Zastanawiając się nad tym, w jaki sposób pokryć powierzchnię domowych podłóg, musimy wziąć pod uwagę zarówno aspekt praktyczny, jak i codzienną wygodę użytkowania. Nie ulega wątpliwości, że w różnych pomieszczeniach można zastosować odmienne materiały podłogowe, które znakomicie będą współgrały z wystrojem wnętrza, wyposażeniem pokoju czy walorami użytkowymi pomieszczenia. Naczelną zasadą jest zwrócenie uwagi, aby nasz wybór opierał się na kilku podstawowych cechach. Nawierzchnia lub powłoka podłogowa musi być trwała, bezpieczna i dopasowana pod względem estetycznym.
Jakie materiały podłogowe wybrać
W miejscach narażonych na występowanie częstych zabrudzeń oraz wszędzie tam, gdzie poruszamy się najczęściej, warto wybrać taki materiał, który będzie odporny na wilgoć i wodę oraz łatwy do wyczyszczenia. Dlatego w korytarzach, przedpokojach i innych ciągach komunikacyjnych najlepiej jest układać wykładziny z winylu lub odpowiednio dobrane panele podłogowe. W niektórych sytuacjach dobrym rozwiązaniem będzie ułożenie płytek ceramicznych ze specjalnym szkliwem.
Schody wymagają dodatkowo materiału, który umożliwi bezpieczne poruszanie się domownikom i ich gościom. Warto w tej sytuacji rozważyć zakup krótko wystrzyżonej wykładziny dywanowej. Będzie ona również dobrze pasowała w takich miejscach jak hol. Łazienka wymaga stabilnej, bezpiecznej i najlepiej ciepłej nawierzchni. Dlatego wybór powinien paść na wykładzinę korkową lub winylową. Podobnie w kuchni.
Czytaj również: Konstrukcja schodów – żelbetowe, stalowe czy drewniane?
Tu także należy położyć wykładzinę z winylu, zapewniającego wygodne zmywanie i wycieranie często zabrudzonej podłogi. Natomiast strefa wypoczynkowa domu to przestrzeń, w której warto położyć panele podłogowe, na których można później układać dobrej jakości dywan lub naturalne wykładziny z dłuższym i gęstym włosiem. Sposób zagospodarowania powierzchni podłogi zależy od indywidualnych upodobań i oczekiwań inwestora. Zawarte w dalszej części tekstu informacje na temat wykładzin podłogowych wyjaśniają niektóre wątpliwości z nimi związane.
Wykładzina jak dywan
Wykładziny dywanowe należą do uniwersalnych i dość popularnych materiałów, układanych na podłogach różnych pomieszczeń domu. W przeciwieństwie do klasycznych dywanów są od nich cieńsze i różnią się strukturą włókna. Wykładziny sprawdzą się jako materiały podłogowe. Przy produkcji wykładziny wykorzystuje się m.in. wełnę, nylon, akryl oraz wiskozę. Włókna wytwarza się także z polipropylenu. Wykładziny są najczęściej tkane bądź przeplatane z odpowiednią warstwą podkładu. Te pierwsze należą do najdroższych, ale i do najtrwalszych. Dużą grupę wykładzin stanowią materiały wykonywane metodą tuftowania.
Poszczególne nitki takiej wykładziny przeplata się przez specjalną warstwę nośną a następnie mocuje od spodu, dzięki zastosowaniu powłoki z tworzyw sztucznych. Oprócz nich spotyka się jeszcze wykładziny podbijane tkaninami tekstylnymi. Dość często w wykładzinach stosowane są dodatki w formie innego rodzaju włókien, odpowiedzialnych za poziom elastyczności materiału, zmniejszenie podatności na zabrudzenia czy obniżenie właściwości łatwopalnych i ogólną poprawę wytrzymałości wykładziny.
Tak dzieje się w przypadku wykładzin wełnianych, do których dodaje się w odpowiedniej proporcji włókna nylonowe. Ostateczny wygląd i właściwości wykładziny zależą od długości i gęstości pojedynczych włókien. Jeśli są one strzyżone, to wykładzina uzyskuje określoną fakturę. W przypadku silnie przytwierdzonych do podłoża, ciasno zagęszczonych włókien mówimy o układzie zwartym pętelkowatym. Najlepiej jest wybierać wykładziny o gęstym układzie runa, co zapewni wyższą trwałość materiału.
W przypadku wykładzin o rzadszym układzie włókna, w niektórych miejscach mogą z czasem pojawiać się rozstępy, przez co widoczna będzie warstwa podkładu. Rozróżniamy dwa podstawowe typy wykładzin. Pierwsze to wykładziny chodnikowe, o mniejszej szerokości (przeważnie do 2 m) a drugie to wykładziny szerokie (nawet do 8 m) i przeznaczone do większych powierzchni podłóg. W sprzedaży występują również płytki wykładzinowe, dostępne w formie kwadratów o długości od 30 do 60 cm.
Wykładzina z winylu
Wykładziny winylowe stanowią uzupełnienie oferty tekstylnej. Winyl w takiej postaci tworzy nawierzchnię, którą łatwo utrzymywać w czystości. To właśnie względy higieniczne powodują, że najczęściej wykładziny winylowe stosowane są w pomieszczeniach technicznych i sanitarnych, zwykle w kuchniach i łazienkach bądź korytarzach. Tego rodzaju materiał składa się z kilku warstw, dzięki czemu jest gładki, odporny na ścieranie a jednocześnie dostępny w wielu odcieniach i wzorach. Do najpopularniejszych należą te przypominające powierzchnię korkową, ceramiczną i drewnianą.
Wykładziny winylowe, tak jak tkaninowe, sprzedawane są z rolowanych zwojów na metry. Struktura takiej wykładziny jest wygodna w codziennym użytkowaniu. Łatwo można bez problemu dopasować do konkretnego pomieszczenia, ponieważ da się ją wygodnie docinać i układać. Pewna elastyczność materiałowa również jest zaletą wykładzin winylowych. Większe powierzchnie kuchenne można np. pokrywać kilkoma złączonymi wykładzinami. Odpowiednie łączenie poszczególnych odcinków nie sprawia w tym wypadku trudności.