Dom czy mieszkanie – co wybrać?

Wiele osób zastanawia się co będzie lepszym wyborem, dom czy mieszkanie. Wybór zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest nasz budżet. Warto wziąć pod uwagę kredyt hipoteczny, który pozwoli nam na zakup wymarzonej nieruchomości. Ważną kwestią jest także lokalizacja naszego przyszłego miejsca zamieszkania, a także to czy planujemy mieć dzieci. Zanim zaczniemy przeglądać ogłoszenia mieszkań i domów musimy dokładnie przeanalizować naszą sytuację. Pomoże nam to podjąć odpowiednią decyzję.

Dom czy mieszkanie – co wybrać?

Ceny domów i mieszkań różnią się od siebie. Wszystko zależy między innymi od lokalizacji. Domy na obrzeżach miast bądź te na wsi mogą być tańsze niż mieszkania w mieście. Bloki są budowane w miejscach, w których jest dobry dojazd do sklepów, szkoły czy do centrum miasta. Jest to duży plus zwłaszcza kiedy planujemy mieć dzieci. Dzięki temu będziemy mieć blisko do przedszkola czy szkoły. Mieszkanie w bloku pozwala naszym dzieciom w łatwy sposób nawiązywać kontakty z rówieśnikami. Kiedy dzieci podrosną, same będą mogły dojeżdżać do szkoły, co umożliwia dobra komunikacja miejska.

Dom za miastem

Decydując się na kupno lub budowę domu poza miastem musimy brać pod uwagę to, że czekają nas dojazdy do pracy czy szkoły. Niewątpliwym plusem posiadania domu jest to, że możemy spędzać czas we własnym ogrodzie. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie lubią dużych skupisk ludzi.
Z kolei nowoczesne budownictwo oferuje nam mieszkania z ładnym widokiem. Zarówno w centrach miast, jak i na obrzeżach deweloperzy budują wysokie bloki. Mieszkanie na ósmym czy dziewiątym piętrze pozwala nam obserwować panoramę miasta. Wiele osób jest w stanie zapłacić więcej dla takich widoków. Coraz częściej standardem w apartamentowcach jest basen. Często basen jest na najwyższym piętrze, co pozwala nam podziwiać widoki podczas relaksu.

Projekt domu
Projekt domu Bogna II z garażem

Mieszkanie w mieście

Ceny mieszkań zaczynają się od około 6-7 tysięcy za metr kwadratowy. W cenę wliczony jest balkon lub taras, który często jest sporych rozmiarów. Ceny mieszkań w centrum miasta sięgają nawet 10-15 tysięcy za metr kwadratowy w zależności od miasta. Cena domu może być podobna do ceny mieszkania. Plusem kupna domu jest jego większy metraż, a także ogródek. Jeśli chcemy nieco zaoszczędzić na zakupie, to warto zdecydować się na kupno bliźniaka lub szeregówki.

Szeregowce jako alternatywa dla domu

W ten sposób możemy kupić dom w dobrej lokalizacji za w miarę niską cenę. Możemy także zlecić budowę domu według indywidualnego projektu. Plusem tej opcji jest to, że na etapie projektowania możemy dostosować dom do naszych potrzeb. Minusem może okazać się koszt budowy takiego domu. Zwłaszcza jeśli nie mamy działki. Ceny działek budowlanych w miastach to koszt około 15-20 tysięcy złotych za ar, chociaż często jest to znacznie większa kwota.
Minusem jest także to, że zanim zaczniemy budowę musimy znaleźć i kupić działkę, a także uzyskać pozwolenie na budowę. Dlatego jeśli zależy nam na czasie, to warto rozważyć kupno gotowego domu.
——————————-

Podobne tematy

Najnowsze artykuły