Zmienić cały system grzewczy czy tylko wymienić kocioł? To jak zmniejszyć koszty ogrzewania zależy od możliwości finansowych, aktualnego stanu technicznego urządzeń oraz dostępności paliw. Modernizacja całego systemu ogrzewania jest niezbędna w przypadku modernizacji termicznej naszego budynku. Samo docieplenie ścian oraz dachu bez zmiany całej instalacji ogrzewania nie prowadzi do obniżenia kosztów – wręcz przeciwnie – zwiększa koszty grzania.
Jak zmniejszyć koszty ogrzewania
Dzieje się tak, ponieważ domownicy nie mogąc wytrzymać zbyt dużej temperatury w pomieszczeniach, gdzie stara instalacja dostarcza zbyt dużo ciepła, otwierają okna. By uniknąć takich sytuacji należy dokonać zmian w całym systemie grzewczym budynku. Jeśli budynek jest stary, wymagana jest modernizacja i wymiana najważniejszych elementów oraz źródła ciepła. Wymiana instalacji to okazja to zastosowania nowych, ekologicznych rozwiązań takich jak kolektor słoneczny czy pompa ciepła.
Warto wymienić kocioł na nowy!
Podstawowym argumentem za wymianą starego kotła jest to, że ponad 15-letnie urządzenia zużywają więcej paliwa oraz ich efektywność to jedynie 50-80%. W nowych kotłach sprawność wynosi nawet ponad 90%, a w urządzeniach z systemem kondensacyjnym nawet 100%. Podsumowując – ta sama ilość paliwa z nowego kotła da nam znacznie więcej ciepła niż ze starego.
Kupując nowy kocioł, wybierzmy ten z techniką kondensacji – zużywa znacznie mniej paliwa, odzyskując ciepło z pary wodnej, która obecna jest w spalinach. Dzięki temu możemy zaoszczędzić nawet do 20% w stosunku do standardowych urządzeń gazowych. Nowy kocioł będzie wyposażony w precyzyjny system regulacji – palnik będzie włączony tylko do osiągnięcia w pomieszczeniu określonej temperatury. Kolejnym argumentem przemawiającym za nowym urządzeniem jest łatwość obsługi. Bardzo popularne są kotły na tzw. eko-groszek, które wyposażone są w podajnik i zasobnik, dzięki temu można uzupełniać paliwo co 2-3 dni. W kotłach zastosowano automatykę, która steruje poziomem spalania przez dozowanie dopływu powietrza i paliwa.
Czy warto wymienić kocioł na pompę ciepła?
Pomimo, że pompa zasilana jest energią elektryczną, korzystanie z niej kosztuje niewiele. Pompa pozwala istotnie zmniejszyć koszty ogrzewania. Dzieje się tak dlatego, że pobiera ona ciepło z gruntu, powietrza lub wody. Takie źródło jest bezpłatne. Dzięki temu ogrzewanie domu pompą ciepła jest znacznie tańsze niż zastosowanie kotła na gaz, olej lub grzejników. Koszt ogrzewania pompą ciepła jest porównywalny z kosztem ogrzewania węglem (pobór ciepła z gleby lub wody). Wadą pomp ciepła, o których należy wspomnieć, jest wysoka cena zakupu, która wraz z instalacją wynosi około 40 tys. zł (nominalna moc cieplna 10kW). Jeśli jednak chcemy osiągnąć jeszcze wyższą efektywność, kwota ta może być dwa razy większa. Koszt pompy ciepła nie jest mały, ale jeśli jesteśmy w stanie go ponieść, nasze rachunki za ogrzewanie przez długie lata będą bardzo niskie.
Kolektory słoneczne – czy warto?
Kolektory są coraz bardziej popularne i chętniej instalowane. Technologia ta najwyższą efektywność uzyskuje latem. Kolektorów słonecznych używamy do ogrzewania ciepłej wody. Dzięki temu pompa czy kocioł między wiosną a jesienią pracuje mniejszą ilość godzin, ponieważ dużą ilość ciepła dostarcza nam słońce. Co za tym idzie poprzez zastosowanie kolektorów nasze rachunki ulegną obniżeniu. W zależności od projektu domu – im większe zapotrzebowanie na ciepłą wodę, tym bardziej będą one niższe.
Kiedy zmodernizować komin?
Komin zbudowany z cegieł nie jest przystosowany do odprowadzania spalin kotła na olej lub gaz. Spaliny nie wystarczająco rozgrzeją ściany komina. Powstanie na nich para wodna, która utworzy kwaśne skropliny które wywołują proces erozji. Możemy dostosować komin do współpracy z nowym kotłem poprzez wyposażenie go we wkład kwasoodporny (lub żaroodporny – w przypadku kotła na paliwo stałe). Niestety dość często okazuję się, że komin jest zbyt wąski na osadzenie wkładu i trzeba wybudować nowy (najlepiej z rur dwuściennych – można przymocować do ścian, ponieważ będzie lekki).
Instalacja – kiedy należy ją wymienić?
Stare instalacje to zwykle systemy grawitacyjne i otwarte. Jeżeli po modernizacji mają nadal współpracować z kotłem na paliwo stałe lub kominkiem – należy zaopatrzyć je w pompę obiegową. W instalacji z pompą rury nie muszą mieć dużej średnicy (jak w przypadku instalacji grawitacyjnej). Rury można dowolnie poprowadzić, a kocioł zainstalować w dowolnym miejscu – nawet na najwyższym piętrze budynku. Instalację, która po przeróbkach ma współpracować z kotłem gazowym lub olejowym, należy wyposażyć w zamknięte naczynie zbiorcze.
Rury – czy też należy wymienić?
Przed decyzją o wymianie należy skontaktować się ze specjalistą, który oceni, czy jest to rzeczywiście konieczne. Rury, na których jest jedynie kamień, można zostawić. Nasza instalacja powinna działać poprawnie po przepłukaniu i zamontowaniu filtra. Nowe systemy instalacji projektujemy z rur miedzianych lub plastikowych, które mają mniejszą średnicę niż kiedyś. Należy pamiętać o tym, że w przypadku wymiany jedynie części instalacji, nie powinno stosować różnych materiałów. Dla przykładu – nie możemy łączyć rur miedzianych ze stalowymi.
Czytaj również: Ocieplenie domu
Ekonomiczna praca kotła – jak to zapewnić?
Odpowiedzi na pytanie jak zmniejszyć koszty ogrzewania jest wiele. Jednym z czynników obniżających koszty jest optymalizacja pracy urządzeń. Bardzo ważne jest wyposażenie kotła w system automatycznej regulacji, który utrzyma zaprogramowaną temperaturę niezależnie od zmian na zewnątrz budynku. Na rynku dostępne są różne regulatory : pogodowy, termostat lub pokojowy z programatorem. Dzięki zastosowaniu automatyki dostarczymy do pomieszczeń dokładnie tyle ciepła, ile potrzebujemy. Możemy ogrzewać dane pomieszczenie w mniejszym stopniu oraz zapewnić bardziej eksploatowanemu pomieszczeniu większą temperaturę. Kolejnym elementem, który warto zainstalować to zawory termostatyczne. Instalując zawory, możemy zmniejszyć energię potrzebną do ogrzewania nawet do kilkudziesięciu procent. Zawory wyposażone są w system automatycznego otwierania i zamykania w celu utrzymania stałej temperatury. Należy pamiętać, że podczas wietrzenia pomieszczeń zawory te powinno się zamykać! Zimne powietrze, które dotrze do czujnika zaworu spowoduje jego niepotrzebne otwarcie na całkowitą moc.