Zastosowanie i funkcje wideodomofonu

Systemy zabezpieczające instalowane w domach mogą mieć różne przeznaczenie. Zastosowanie i funkcje Wideodomofonu – jest to typowe urządzenie do monitorowania wejścia do domu, w tym przypadku furtki albo bramy wejściowej. Jednak niezależnie od stosowanych rozwiązań celem i funkcją wideodomofonu jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców i skuteczne monitorowanie otoczenia budynku. 

Zaletą wideodomofonu jest to, że nie musi być częścią większego systemu zabezpieczeń. Można go używać niezależnie od innych rozwiązań technicznych. Sam w sobie podnosi bezpieczeństwo i umożliwia kontrolowanie osób odwiedzających. W przeciwieństwie do tradycyjnych domofonów, system wizyjny zapewnia domownikom pełniejszy zestaw informacji odbiorczych.

Funkcje wideodomofonu – o czym pamiętać wybierając konkretny model

Aby system wideodomofonowy spełniał swoją rolę, musi posiadać zasilacz, urządzenie odbiorcze w postaci monitora oraz zestaw zewnętrzny, w postaci rejestratora dźwięku i obrazu (kamery z mikrofonem) z panelem przyciskowym (obsługiwanym przez osoby z zewnątrz). Opcjonalnie można pokusić się o rozbudowanie systemu wizyjnego, poprzez dokupienie dodatkowych kamer, umieszczonych w innych miejscach w obrębie posesji. Trzeba pamiętać, że w zależności od modelu urządzenia, kamera będąca na wyposażeniu systemu, może posiadać rozmaite funkcje. Poza tym jakość mechaniczna systemu może okazać się bardzo ważna (modele plastikowe będą mniej wytrzymałe od kamer z obudową metalową).

Dobra kamera wideo domofonu powinna umożliwiać pełną rejestrację obrazu, ale wiele urządzeń posiada ograniczony kąt widzenia do pozycji pionowej (sterowanie w górę i w dół). Niektóre kamery czarno-białe pozwalają na skuteczną obserwację w ciągu nocy, przy wykorzystaniu podczerwieni. Przydatną opcją jest funkcja alarmująca o próbie odłączenia lub rozmontowania urządzenia przez osoby z zewnątrz. Działa ona odstraszająco na potencjalnych sprawców a przy tym skutecznie powiadamia o możliwym zagrożeniu i próbie wtargnięcia na teren domu przez intruza.

Wideodomofon

Montaż wideodomofonu

Montaż wideodomofonu obejmuje dwie podstawowe czynności. Po pierwsze, trzeba przymocować go na stałe. W zależności od sytuacji, będzie trzeba wywiercić odpowiednie otwory (dla paneli natynkowych) lub wykonać zagłębienie (dla modeli podtynkowych). W każdym wariancie należy pamiętać o dokładnych i szczelnym nałożeniu obudowy i solidnym skręceniu śrub mocujących.

Czytaj również: Wiata garażowa – doskonała alternatywa garażu

Niezależnie jakie są funkcje wideodomofonu, newralgiczne będą podłączenia poszczególnych elementów systemu między sobą. Monitor i kamerę należy łączyć czterożyłowym, parowanym przewodem. Przy czym kolejne dwie żyły przewodu będą służyć do podłączenia zamka. Należy zwrócić uwagę na odpowiednią długość przewodów instalacyjnych. Przy podstawowej instalacji (jednego monitora z jedną kamerą) zużywa się kilkadziesiąt metrów kabla. Najlepiej dobrać odpowiedni przewód zewnętrzny, do prowadzenia w ziemi, który będzie wytrzymały na działanie czynników atmosferycznych. Dzięki temu obniży się ryzyko awarii, a czas eksploatacji przewodu odpowiednio się wydłuży. Przewody na ścianie powinny zostać umieszczone w odpowiedniej osłonie, pokryte gipsem i zaprawą. Odpowiedni przewód zostaje połączony z monitorem, do którego podłącza się też słuchawkę do kontaktu dźwiękowego. Do monitora doprowadzone zostaną kable elektryczne, a samo urządzenie ma być podłączone do normalnego gniazdka zasilającego.

Przy montażu kamery trzeba pamiętać o zamocowaniu jej na odpowiedniej wysokości. Optymalnym rozwiązaniem jest zainstalowanie jej powyżej 1,5 m od ziemi, przy czym powinno się uwzględniać ukształtowanie terenu i wysokość ogrodzenia i furtki wejściowej. Chodzi o właściwe uchwycenie sylwetki osoby stojącej przed wejściem do domu i skuteczne jej rozpoznanie. Kamera nie może więc zawisnąć zbyt nisko i jednocześnie nie powinna skanować obrazu z dużej wysokości (np. umieszczenie jej na wysokości 2 m nie zapewniłoby należytego kąta widzenia). Urządzenie optyczne powinno się wyposażyć w osłonę, chroniącą je przed wilgocią. W trakcie montażu warto korzystać z rad, zamieszczonych w instrukcji dołączonej przez producenta sprzętu. Wyeliminuje to ewentualne problemy montażowe i zapewni prawidłowe działanie wideodomofonu.

Podobne tematy

Najnowsze artykuły