Jak stworzyć inteligentny garaż?

Inteligentny garaż nie jest zupełną nowością. Choć mówiąc o smart home, myślimy raczej o pomieszczeniach dziennych. Zapominamy przy tym, że to właśnie w garażach fani motoryzacji spędzają najwięcej czasu. Nie dziwi więc fakt, że również ta część budynku może posiadać inteligentne technologie i zaawansowane systemy. Ciekawi cię jak je stworzyć? Sprawdź.

Inteligentny garaż – od czego zacząć?

Zastosowań inteligentnej technologii jest mnóstwo. W tym poradniku opowiemy pokrótce o każdej opcji modyfikacji tak aby stworzyć inteligentny garaż, biorąc pod uwagę rozwiązania systemów z okablowaniem oraz systemów modularnych, sterowanych zdalnie przez WiFi. Na początek…

Parkujemy

Bezpieczne parkowanie zapewni nam fotokomórka, która również zapobiega zamknięciu bramy garażowej jeśli jesteśmy w środku garażu lub jeśli drzwi garażu mogłyby uszkodzić auto. Alternatywą dla fotokomórki jest czujnik świateł led, który spełnia tę samą funkcję, z tym że nie bada on naszej obecności, a raczej odległość przedmiotu od czujnika. Zamontujesz go w kilka minut, a kolorowe światło pomoże ci zakończyć podróż bezpiecznie. To rozwiązanie jest ponadto bardziej estetyczne niż fotokomórka.

Wszystko jasne w garażu

Jeśli chodzi o oświetlenie, te również można zintegrować z inteligentnym domem. Każdy przycisk możesz śmiało zamienić w inteligentny i zainstalować go tam, gdzie chcesz (link do inboxa). Pozwoli to uniknąć ograniczeń związanych z niekorzystnym umiejscowieniem kontaktów w garażu. Urządzenia elektryczne za pomocą sterownika możesz kontrolować z pozycji smartfona. Może być to wiatrak lub klasyczne oświetlenie bądź elektronarzędzia. W łatwy sposób możesz także sterować ledami, które warto zainstalować w celu oświetlenia wjazdu lub wyeksponowania wnętrza szafki. Proces zapalania światła możemy łatwo zautomatyzować, by korzystanie z garażu było dla nas jak najbardziej wygodne. Możemy także tworzyć harmonogramy i plany.

Ciepło, zimno

Czujnik temperatur zamontowany przy centrali czy zupełnie niezależny moduł (link do tempsensor)? Oba te rozwiązania będą informowały cię na bieżąco o zmianach temperatury, co pomoże uchronić przed zamarznięciem płynów magazynowanych w garażu. Stanowi on także prymitywny alarm przeciwpożarowy, jeśli ustawimy powiadomienia w momencie przekroczenia 60 stopni Celsjusza.

Otwieranie drzwi garażowych

Korzystając z centrali sterowania, warto zaopatrzyć się w czujnik drzwi garażowych. Pozwala on w każdej sytuacji sprawdzić, czy garaż został bezpiecznie zamknięty. Jeśli korzystasz z modułów sterowanych zdalnie, równie łatwo możesz kontrolować drzwi elektryczne. Gdy zapomnisz ich zamknąć, z łatwością możesz to zrobić na swoim smartfonie, podczas postoju. W codziennym użytkowaniu taki system pozwala zapomnieć o pilocie do bramy, którego zasięg działania może rozczarować. Dostęp do bramy możesz przydzielić członkom rodziny i przyjaciołom. Nie ma w tym aspekcie ograniczeń, a sam system łączy cechy bezpieczeństwa z komfortem.
To z pewnością tylko kilka możliwości inteligentnych technologii w kwestii ulepszenia twojego garażu. Rozbudowane systemy mogą kontrolować temperaturę i wilgotność wewnątrz pomieszczenia, aby zapewnić ci możliwie najlepszy sposób ochrony pojazdu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat inteligentnych technologii.

Podobne tematy

Najnowsze artykuły