Budujemy oczko wodne

Oczko wodne może stanowić atrakcyjny element architektury przydomowego ogrodu. Ważne, by zlokalizować je w odpowiednim miejscu. Nie powinno się umieszczać zbiornika w od­ległym kącie ogrodu. Powinien on znaleźć się blisko miejsca, w którym zazwyczaj wypoczywamy, np. w okolicach tarasu lub altany. Nasze oczko wodne powinno znajdować się w odpowiedniej odległości od drzew, tak aby ich korzenie nie przeszkadzały zarówno w jego przygotowaniu, jak i późniejszej eksploatacji.

Oczko wodne, lokalizacja na działce

Jeżeli pod miejscem, w którym planujemy zbudować oczko wodne przebiegają wszelkiego rodzaju instalacje (np. gazowe lub elektryczne), wówczas należy zmienić jego lokalizację pamiętając, by umożliwić doprowadzenie wody i prądu do zbudowanego przez nas zbiornika. Istotnym czynnikiem wpływającym na wybór miejsca pod oczko wodne jest nasłonecznienie. Najlepiej, aby słońce oświetlało zbiornik wodny minimum 4 godziny dziennie.

Czytaj: Trejaż, pergola, krata – urozmaicenie ogrodu

Sama niecka oczka powinna być odpowiednio głęboka i w sporym stopniu zacieniona. Najważniejsze są tu proporcje między światłem słonecznym a cieniem. Chodzi o to, by część lustra wody zachowała niską temperaturę. Jest to o tyle korzystne, że utrudnia rozwój glonów i zapewnia lepszą przejrzystość wody. Liczy się właściwa proporcja słońca i cienia, by przynajmniej część lustra wody się nie nagrzewała, dając ochłodę rybom i płazom. W zimnej wodzie nie rozwiną się poza tym nieprzyjemne glony.

Jaka objętość i kształt oczka wodnego?

Kiedy już podejmiemy ostateczną decyzję o lokalizacji zbiornika, należy zastanowić się jak duże będzie nasze oczko wodne i jaki przybierze ostateczny kształt. Pamiętajmy, że w naszych pomysłach ogranicza nas powierzchnia ogrodu oraz budżet, który mamy do dyspozycji. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę, że sama pielęgnacja wykorzystanych na potrzeby oczka roślin może być bardzo czasochłonna. Budowa dużego zbiornika wymaga użycia specjalistycznego sprzętu.

Co ciekawe, im większe jest oczko, tym przeważnie łatwiej sobie z nim poradzić, ponieważ naturalne procesy biologiczne, takie jak samooczyszczanie, trudniej zachodzą na małej powierzchni, która w dodatku szybciej się nagrzewa i zanieczyszcza.

Oczko wodne w ogrodzie

Wówczas wymagana jest silniejsza ingerencja z zewnątrz, dodatkowa pielęgnacja i ręczne oczyszczanie wody. Stąd zwykle plany określają wielkość zbiornika na minimum 10 m2, przy minimalnej głębokości jednego metra. Dzięki takim parametrom oczko wodne nie będzie silnie narażone na zgubny wpływ mrozu, powodujący najczęściej uszkodzenia roślin i śnięcie wpuszczonych do zbiornika ryb. Co do kształtu oczka, to wszystko zależy od stylu, jaki preferuje właściciel ogrodu. Jedni wolą kształty geometryczne, inni bardziej opływowe. Jeśli chcemy uzyskać efekt bardziej naturalny, najlepiej stworzyć oczko o kształcie zbliżonym do zbiorników występujących na co dzień w przyrodzie.

Trwałość konstrukcji, a materiał wykonania

Nawet najładniejszy kształt i duża głębokość zbiornika nie pomogą, jeśli nie zadbamy o właściwą szczelność oczka. Stosowane współcześnie rozwiązania zapewniają wysoką skuteczność i trwałość, dzięki czemu łatwo jest utrzymać ten sam poziom wody w zbiorniku. Dość dobrym rozwiązaniem są wykładziny z syntetycznego kauczuku. Polecane zwykle w przypadku zbiorników o głębokości powyżej półtora metra. Bardzo popularne z kolei są folie z polichlorku winylu, które nie dość, że są skuteczne, to również atrakcyjne cenowo. Ich długa żywotność wynika z dużej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne.

Taka folia może z powodzeniem służyć nam przez 20 lat, jednak należy pamiętać, że powinna być przysypana specjalną warstwą drobnych kamieni lub piasku. Wynika to z tego, że jest nieodporna na oddziaływanie promieni UV. Należy raczej wystrzegać się folii wykonanej z polietylenu. Nie jest ona odporna na mróz, przetrwa najwyżej kilka sezonów. Pozorna oszczędność przy jej zakupie może więc nam przynieść jedynie niepotrzebne, dodatkowe koszty.

Jeżeli zależy nam na czasie, to warto zastanowić się nad gotowymi rozwiązaniami, czyli nieckami produkowanymi z tworzywa sztucznego. Oferta rynkowa gwarantuje szeroki wybór kolorów i rozmiarów takich gotowych oczek wodnych, które wymagają od nas jedynie przygotowania odpowiedniego wykopu, dopasowanego kształtem do wielkości kupionego zbiornika. Po odpowiednim umocowaniu w ziemi taki gotowy zbiornik będzie stanowił całkiem ciekawą alternatywę dla tradycyjnego oczka wodnego.

Podobne tematy

Najnowsze artykuły