Projekt instalacji elektrycznej – budowa domu

Planując projekt instalacji elektrycznej jest dobrze rozplanować cały jej układ tak, aby system oświetleniowy oraz poszczególne urządzenia mogły swobodnie funkcjonować oraz aby uniknąć przykrych niespodzianek w postaci awarii lub kolidujących ze sobą rozwiązań (gdy np. przebiegająca w danym miejscu instalacja pokrzyżuje nam plany stawiania ścianek działowych). W tym celu powinniśmy przygotować projekt instalacji elektrycznej, który zostanie skonsultowany z architektem i projektantem instalacji wodno-kanalizacyjnych oraz cieplnych.

Projekt instalacji elektrycznej – wymagania

By zyskać pewność, że projekt będzie przygotowany właściwie, z uwzględnieniem wszystkich wymagać i potrzeb, należy zwrócić się o jego wykonanie do specjalisty z zakresu projektowania instalacji elektrycznych, posiadającym odpowiednie uprawnienia budowlane w tym zakresie. Zwróci on uwagę nie tylko na wymagania techniczne, ale również weźmie pod uwagę nasze plany względem powierzchni domu i rodzaju sprzętu, który zostanie w nim rozmieszczony.

Dobrze zaprojektowana instalacja musi spełniać warunki bezpieczeństwa i komfortu użytkowania, stąd potrzeba ujęcia w projekcie właściwej aparatury zabezpieczającej. Osobną sprawą będzie projekt dotyczący newralgicznych pomieszczeń, takich jak kuchnia, czy łazienka. W wilgotnych pomieszczeniach bezpieczeństwo instalacji wymaga zastosowania dodatkowych rozwiązań. Praktycznie zastosowanie mają osłony na gniazdka czy włączniki światła, odporne na zachlapanie wodą czy ogólnie niedopuszczające do kontaktu z wilgocią.

Projekt instalacji elektrycznej

Rozplanowanie instalacji elektrycznej

Właściwe rozplanowanie i podział instalacji na konkretne obwody, tworzone z myślą o konkretnych odbiornikach prądu zapewnią nam bezpieczną eksploatację wszystkich podłączonych w późniejszym czasie urządzeń. Podział jest tym istotniejszy, że niektóre sprzęty potrzebują większej mocy. Nie mogą być podpinane do wspólnego obwodu, bo mogłoby to zagrażać stabilności instalacji i spowodować zwarcia oraz uszkodzenia. Mniej wymagające urządzenia można pogrupować i przypisać do jednego, wspólnego obwodu elektrycznego.

Czytaj również: Ściany nośne

Tak samo można postąpić w przypadku systemu oświetlenia domu. Można je odpowiednio pogrupować tak, aby na jeden obwód przypadało oświetlenie montowane w kilku pomieszczeniach. Co prawda użycie wielu obwodów w jednym domu okazuje się kosztowniejsze niż zastosowanie jednego czy dwóch. Jednak kwestie bezpieczeństwa i wysokiego komfortu używania prądu w dużej mierze rekompensują ten wydatek.

Co zawiera projekt instalacji elektrycznej?

Projekt instalacji elektrycznej poza określeniem liczby i rodzajów obwodów, powinien zawierać szczegółowe informacje. Szczególnie specyfikacje przekrojów przewodów użytych dla zasilania urządzeń o większej mocy, a także właściwy sposób ułożenia całej instalacji. Poprawny projekt ujmuje te miejsca, w których umieścimy puszki odgałęźne lub przelotowe.

Trzeba pamiętać, że dobrze wykonany projekt instalacji elektrycznej powinien uwzględniać dopasowanie przewodów i całego osprzętu elektrycznego. Projekt uwzględnia funkcje pomieszczeń, w których montowana jest instalacja. Wiele zależy także od technologii wykonania naszego domu. W przypadku domu z cegły lub wzniesionego z betonowych bloczków, instalacja elektryczną wykonujemy przed otynkowaniem wnętrz. Instalacje elektryczną kładziemy w rurach podtynkowych.

Czytaj również: Montaż podbitki dachowej 

Druga popularna metoda zakłada poprowadzenie instalacji za pomocą przewodów kabelkowych. W przypadku ścian, na których położyliśmy tynk, projektowaną instalację montujemy w rurach. Ewentualnie można użyć do tego celu kabli przyczepianych do odpowiednich uchwytów. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie w pomieszczeniach gospodarczych lub w piwnicach.

Istnieje też uniwersalny sposób, który można zastosować niezależnie od typu budynku i rodzaju technologii, w której został zbudowany. Takim rozwiązaniem jest użycie zewnętrznych kanałów oraz listew instalacyjnych, które montuje się już po skończeniu robót budowlanych. W tym wariancie mamy zawsze możliwość skorygowania instalacji i poczynienia ewentualnych poprawek, bez konieczności ingerowania w strukturę domu. Pamiętajmy zatem, że dobry projekt instalacji elektrycznej zapewni nam wiele lat bezawaryjnego działania. Oczywiście pod warunkiem, że w ślad za planem pójdzie też fachowe wykonanie.

Podobne tematy

Najnowsze artykuły