Jak wybrać pilarkę dla gospodarstwa domowego?

Pilarka to jedno z niezwykle potrzebnych narzędzi w każdym gospodarstwie domowym, posiadającym ogródek, ale nie tylko – dobrze dobraną pilarką możną ciąć różnorodne materiały, co z pewnością docenią mężczyźni lubiący wiele prac wykonać samodzielnie. Na co warto zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniej piły, jakie są ich rodzaje i którą wybrać? Odpowiedź poniżej.

Zastosowanie pilarki – informacje konieczne do wyboru

Przed podjęciem decyzji o zakupie pilarki trzeba zastanowić się i odpowiedzieć sobie na pytanie, jak często i do jakich prac pilarka będzie wykorzystywana. Im częściej oraz im cięższe prace będziemy nią wykonywać, tym powinna być ona solidniejsza – wtedy najlepiej sięgnąć po narzędzia droższe, renomowanych firm. Inaczej sytuacja ma się w przypadku, gdy z narzędzia korzystać będziemy okazjonalnie, wtedy warto zastanowić się nad nieco tańszymi odpowiednikami. Tania pilarka wcale nie musi okazać się nietrafionym wyborem, przy lekkich pracach nie ma potrzeby korzystania z niezwykle trwałych urządzeń, których możliwości i tak nie zostaną wykorzystane.

Piła łańcuchowa – najpopularniejszy rodzaj pił

Piła łańcuchowa zaliczana jest do kategorii pił mechanicznych, które jako ostrze wykorzystują łańcuch z ząbkami. Pilarka ta ma zastosowanie zarówno profesjonalne, jak i amatorskie oraz cechuje się szerokimi możliwościami jej wykorzystania. W gospodarstwach domowych przydaje się głównie do pielęgnacji drzew i krzewów, jak również do cięcia drewna oraz gałęzi na opał.

Jak wybrać pilarkę i na co zwracać uwagę przy wyborze piły?

Jak wybrać pilarkę

a) Moc urządzenia
Im większa będzie moc urządzenia, tym cięższe prace będzie można nim wykonać. Najsłabsze urządzania, o mocy około 1.2 kW pozwolą nam na wykonanie prostych, przydomowych prac. Jeżeli jednak chcielibyśmy za ich pomocą wykonywać inne, bardziej profesjonalne prace moc powinna być wyższa. Warto wiedzieć, że urządzenia spalinowe cechują się znacznie wyższą mocą od urządzeń elektrycznych. Dlatego wybór opcji zasilania również zależny jest od naszych oczekiwań wobec pilarki.

b) Długość prowadnicy
Jak wybrać pilarkę do domu? Istotny jest zakres prac jakie będziemy wykonywać. Wybór odpowiedniej długości prowadnicy również zależny jest przede wszystkim od zadań, jakie będą na pilarce wykonywane. W przydomowych warunkach w zupełności wystarczy nam piła z 30-centymetrową prowadnicą.

c) Generowany przez pilarkę poziom hałasu oraz waga
Obie te rzeczy przekładają się przede wszystkim na komfort pracy. Nietrudno się domyślić, że lżejszym i cichym urządzeniem pracuje się o wiele lepiej. Niestety pilarki (i to nawet te elektryczne) cechują się tym, że generują sporo hałasu. Dlatego przy wyborze piły warto wybrać to urządzenie, które jest możliwie jak najcichsze.

d) Funkcje dodatkowe
Obecnie producenci pił łańcuchowych oferują wiele udogodnień i zabezpieczeń, z których warto skorzystać. Do tych szczególnie przydatnych zaliczyć można – możliwość napinania łańcucha przy pomocy specjalnego pokrętła, blokadę gazu (uniemożliwia ona przypadkowe i niebezpieczne uruchomienie pilarki) oraz minimalizację drgań przy wykorzystaniu specjalnego systemu amortyzacji.
Podsumowanie
Jak widać, odpowiedź na to jak wybrać pilarkę nie jest prosta. Jest wiele czynników, które warto wziąć pod uwagę, wybierając odpowiednią dla swojego gospodarstwa domowego pilarkę. Ostateczny wybór w dużej mierze zależy od budżetu, jakim dysponujemy oraz naszych oczekiwań wobec tego urządzenia. Przed ostateczną decyzją o zakupie warto poczytać opinie użytkowników, którzy z konkretnym urządzeniem pracują. Zapoznanie się z opiniami użytkowników z pewnością pozwoli nam jeszcze lepiej przygotować się do zakupu urządzenia.
________________________

Podobne tematy

Najnowsze artykuły