Czy cegła klinkierowa jest bardziej trwała niż tradycyjna cegła?

Popularne i powszechnie stosowane cegły tradycyjne coraz częściej wypierane są przez nowoczesne cegły klinkierowe. Można się spotkać ze stwierdzeniem, że przez wyższą cenę są to produkty luksusowe, ale prawda jest taka, że nie bywają to zawrotne kwoty, przez które na klinkier mogą sobie pozwolić tylko nieliczni. A właściwości, jakie posiada cegła klinkierowa, okazują się warte tego, żeby jednorazowo ponieść nieco większe koszty i móc cieszyć się piękną elewacją przez długie lata.

Zastanawiasz się, czy warto przeznaczyć większe środki i zainwestować w cegłę klinkierową, zamiast kupować tradycyjną cegłę? Z całą stanowczością już na wstępie można stwierdzić, że klinkier nie ma sobie równych i kto się na niego zdecyduje, ten z pewnością nie będzie żałował wydanych pieniędzy. Bo nie tylko trwałość jest tym, co przemawia na korzyść klinkieru, ale również szereg innych zalet…

Czym różni się cegła tradycyjna od klinkierowej?

Te dwa rodzaje cegieł różnią się tym, że produkowane są w nieco inny sposób i tym samym posiadają inne właściwości. Jeżeli chodzi o temperaturę, w jakiej wypalana jest cegła klinkierowa, to wynosi ona około 1300 stopni Celsjusza. Podczas gdy do wypalenia cegieł ceramicznych wystarczy temperatura między 900 a 1100 stopni Celsjusza. Mogłoby się wydawać, że temperatura wypalania nie jest zbyt istotna, ale w rzeczywistości ma ona ogromny wpływ na właściwości cegły.

Przede wszystkim cegły klinkierowe są o wiele mniej nasiąkliwe, a tym samym odporne na mróz i zmienne warunki atmosferyczne. Aby to zobrazować, podamy konkretne liczby. Otóż nasiąkliwość tradycyjnej cegły wynosi około 22%, podczas gdy klinkier nasiąka maksymalnie w 6%. To sprawia, że cegły klinkierowe Feldhaus doskonale sprawdzają się na elewacjach oraz kominach. Warto dodać, że są one również ognioodporne. Marka Feldhaus posiada w swojej ofercie bogaty wybór wysokiej jakości cegieł klinkierowych w odcieniach beżu, brązu, czerwieni, pomarańczy i szarości. Paleta odcieni jest tak duża, że każdy z pewnością wybierze idealne cegły do swojego projektu… Bez cienia wątpliwości należy podkreślić, że cegła klinkierowa jest o wiele trwalsza niż ta tradycyjna. I to zarówno pod kątem klasy wytrzymałości na ściskanie, jak również w odniesieniu do normalnej eksploatacji.

Przewaga klinkieru nad tradycyjną cegłą

Omawiając zalety cegieł klinkierowych, których próżno szukać w zwykłej cegle, nie można pominąć tego, że klinkier cechuje się doskonałymi parametrami cieplnymi oraz akustycznymi. Oznacza to, że elewacja wykonana z klinkieru zapobiega utracie ciepła zimą, a latem chroni przed nadmiernym nagrzaniem się pomieszczeń. Co więcej, płytki klinkierowe oraz cegły klinkierowe nie blakną pod wpływem promieni słonecznych, dzięki czemu perfekcyjnie prezentują się mimo upływu czasu. Klinkier nie wymaga też impregnacji, a żeby go umyć, wystarczy woda i gąbka. W przypadku, gdy nasz dom nie posiada ściany trójwarstwowej i tym samym nie można użyć cegieł klinkierowych, wtedy polecają się efektowne i trwałe płytki klinkierowe elewacyjne. Marka Feldhaus produkuje wyroby klinkierowe od prawie 160 lat, w czym jest wyspecjalizowana do perfekcji, co z kolei przekłada się na szeroki wybór doskonałej jakości cegieł i płytek klinkierowych, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów – zarówno pod względem wizualnym, jak i jakościowym.

Podobne tematy

Najnowsze artykuły