Ogrzewanie podłogowe za pomocą pompy ciepła

Rozwiązania proekologiczne takie jak pompy ciepła są już od dłuższego czasu na topie. Ma to związek zarówno z modą na ekologię, rzeczywistą koniecznością ochrony środowiska naturalnego, jak i ekonomią. Takie technologie, jak fotowoltaika, czy pompy ciepła realnie obniżają wysokość rachunków za energię elektryczną i cieplną. Kolektory słoneczne oraz pompa ciepła gwarantują również tani dostęp do ciepłej wody użytkowej.

Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła jest urządzeniem wykorzystującym ciepło z gruntu albo z powietrza (różny rodzaj pomp). Służy do ogrzewania wody w systemie grzewczym budynku albo/i do ogrzewania wody użytkowej. Pompa ciepła wykorzystuje naturalne ciepło, niewytworzone przez człowieka, a do funkcjonowania pompy nie trzeba wiele energii elektrycznej. Oczywiście ze względu na zasilanie prądem ogrzewanie nie jest do końca darmowe, ale już w tandemie pompa ciepła – fotowoltaika uzyskuje się niemalże darmowe źródło ciepła.
Pompy ciepła są przyszłością i doskonałą alternatywą nie tylko dla kotłów na paliwo stałe, ale również mazutowych, czy gazowych. Co najważniejsze, rachunki za ogrzewanie i wodę użytkową, przy wykorzystaniu pompy ciepła spadają bardzo wyraźnie.
Jak zmniejszyć koszty ogrzewania w domu jednorodzinnym

Pompy ciepła a instalacje grzewcze

Pompa ciepła nie jest specjalnie dedykowana do określonego rodzaju budynków. Jest to niskotemperaturowe urządzenie grzewcze, najlepsze więc efekty jej użytkowania zostaną zaobserwowane w budynkach energooszczędnych, a szczególnie w domach pasywnych. Ogólnie jednak chodzi o to, aby budynki, w których będzie pracować pompa ciepła były dobrze zabezpieczone przed stratami energii cieplnej. Ponadto efektywność tego typu rozwiązania jest także zależna od systemu grzewczego, jaki zostanie dobrany do współpracy z pompą ciepła. W niektórych rozwiązaniach, np. do obsługi grzejników, pompa ciepła może być niewystarczającym dostarczycielem energii do ogrzania domu.

Sprawdzony duet

Najlepszym rozwiązaniem do duetu z pompą ciepła jest ogrzewanie podłogowe, które może być dodatkowo odpowiednio zaprojektowanie do odbioru energii z pompy ciepła. Takie ogrzewanie gwarantuje optymalne rozprowadzenie ciepła po pomieszczeniu lub pomieszczeniach i idealnie ogrzeje powierzchnie budynku. Ten typ dopasowanie gwarantuje najwyższe oszczędności w rachunkach za energię cieplną, ponieważ najlepiej wykorzystuje potencjał niskotemperaturowego ogrzewania płaszczyznowego. Decydując się na montaż pompy ciepła w swoim domu, stajemy się ludźmi roztropnymi, dbającymi zarówno o ekologię, jak i o ekonomię.

Podobne tematy

Najnowsze artykuły