Wymiana klamek okiennych

Klamka okienna to bardzo ważny element, przy którego wyborze powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na estetykę wykonania, ale również na solidność oraz funkcjonalność. Jakość klamek okiennych zazwyczaj zależy od klasy zakupionych okien.

Rodzaje klamek okiennych

Niestety nie zawsze standardowo zamontowane klamki spełniają nasze wymagania. Wówczas wskazana jest wymiana klamek okiennych na takie, które odpowiadają naszym potrzebom. Klamki okienne dostępne są w różnych wzorach, kolorach oraz w różnej funkcjonalności. Te klasyczne w prosty sposób zamykają skrzydło okienne i umożliwiają jego uchylenie.
Dostępne są też modele wyposażone w zamek z kluczem lub przycisk blokujący. O możliwość wybrania rodzaju klamki warto zapytać producenta już przy zakupie okna, ponieważ często na zamówienie dostępnych jest kilka wersji. W przypadku starszych okien częstą przyczyną wymiany klamek na nowe jest ich uszkodzenie. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze klamek okiennych.

Kiedy wymiana klamek okiennych jest wskazana?

Zdarza się, że dokonujemy wymiany klamki ze względów estetycznych, lub dlatego, że chcemy lepiej zabezpieczyć okno przed otwarciem przez niepowołane osoby. Najczęściej jednak przyczyną wymiany klamek jest ich awaria lub zużycie się. Klamki okienne to element intensywnie eksploatowane na przestrzeni lat.
Najczęściej spotykane uszkodzenia klamek okiennych to:
1. Ciężko chodzący mechanizm klamki.
Po kilku, czy kilkunastu latach użytkowania mogą pojawić się trudności z operowaniem klamkami okiennymi. Częstą ich przyczyną jest zabrudzenie lub rdza. Pamiętajmy więc o regularnym czyszczeniu mechanizmu klamki oraz jej nasmarowaniu specjalnym smarem lub olejem. Jeśli czyścimy i smarujemy klamki, a mimo to chodzą one bardzo ciężko, wówczas problemem może być uszkodzona zasuwnica, czyli przekładnia. Wówczas konieczna jest wymiana tego elementu lub zakup nowej klamki.
2. Uszkodzony lub źle dopasowany trzpień.
Trzpień to kluczowy mechanizm w klamce, który odpowiada za obracanie jej przekładnią. Z tego powodu bardzo ważne jest jego dokładne dopasowanie oraz to, by trzpień operował na odpowiednią głębokość. Jeśli więc klamka działa nieprawidłowo, a okno słabo się domyka, sprawdźmy, czy trzpień jest dobrze ustawiony i nie jest w żaden sposób uszkodzony mechanicznie na przykład pęknięty.
3. Pęknięcie konstrukcji klamki.
Większość standardowo montowanych klamek okiennych jest wykonana z tworzywa sztucznego. Nie jest to materiał o wieloletniej trwałości. Niestety stosunkowo szybko ulega on zużyciu, często nieestetycznie przebarwia się, a tworzywo pęka. Zdarza się, że klamka się po prostu łamie, co uniemożliwia otwieranie okna. W takim przypadku oczywiście konieczna jest jej niezwłoczna wymian.

Klamki do okien – jaki jest wybór?

Kupując klamki okienne, zwracajmy uwagę nie tylko na ich wygląd oraz dopasowanie do ramy okiennej, ale również na trwałość. Funkcjonalność i trwałość zależy od materiału, z którego wykonana jest klamka.
W sprzedaży dostępne są klamki do okien wykonane z:
– tworzywa sztucznego
– aluminium
– mieszkanki aluminium i tworzywa sztucznego
– mosiądzu
– stali nierdzewnej
Zdecydowanie najtrwalsze i najbardziej odporne na uszkodzenia są modele klamek wykonane z metalu. Nie ulegają one pęknięciom, a ewentualne przebarwienia można wyczyścić. Do najdroższych należą klamki mosiężne oraz stalowe, tańszą opcją są te z aluminium.
Czytaj również: Rozszerzenie zabudowy domu

Dobra wytrzymałość cechuje również klamki sprawdzonych producentów wykonane z aluminium połączonego z plastikiem.
Jeśli chcemy zabezpieczyć okna przed włamaniem lub otwarciem przez dziecko, to warto wybrać klamki okienne z zamkiem na klucz lub specjalną blokadą otwierania.
Wymiana klamki okiennej

Dostępność i montaż klamek

Klamki możemy zamówić u producenta okien lub kupić w markecie budowlanym. Asortyment jest ogromny. Z pewnością każdy znajdzie klamkę, której funkcjonalność oraz design odpowiada jego potrzebom. Jeśli mamy wątpliwości co do tego, jaki produkt wybrać, poprośmy o pomoc doświadczonego doradcę klienta.
Wymiana klamek okiennych nie jest trudna. W większości przypadków poradzimy sobie z nią sami. Jednak, jeśli nie lubimy majsterkować i nie mamy pojęcia o pracach remontowych, to lepiej zlecić ich wymianę profesjonalnej firmie zajmującej się montażem i konserwacją okien.
________________________

Podobne tematy

Najnowsze artykuły