Kominek z płaszczem wodnym stanowi ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu możliwe jest wygenerowanie dodatkowej energii cieplnej, wykorzystywanej w domu. Dzieje się tak dlatego, że taki kominek w praktyce funkcjonuje jak typowy kocioł zasilany drewnem, przy czym odpowiednio zabudowany nie różni się wyglądem od klasycznego kominka. Poza tym montuje się go tak samo w salonie wypoczynkowym, a nie w oddzielnym pomieszczeniu technicznym.
Kominek z płaszczem wodnym – efektywność
Ciepło uzyskane z takiej instalacji rozchodzi się po wszystkich izbach domu – w zależności od projektu domu, a ponadto dzięki swoim właściwościom znakomicie nadaje się do podgrzewania wody. Warto pamiętać o ważnej zasadzie, zgodnie z którą do kominka z płaszczem wodnym należy dostarczyć odpowiednią ilość powietrza. Zgodnie z odpowiednimi wytycznymi, właściwa porcja powietrza doprowadzonego kanałem nawiewnym w czasie jednej godziny ma wynosić 10 m3. Aby skutecznie i wygodnie regulować odpowiedni strumień powietrza przechodzącego w kierunku kominka, używa się pod nim specjalnej przepustnicy. Zasada jej działania sprowadza się do otwierana i zamykania, w zależności od tego czy w danym czasie kominek pracuje, czy akurat palenie w nim jest zakończone.
Sprawność instalacji
W odróżnieniu od tradycyjnego wkładu kominkowego, kominek z płaszczem wodnym pozwala na bardziej ekonomiczne gospodarowanie powstałym ciepłem. Poziom sprawności tego rodzaju instalacji przekracza 80%. W takim wypadku wskazana wydajność systemu osiągana jest dzięki temu, że płaszcz wodny rozmieszczony jest wokół komory spalania. Znajdująca się w nim woda zabiera ciepło wytworzone w procesie spalania drewna. Dalej energia cieplna dostarczana jest do głównej instalacji ciepłowniczej domu. W zależności od stosowanego w danym budynku systemu, może to być ogrzewanie podłogowe albo grzejniki prowadzone wzdłuż ścian domu.
W ten sposób ciepło rozchodzi się po całym obiekcie w każdej izbie, w której istnieje instalacja grzewcza. Jeśli zastosujemy zwykły wkład kominkowy, podobny efekt cieplny zostanie ograniczony wyłącznie do pomieszczenia, w którym stoi kominek. Przy czym i tak jego efektywność jest mało zadowalająca. Bardzo duża część energii pod postacią spalin ulatnia się bezpowrotnie przewodem kominowym na zewnątrz budynku.
Moc kominka z płaszczem wodnym
Trzeba pamiętać, że w celu uzyskania oczekiwanej temperatury grzania, kominek wyposażony w płaszcz wodny musi mieć odpowiednią moc. Dużo zależy od właściwości izolacyjnych budynku. Jeśli więc dom posiada wysoki wskaźnik izolacyjności termicznej, wówczas do ogrzania 30 m2 salonu wypoczynkowego będzie potrzeba kominka o mocy około 3 kW. Jak łatwo policzyć dom o wielkości 100 m2 wymaga kominka o mocy zapewniającej nominalnie generowane 10 kW energii. Energia w większość trafia do systemu grzewczego budynku.
Czytaj również: Montaż podbitki dachowej
Instalacja z płaszczem wodnym może być z powodzeniem włączona do systemu grzewczego opierającego się na tradycyjnym kotle gazowym czy olejowym. Kominek z płaszczem wodnym może współpracować z elektrycznym systemem grzewczym. W każdym wariancie płaszcz wodny przynosi konkretne korzyści finansowe. Ponieważ ogrzewanie drewniane jest tańsze od gazu ziemnego o co najmniej 30%. Zazwyczaj kominek z płaszczem wodnym łączy się ze zbiornikiem na podgrzewaną wodę. To najbardziej praktyczne rozwiązanie, ale można również zastosować wężownicę umieszczaną w płaszczu wodnym.
Wówczas woda będzie podgrzewana przepływowo, przy czym jest to o wiele mniej wydajny sposób. Jeżeli mamy możliwość zainwestowania dodatkowych środków finansowych, warto pokusić się o stworzenie systemu wykorzystującego dodatkowo kolektory solarne. W takim wariancie przez około pół roku kalendarzowego wkład kominkowy nie będzie podgrzewał wody. Funkcje tę przejmą kolektory słoneczne.
Bufor gromadzący podgrzaną wodę
Montując wkład kominkowy z płaszczem wodnym warto również zdecydować się na zainstalowanie specjalnego bufora, służącego do gromadzenia podgrzanej wody. W tak funkcjonującym systemie, dwuzbiornikowy bufor wyposażony w wężownicę, zapewnia równomierne nagrzewanie zbiornika z wodą przeznaczoną do ogrzewania budynku oraz osobnego zbiornika z ciepłą wodą użytkową.
System buforowy ma tę zaletę, że pozwala na bezkolizyjną, jednoczesną pracę zarówno kotła i kominka, jak i nowoczesnych kolektorów solarnych. W ten sposób podgrzana woda dłużej zachowuje odpowiednie ciepło. Szczególnie osoby stosujące ogrzewanie podłogowe typu wodnego powinny docenić walory wspomnianego rozwiązania. Dzięki systemowi buforowemu skutecznie i efektywnie zaopatrzymy cały system w odpowiednio podgrzaną wodę.
Dzięki buforowi właściciel instalacji uzyska pewność, że ochłodzona woda odprowadzana z powrotem z kanalików systemu podłogowego. Nie będzie negatywnego wpływu na instalację z płaszczem wodnym i nie będzie powodować powstawania skroplin. Eliminuje problem kumulujących się z cząsteczkami sadzy w formie brudnych i lepkich osadów kominowych.