypadku domów szkieletowych ogranicza się ona do 4,5 m rozpiętości, chyba że zastosowane zostaną specjalne dźwigary stropowe. W innym bowiem przypadku ograniczy to istotnie powierzchnię każdego pomieszczenia. Inny minus stanowi występujące w domach z drewna zjawisko niewielkiej bezwładności cieplnej. Przejawia się ono z jednej strony szybkim nagrzewaniem wnętrza domu, ale i późniejszym szybkim jego wychłodzeniem.

Na co należy zwrócić uwagę

W Polsce konstrukcja szkieletowa stanowi wyzwanie dla wielu firm, ponieważ jest ona stosunkowo mało rozpowszechniona. Dlatego należy uważać na to, by wybrać specjalistów, którzy poradzą sobie z jej postawieniem i nie popełnią przy tym żadnych błędów, rzutujących na późniejszą eksploatację domu. Pewną trudność stanowi również pozyskanie odpowiednio dobrego surowca drzewnego, który spełni surowe kryteria, wyznaczone przy wznoszeniu konstrukcji szkieletowych. Drewno na dom szkieletowy powinno być bowiem suszone przemysłowo i posiadać gładką powierzchnię o zokrąglonych krawędziach.

Projekt domu szkieletowego Świdnica 5 dws
Projekt domu szkieletowego Świdnica 5 dws

W polskich warunkach zdarza się, że z powodu wyższej ceny takie drewno próbuje się zastępować drewnem o gorszej, z punktu widzenia budowlanego, wilgotności. Nie trudno przewidzieć, że wpłynie to na obniżenie jakości wykonania oraz skrócenie żywotności drewna w konstrukcji domu. Często też konstrukcje domów drewnianych nie są właściwie zaimpregnowane. Drewno używane do konstrukcji budynku czasem w ogóle nie jest impregnowane chemicznie. Zabezpieczane jest powierzchniowo, co nie może uchronić go przed biodegradacją.

Podobne tematy

Najnowsze artykuły