Stiuk, czyli tynkowa imitacja marmuru

Stiuk to rodzaj ozdobnego tynku. Szukając idealnego rozwiązania, które w najlepszy sposób podkreśli charakter wnętrz naszego domu, możemy pokusić się o zastosowanie stiuku, który stanowi atrakcyjną alternatywę dla droższego marmuru.  Efektowny wygląd zawdzięcza odpowiednio sporządzonej mieszance, w której składzie najczęściej znajduje się gips, wapień oraz drobnoziarnisty piasek, ewentualnie pył marmurowy.

Stiuk – właściwości

Tego rodzaju tynk łatwo się formuje i może być z powodzeniem koloryzowany oraz wyrównywany na danej powierzchni już po wyschnięciu. Wnętrza ze stiukami nabierają specyficznego klimatu, który z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom bardziej klasycznej architektury, nawiązującej do dawnej sztuki zdobienia pomieszczeń. Niektóre typy domów wręcz wymagają odpowiedniej oprawy, a stiuki tworzą charakterystyczne elementy rzeźbiarskie oraz płaskorzeźby, stanowiące klasyczny element sztukaterii.

Stiuk można z powodzeniem wykorzystać także jako okładzinę dla różnego rodzaju okrągłych filarów, nierzadko wykorzystywanych w wielu projektach budynków jednorodzinnych. Dzięki tej technice wykończeniowej zyskają one dodatkowy efekt dekoracyjny. Jeżeli decydujemy się na taki rodzaj wykończenia, powinniśmy korzystać z usług doświadczonych fachowców, ponieważ stiuki wymagają od wykonawcy sporej wiedzy i dokładności w trakcie kolejnych etapów tworzenia mieszanki i formowania masy oraz precyzyjnego nanoszenia i wyrównywania struktury naniesionej na wybrane do tego celu powierzchnie.

Przygotowanie masy gipsowej

W przypadku masy stiukowej gipsowej, najważniejsza jest odpowiednia zawartość gipsu modelowego, który zarabia się przy wykorzystaniu wody klejowej. Przy czym 2% wody klejowej powinien wypełniać specjalny klej skórny, natomiast ciasto wapienne powinno stanowić 3% zawartości w ogólnej masie wody. Istotny jest odpowiedni dobór poziomu gęstości wody klejowej, ponieważ zarobione spoiwo powinno zgęstnieć i wiązać po upływie ok. 8 godzin.

Czytaj również: Szafki kuchenne – wymiary

Z kolei masa gipsowo-wapienną tworzymy w nieco inny sposób. Przede wszystkim ciasto wapienne powinno zostać rozcieńczone wodą klejową o stężeniu od 8 do 10%. Kiedy płynna mieszanka jest już gotowa, należy dosypać do niej kolejne suche składniki, wśród których znajduje się gips modelowy, mączka marmurowa oraz w przypadku dostosowywania koloru stiuku do istniejącej palety wnętrz, właściwy środek barwiący. W trakcie dodawania poszczególnych składników masy, całość substancji powinna być cały czas mieszana i łączona aż do uzyskania jednolitej masy.

Efekt sztucznego marmuru

Efekt sztucznego marmuru

Aby uzyskać właściwy efekt sztucznego marmuru, należy wcześniej taką masę urobić w formie fragmentów o różnym odcieniu kolorystycznym. Najlepiej jest masę formować w kształcie bochenków, wykorzystując do tego np. stolnicę lub podobny, płaski i stabilny podkład. Ta sama masa tylko o wiele rzadszej konsystencji jest wykorzystywana do przygotowania efektownego żyłkowania w ogólnej, kładzionej już na daną nawierzchnię strukturze masy. Z uformowanych uprzednio bochenków masy odrywa się następnie ich fragmenty, które w dalszej kolejności zostają zalane odpowiednią zaprawą. Taki materiał należy zagnieść i rozwałkować w formie płatów. Kolejne płaty zanurza się w wodzie i układa w docelowym miejscu. Trzeba pamiętać, aby pokrywać taką masą element wcześniej odpowiednio zmoczony. Potrzebne jest to, aby po dociśnięciu kawałka masy nowa warstwa dobrze trzymała się podłoża. Po ułożeniu wyprawy stiukowej należy usunąć nadmiar masy z danego elementu.

Stiuk – nakładanie

W miejscach, w których zauważalne są nierówności należy jeszcze przy użyciu szpachli wyrównać niedociągnięcia. Służy do tego rozcieńczona masa stiukowa. Gdy masa częściowo się zwiąże, można lekko umyć powierzchnię. Następnie delikatnie zeszlifować nową warstwę pokrycia aż do uzyskania oczekiwanego efektu. Szpachlowanie, mycie i szlifowanie należy później powtórzyć. Robi się to kilka razy, po czym można przejść do kolejnej czynności polegającej na odpowiednim wypolerowaniu powierzchni. Na koniec pokryty stiukiem element powinno się odpowiednio nabłyszczyć. W tym celu najlepiej wykorzystać olej z lnu, którego niewielką warstwę nanosi się na wyszlifowany stiuk. Po upływie kilku godzin na element pokryty olejem nanosi się niewielką warstwę wosku. Odpowiednio przygotowana i natarta woskiem powierzchnia stiukowa uzyska elegancki połysk.

________________________

Podobne tematy

Najnowsze artykuły