Malowanie farbą ceramiczną – na co zwrócić uwagę i jak przygotować podłoże?

Decydując się na odświeżenie danego pomieszczenia w naszym domu lub mieszkaniu, często zastanawiamy się jaką farbę wybrać. Zależy nam na tym, żeby rozwiązanie, na które postawimy, było jednocześnie wydajne, odporne na ścieranie oraz bezpieczne dla naszego zdrowia. Optymalnym wyborem może być tutaj wysokiej jakości farba ceramiczna. Dlaczego? Co warto wiedzieć o tej grupie produktów? Sprawdźmy! 

Co można malować farbą ceramiczną?

Jest to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które nadaje się do malowania różnych powierzchni.

Bez najmniejszych problemów poradzi sobie z pokryciem płaszczyzn wykończonych materiałami takimi jak:

  • gips,
  • płyty kartonowo-gipsowe,
  • tynki cementowe i cementowo wapienne,
  • gładzie polimerowe i gipsowe,
  • cegły,
  • drewno.

Jak można zauważyć, farba ceramiczna może okazać się wręcz niezastąpiona podczas kompleksowego wykańczania naszego domu lub mieszkania.

Czy farba ceramiczna nadaje się na sufit?

Tak, ale czasem nie ma to większego uzasadnienia. Jeżeli w naszym lokum borykamy się z podwyższonymi zabrudzeniami sufitu, np. w kuch na skutek oparów czy zachlapań wynikających z przygotowywania potraw, wówczas zastosowanie farby ceramicznej ma sens przez wzgląd na jej bardzo wysokie parametry na szorowanie. Należy jednak pamiętać, aby sufity malować farba o matowej powłoce, która optycznie niweluje lekkie niedoskonałości podłoża.

Jak długo schnie farba ceramiczna?

Czas jej schnięcia jest dość krótki (2-4 godziny), jednak pełnię swoich właściwości osiąga po około czterech tygodniach. Czas schnięcia może ulec wydłużeniu na przykład wtedy, gdy w danym pomieszczeniu panuje spora wilgotność powietrza.

Farba

Farba ceramiczna Active Care od Lakmy (fot: producenta)

 

Przed malowaniem warto też zapoznać się z rekomendacjami producenta. Przykładowo Lakma umieszcza na swoich stronach dokładne parametry techniczne, dzięki którym zarówno fachowcy, jak i entuzjaści samodzielnego wykańczania wnętrz, będą dokładnie wiedzieć, po jakim czasie farba będzie sucha oraz w jaki sposób najlepiej będzie nałożyć ją na malowaną powierzchnię.

Farba ceramiczna – ile warstw nałożyć?

Producenci farb ceramicznych sugerują, że jest to rozwiązanie doskonale kryjące odpowiednio przygotowane do malowania powierzchnie. Zaleca się więc, by stosować jedną do dwóch warstw. Taka jej ilość powinna w zupełności wystarczyć, by pokryte nią płaszczyzny prezentowały się świetnie, przy czym przy dwóch warstwach farba uzyskuje pełne deklarowane parametry techniczno-użytkowe podane przez producenta.

Co właściwie czyni farby ceramiczne wyjątkowymi?

Przede wszystkim ich parametry użytkowe. Farby ceramiczne są bardzo cenione zarówno przez fachowców, jak i przez entuzjastów DIY, czyli samodzielnego malowania. Doskonale kryją praktycznie każdy rodzaj powierzchni. Co więcej, dzięki swojej recepturze, są bardzo odporne na uszkodzenia, szorowanie, czy zmywanie. Cenione w branży farby ceramiczne znajdziemy w ofercie Lakmy: https://lakma.pl/active_care_farba_ceramiczna,pid-2465.

Zawierają one unikatową formułę, która pochłania wolne cząstki szkodliwego dla naszego zdrowia formaldehydu – lotnego związku organicznego, który wykorzystuje się w procesach produkcyjnych barwników, żywic syntetycznych, mebli, niektórych kosmetyków i wielu otaczających nas na co dzień produktów wyposażenia wnętrz.

Dlaczego to tak ważne? Ponieważ duże stężenie tych substancji może doprowadzić do wystąpienia wielu groźnych schorzeń. Udowodniono też, że formaldehydy zwiększają ryzyko wystąpienia wybranych chorób nowotworowych. Lepiej więc dmuchać na zimne i zawczasu wybrać produkt, który poza najwyższą jakością kładzie też odpowiednio duży nacisk na bezpieczeństwo domowników!

Podobne tematy

Najnowsze artykuły