Czym ocieplić stary dom

Domy budowane w starych technologiach i przy użyciu materiałów charakteryzujących się wysoką wartością współczynnika przepuszczalności cieplnej wymagają ocieplenia, aby istotnie obniżyć koszty ich ogrzewania i zabezpieczyć ich konstrukcję przed erozją. Na szczęście obecnie dostępna jest szeroka gama materiałów, dzięki którym możemy skutecznie ocieplić stary dom.

Po co ocieplać stare domy?

Wysoka wartość współczynnika przepuszczalności cieplnej jest charakterystyczna dla domów budowanych w latach 60., 70. i nieco młodszych, kiedy to budowano z innych materiałów nieco gorszej jakości, niż jest to obecnie. Nawet ocieplone przed wielu laty ściany budynków mieszkalnych i użytkowych mogą charakteryzować się dużymi stratami ciepła spowodowanymi jego uciekaniem poprzez dach, komin, ale i ściany budynku. Wykonanie jakościowego ocieplenia ścian 15-centymetrową warstwą izolacji stworzonej ze styropianu lub wełny mineralnej pozwoli nie tylko ograniczyć wydatki na ogrzewanie domu, ale i odczuć komfort pomieszkiwania w ciepłym gniazdku, które być może niegdyś zamieszkiwali nasi dziadkowie.
Ocieplenie starego domu
Domy przekazywane z pokolenia na pokolenie, zakupione przez młode rodziny, często zastane są w stanie, który wymusza na nas remont i dodatkowe inwestycje. Inwestycja w izolację termiczną budynku jest jednak jedną z tych, które potrafią zwrócić się poprzez lata użytkowania i zamieszkiwania w danym domu jednorodzinnym.

Jaki materiał wybrać do ocielenia starego domu?

Zanim podejmiemy kroki do zakupu materiału izolacyjnego, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą. Dobry fachowiec będzie w stanie ocenić stan domu. Udzieli informacji o możliwość przenoszenia przez ściany nośne dodatkowego obciążenia, które spowodowane będzie położeniem izolacji. Ułożenie zbyt grubej jej warstwy mogłoby być powodem stworzenia niebezpieczeństwa dla mieszkańców i stanowić groźbę zniszczenia budynku.
Wybór między wełną mineralną a styropianem uzależniamy od przeprowadzonych oględzin ścian i materiału z którego są zbudowane. Zastała już izolacja, a także wilgotności, która dla styropianu nie powinna przekraczać 5 procent również ma znaczenie. Nawet niewielka, kilkucentymetrowa warstwa izolacji położonej z materiału wysokiej jakości jest w stanie wyraźnie obniżyć ciepłochłonność ścian. Powinniśmy zdecydować się na jej położenie choćby ze względów finansowych.
Wełna mineralna cechuje się ognioodpornością i niepalnością, także paroprzepuszczalnością. Stanowi dobrą izolację akustyczną jest elastyczna i jest jednym z najlepszych obecnie na rynku materiałów wykorzystywanych do termoizolacji dachów i ścian budynków mieszkalnych. Styropian ma podobne właściwości palne co wełna mineralna. Styropian nie jest jednak materiałem, który świetnie pracuje w dużej wilgotności powietrza i nie jest paroprzepuszczalny. Równie jakościowo tłumi dźwięki dochodzące z zewnątrz budynku. Styropian charakteryzuje się niskim współczynnikiem przepuszczalności cieplnej. Tak jak wełna jest równie często wykorzystujemy styropian  jako dobrej jakości izolacja termiczna ścian i dachów budynków mieszkalnych. Styropian jest również lekki, co może mieć duże znaczenie przy wyborze prawidłowego sposobu ocieplenia ścian starych domów.
ocieplenie ścian
Ciepłochłonność starych murów jest średnio niemal 5-krotnie większa niż obecnie wymagana przepisami budowlanymi. Straty ciepła w takich budynkach są więc wielokrotnie wyższe niż u sąsiadów, którzy zamieszkali w nowo postawionym domu. Wykonanie jakościowej izolacji termicznej może doprowadzić do dwukrotnego obniżenia współczynnika przepuszczalności cieplnej. Przez co stanowić doskonałą bazę na zorganizowanie większych oszczędności wynikających z konieczności ogrzania takiego domu.

Inwestycja na lata

Gdy tylko jest to możliwe, gdy dysponujemy wymaganymi funduszami, a nasz dom nie jest prawidłowo ocieplony, powinniśmy przemyśleć możliwość wykonania dodatkowej izolacji termicznej. Z pewnością zawsze wtedy, gdy planujemy pomieszkiwać w danym budynku przez wiele kolejnych wiosen.

Podobne tematy

Najnowsze artykuły